Nevídané, Saúdky na protest usedly za volant

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 6. 2011 23:35
Iniciativa na Facebooku mobilizuje ženy: Bojujte proti zákazu tím, že ho porušíte
Manala al-Šarifová
Manala al-Šarifová | Foto: YouTube

Rijád - Saúdskoarabské ženy už mají dost nerovnoprávnosti. Chtějí mít stejně jako muži právo řídit automobil.

Alespoň ty, které se připojily k iniciativě místních aktivistek, jež na Facebooku založily skupinu Woman2Drive, vyzývající ženy z celého království, jež umějí řídit, aby v pátek na protest usedly za volant a vyjely do ulic.

Iniciativa na sociálních sítích vznikla jako reakce na zatčení třiatřicetileté odbornice na zabezpečení informačních technologií Manaly al-Šarifové, která se nechala natočit, jak řídí automobil a klip umístila na Youtube

Svou rebelii navíc korunovala kritickým komentářem k nesmyslnému zákazu a vyzvala ostatní ženy, aby se nebály a rovněž usedly za volant.

Nejedná se přitom o jediné znevýhodnění, jež musejí obyvatelky bohaté monarchie strpět. Autoritářský režim krále Abdalláha Sáliha už například příslušnicím něžného pohlaví roky slibuje volební právo.

Když se v zemi před šesti lety poprvé konaly komunální volby, úřady ženám vzkázaly, že příště už půjdou k urnám i ony. Nestalo se tak.

Už dost, zlobí se Amnesty

V roce 2009 zase Saúdové na půdě OSN slíbili, že reformují pravidla zakazující ženám pohybovat se ve společnosti bez mužského doprovodu. Ani k tomu nedošlo. O zrušení zakázu řízení aut ženami Abdulláh a jeho lidé mluví od roku 2005 - ani v této oblasti se ale dosud nic nezměnilo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Řízení přitom ženám žádný zákon nezakazuje. Za vše může fatva, kterou v roce 1991 vynesl jeden z duchovních. Jelikož je Saudská Arábie přísně muslimským státem, začala se jí řídit náboženská i místní policie. 

Iniciativu Woman2Drive podporuje i nezisková organizace Amnesty International.

"To, že mají ženy v Saudské Arábii zakázáno řídit, nesmírně omezuje jejich svobodu pohybu a závažně limituje jejich každodenní aktivity. Ženy nemohou samy jezdit do zaměstnání, na nákupy nebo vyzvedávat děti ve škole," vysvětluje na internetové stránce organizace zástupce ředitele AI pro Blízký východ a Severní Afriku.

Hlavně se nerozhodovat sama

Saúdská Arábie je jedinou zemí na světě, která ženám řízení auta zakazuje. Nejedná se ale o nejhorší formu diskriminace, s níž se Saúdky musejí vypořádat.

Bez svého mužského "ochránce", tedy nejčastěji manžele, bratra, otce, ale i například syna, nemohou přijímat žádná důležitá rozhodnutí.

Bez souhlasu muže se například nesmějí zapsat na školu, nastoupit do zaměstnání ani cestovat. Paradoxem je, že bez mužského doprovodu nemohou ani nahlásit domácí násilí, i když agresorem často bývá právě jejich "ochránce".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy