Saúdská revoluce. Ženy mohou volit a být zvoleny

Martin Novák Martin Novák
26. 9. 2011 16:00
Král Abdalláh překonal odpor konzervativních islámských duchovních
Foto: Reuters

Rijád - První zemí, která dala ženám volební právo, byl v roce 1893 Nový Zéland. Jednou z posledních se stává o 118 let později Saúdská Arábie.

Král nejkonzervativnější islámské země, kde je Korán ústavou a pozice muslimských duchovních je velmi silná, to potvrdil o víkendu.

Od roku 2015 budou moci saúdské ženy volit do místních rad. Mohou být i voleny jako kandidátky.

Rady mají jen poradní charakter bez práva přijímat závazná rozhodnutí, ale i tak saúdské aktivistky považují rozhodnutí krále Abdalláha za krok dobrým směrem.

"Je to dobrá zpráva. Hlasy žen budou konečně slyšet. Teď bude třeba zrušit další omezení pro ženy. Zákaz řízení automobilů a nemožnost žít normální život bez mužského hlídače," řekla agentuře Reuters spisovatelka Vadžíha Huvajdárová.

Saúdská Arábie je pověstná velmi přísným a konzervativním pojetím islámských zákonů. Přísná segregace mužů a žen mezi tyto zákony patří.

Nejvyšším poradním sborem krále je šúra (na snímku). Nemá však žádné pravomoci.
Nejvyšším poradním sborem krále je šúra (na snímku). Nemá však žádné pravomoci. | Foto: Reuters

Ženy a muži, kteří nejsou manželé nebo příbuzní, by se v Saúdské Arábii teoreticky neměli vůbec dostat do kontaktu, i když v praxi se toto nařízení ne vždy dodržuje, hlavně ve velkých městech.

V opozici vůči větší svobodě pro ženy jsou místní islámští duchovní, vyznávající velmi puritánské učení wahhábismu. Podle wahhábistů kontakty žen a mužů, kteří nejsou v příbuzenském svazku, nejsou povolené.

Oddíly náboženské mravnostní policie - tzv. Výbor pro propagaci ctnosti a potírání hříchu - mají právo zatknout muže a ženu, které "přistihnou" na ulici a zjistí, že nejde o příbuzné nebo manžele.

Král Abdalláh tak musel překonat odpor části duchovních, stejně tak jako konzervativnějších členů vlastní královské rodiny. Je například známo, že k odpůrcům návrhů, aby ženy směly samy řídit automobil, patří i Abdalláhův bratr a ministr vnitra princ Najíf.

I přes různé restrikce ale studují saúdskoarabské ženy na vysokých školách a jejich gramotnost je ve srovnání s ženami v mnoha jiných arabských státech poměrně vysoká. Prosadit se na pracovním trhu při nucené segregaci je ale pro většinu Saúdek obtížné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy