Saúdská revoluce. Ženy mohou volit a být zvoleny

Martin Novák Martin Novák
26. 9. 2011 16:00
Král Abdalláh překonal odpor konzervativních islámských duchovních
Foto: Reuters

Rijád - První zemí, která dala ženám volební právo, byl v roce 1893 Nový Zéland. Jednou z posledních se stává o 118 let později Saúdská Arábie.

Král nejkonzervativnější islámské země, kde je Korán ústavou a pozice muslimských duchovních je velmi silná, to potvrdil o víkendu.

Od roku 2015 budou moci saúdské ženy volit do místních rad. Mohou být i voleny jako kandidátky.

Rady mají jen poradní charakter bez práva přijímat závazná rozhodnutí, ale i tak saúdské aktivistky považují rozhodnutí krále Abdalláha za krok dobrým směrem.

"Je to dobrá zpráva. Hlasy žen budou konečně slyšet. Teď bude třeba zrušit další omezení pro ženy. Zákaz řízení automobilů a nemožnost žít normální život bez mužského hlídače," řekla agentuře Reuters spisovatelka Vadžíha Huvajdárová.

Saúdská Arábie je pověstná velmi přísným a konzervativním pojetím islámských zákonů. Přísná segregace mužů a žen mezi tyto zákony patří.

Nejvyšším poradním sborem krále je šúra (na snímku). Nemá však žádné pravomoci.
Nejvyšším poradním sborem krále je šúra (na snímku). Nemá však žádné pravomoci. | Foto: Reuters

Ženy a muži, kteří nejsou manželé nebo příbuzní, by se v Saúdské Arábii teoreticky neměli vůbec dostat do kontaktu, i když v praxi se toto nařízení ne vždy dodržuje, hlavně ve velkých městech.

V opozici vůči větší svobodě pro ženy jsou místní islámští duchovní, vyznávající velmi puritánské učení wahhábismu. Podle wahhábistů kontakty žen a mužů, kteří nejsou v příbuzenském svazku, nejsou povolené.

Oddíly náboženské mravnostní policie - tzv. Výbor pro propagaci ctnosti a potírání hříchu - mají právo zatknout muže a ženu, které "přistihnou" na ulici a zjistí, že nejde o příbuzné nebo manžele.

Král Abdalláh tak musel překonat odpor části duchovních, stejně tak jako konzervativnějších členů vlastní královské rodiny. Je například známo, že k odpůrcům návrhů, aby ženy směly samy řídit automobil, patří i Abdalláhův bratr a ministr vnitra princ Najíf.

I přes různé restrikce ale studují saúdskoarabské ženy na vysokých školách a jejich gramotnost je ve srovnání s ženami v mnoha jiných arabských státech poměrně vysoká. Prosadit se na pracovním trhu při nucené segregaci je ale pro většinu Saúdek obtížné.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy