Kosovo schválilo změnu ústavy, umožní vznik válečného soudu

ČTK ČTK
3. 8. 2015 23:37
Zvláštní soud pro potrestání válečných zločinů se má zabývat například zabitím stovek srbských civilistů či obchodováním s lidskými orgány.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Priština - Kosovský parlament dnes odsouhlasil změnu ústavy, která by měla umožnit vytvoření zvláštního soudu pro potrestání místních pachatelů údajných válečných zločinů spáchaných během bojů kosovských Albánců se srbskými silami v letech 1998 až 1999.

Jde například o zabití stovek srbských civilistů či o obchodování s lidskými orgány. O vládním návrhu poslanci hlasovali již podruhé, na konci června ho odmítli. Nyní změnu základního zákona podpořilo 82 ze 120 zákonodárců, uvedla agentura Reuters.

I když byla novela ústavy schválena, neznamená to, že soud může okamžitě vzniknout, uvedla agentura AP. Ještě je potřeba, aby zákonodárci odsouhlasili zákon, který vytvoření tribunálu umožní. V tomto hlasování nicméně stačí jen prostá většina, tedy 61 hlasů, a nikoli dvoutřetinová většina, jako tomu bylo v případě změn ústavy. Očekává se tedy, že zákon parlamentem projde.

"Zjistit pravdu o některých obviněných během války a po ní je těžkým úkolem, který musíme řešit," uvedl před hlasováním kosovský premiér Isa Mustafa.

Spojené státy a Evropská unie, velcí diplomatičtí i finanční stoupenci Kosova, již delší dobu tlačily na Prištinu, aby se k obviněním postavila čelem. Argumentovaly mimo jiné tím, že v případě nevytvoření podobného soudu by se tématem mohla začít zabývat Rada bezpečnosti OSN, kde má silné slovo Rusko, které je velkým zastáncem Srbska a které odmítá uznat nezávislost Kosova.

Soud by měl sídlit nejspíš v Nizozemsku, vzhledem k obavám ze zastrašování svědků a korupce v Kosovu. V jeho čele by měli být mezinárodní soudci a ze zahraničí mají pocházet i zástupci prokuratury.

Vedení kosovských Albánců v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku poté, co Kosovo jako bývalá jihosrbská oblast bylo od ozbrojeného konfliktu v letech 1998 a 1999 pod mezinárodní správou.

Konflikt, který si vyžádal životy asi 10 000 lidí, vypukl po ozbrojené vzpouře albánských separatistů. Bělehrad reagoval tvrdým zásahem armády a policie, který se zvrhl v etnickou čistku provázenou zločiny a který ukončil vojenský zásah NATO proti Srbsku. Bělehrad nezávislost Kosova odmítá uznat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy