Hamburk - Španělé sčítají škody, které jim způsobila mylná domněnka, že původcem epidemie nebezpečné střevní infekce jsou okurky ze španělských biofarem.
I když se podezření nepotvrdilo, lidé se kvůli bakterii zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) bojí jíst španělské ovoce i zeleninu. Jak uvedl deník Die Welt, třeba v nejhůře postiženém Německu stahují majitelé restaurací z nabídky čerstvé saláty, protože si je zákazníci přestali objednávat.
Podle prezidenta federace španělských vývozců ovoce a zeleniny přicházejí španělští zemědělci o 200 milionů dolarů týdně. V reakci na zprávy z Německa, že nákaza přišla právě ze Španělska, totiž dovoz tamních okurek zastavily Česko, Dánsko, Francie, Lucembursko, Maďarsko, Švédsko, Belgie i Rusko.
Německo své občany pouze vyzvalo, aby španělské ovoce a zeleninu nejedli, což má ale v podstatě stejný efekt. Tržby německých zelinářů následně klesly o více než padesát procent.
Okurky, saláty a rajčata dovážená ze Španělska už kontrolují i Spojené státy.
Trest pro celou EU
Na strach z kontaminované zeleniny ale nedoplatí jen Španělé. Rusko totiž rozšířilo zákaz dovozu zeleniny na celou Evropskou unii.
Už dříve Španělé Němce za šíření paniky kritizovali. Argumentovali tím, že ke kontaminaci salátovek mohlo dojít i na překladišti v Hamburku, kde je nemocných nejvíc.
Úterní zpráva, že zdrojem smrtící střevní infekce nejsou okurky z Andalusie, navíc přišla pozdě - farmáři na jihu Španělska už znehodnotili tuny čerstvě vypěstované zeleniny.
"Německo bez jakýchkoliv důkazů obvinilo Španělsko z odpovědnosti za rozšíření infekce EHEC na jeho území, čímž našemu výrobnímu sektoru způsobilo nenapravitelné škody," cituje deník Guardian španělskou ministryni zemědělství Rosu Aguilarovou.
Madrid už se nechal slyšet, že zváží, zda nebude požadovat kompenzaci vzniklých škod po Evropské unii.
Němci se ale brání: V situaci, kdy na infekci umírali lidé a přibývali nakažení, podle nich nebylo možné důvodné podezření zatajovat.
Nejohroženější jsou starší ženy
Záhadná epidemie si zatím vyžádala šestnáct lidských životů. Nakažených je téměř půl druhého tisíce a kromě toho, že už se infekce objevila ve většině zemí Evropy (1. potvrzený případ má i Česko), překonala i Atlantický oceán.
Příznaky onemocnění vykazují dva Američané, kteří se vrátili z Německa.
Ve středu Německo ohlásilo 365 nově potvrzených případů střevní chřipky. Celkem jich je v zemi už 1064, přičemž asi u 500 dalších pacientů se nákaza prověřuje.
Proč jsou k nákaze výrazně náchylnější ženy než muži, lékaři zatím netuší. Jedním z možných vysvětlení je to, že prostě jedí více čerstvé zeleniny. Stejně tak zůstává záhadou, proč onemocnění postihuje spíše lidi ve středním a vyšším věku.
U domněnky, že k infekci dochází po konzumaci zeleniny, která je hnojena organickými hnojivy, ale lékaři prozatím zůstávají. Jediným skutečně hmatatelným důkazem v boji s nemocí zůstává rychlý diagnostický test, který Němci dokončili v úterý.
Lék zatím k dispozici není. Lékaři jen začali nemocným v kritickém stavu podávat léky na ledviny, které se v minulosti osvědčily u malých dětí.