Rijád - Saúdskoarabský král Abdalláh omilostnil bojovnici za ženská práva, známou jako Šajma, které soud za řízení automobilu v úterý uložil trest deseti ran bičem.
Aktivistka se "provinila" v červenci, kdy v rámci iniciativy Woman2Drive spolu s desítkami dalších žen po celé zemi přes zákaz usedla za volant, aby tím vyjádřila nesouhlas s diskriminací žen.
Milost nebyla oficiálně oznámena, ale prostřednictvím Twitteru o ní informovala saúdskoarabská princezna Amíra Tavílová.
"Zbičování Šajmy bylo díky bohu odvoláno. Vděčíme za to našemu drahému králi. Jsem si jista, že všechny ženy budou stejně šťastné, jako jsem teď já," tweetovala ve čtvrtek ráno saudská princezna, která přiznala, že v zahraničí sama řídila a až to bude v její zemi povoleno, usedne za volant znovu.
Další příspěvek poslala poté, co s Šajmou údajně mluvila. "Říkala, že se díky královu rozhodnutí rozplynuly obavy, které jí od nespravedlivého rozhodnutí soudu sužovaly," stojí v další zprávě od princezny Tavílové.
Saudská Arábie je silně konzervativní islámské království a ženy tam dosud nemají stejná práva jako muži. Řízení auto nemají ženy zakázáno nikde jinde na světě.
Král slíbil i volební právo
Král Abdalláh ale o víkendu přislíbil reformy - ženy by měly získat volební právo a už v roce 2015 hlasovat v komunálních volbách. Mimo to prý získají právo být voleny a zasednout v královské poradní radě. Do právě pobíhajících voleb tedy ještě nezasáhnou.
Podobné sliby už ale král pronášel před volbami, které se konaly před šesti lety a ženy nakonec k urnám nemohly.
Ve stejný den, kdy byl Šajmě prominut trest, byla navíc podle Českého rozhlasu za řízení automobilu zatčena další žena, která se zúčastnila natáčení dokumentu pro západní novináře. Krom toho, upozorňuje CNN, na trest za řízení čekají ještě další dvě aktivistky. V jejich případě by měl verdikt padnout do konce roku.
V opozici proti, na saudské poměry velmi reformnímu králi, stojí vlivní duchovní a značná část konzervativních mužů.
Svoboda ženy svádí ke hříchu
Řízení ženám žádný psaný zákon nezakazuje. Za vše může fatva, kterou v roce 1991 vynesl jeden z duchovních. Podle tohoto výkladu svoboda pohybu ženy svádí ke hříchům. Proto bez svého mužského "ochránce", tedy nejčastěji manžele, bratra, otce, ale i například syna, nemohou samy cestovat.
Bez souhlasu dozorujícího muže nemohou ani činit závažná rozhodnutí - například zapsat se na školu nebo nastoupit do zaměstnání. Paradoxem je, že bez mužského doprovodu nemohou tamní ženy ani nahlásit domácí násilí, i když agresorem často bývá právě jejich "ochránce".
Policie obvykle ženy, které přistihne za volantem, pouze vyslechne a dám ji podepsat slib, že už své "provinění" nebudou opakovat.
Zbičování Šajmy ale mělo být exemplárním trestem, který by hnutí Woman2drive zarazil. Na Facebooku vznikla stejnojmenná skupina, jež vyzývala všechny ženy, které to umí, aby usedly za volant a tím bojovaly za svá práva.
Iniciativu podpořila i nezisková organizace Amnesty International a aktivně jí podpořily desítky žen. Režim tak zřejmě byl šířícím se hnutím znepokojený.