Priština - Kosovo neuzná nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Prohlásil to kosovský prezident Fatmir Sejdiu, podle kterého oba případy nelze srovnávat.
"Vždy jsme zdůrazňovali, že Kosovo je specifickým případem," řekl s tím, že vznik jeho země nemůže sloužit jako příklad pro další separatisty.
"Případ Kosova je sui generis a nemůže to být bráno jako příklad pro další konfliktní oblasti, další regiony," prohlásil kosovský prezident.
Nezávislost gruzínských separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie uznalo v úterý Rusko. Západ tento krok jednohlasně odmítl.
Čtěte podrobnosti: Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Medveděv: Říkali jsme to
Ruský prezident Dmitrij Medveděv odůvodňoval uznání nezávislosti gruzínských regionů mimo jiné právě samostatností Kosova.
"Důsledně jsme opakovali, že (po uznání samostatnosti Kosova) nebude možné říct Osetincům a Abcházcům, že to, co je dobré pro kosovské Albánce, není dobré pro ně," napsal Medveděv v listu The Financial Times.
Kosovo, které vyhlásilo svou samostatnost v únoru, uznalo jako nezávislý stát takřka 50 zemí včetně Česka. Rusko, dosavadní spojenec Srbska, jej uznat odmítá.
Proti uznání nezávislosti Severní Osetie a Abcházie se postavila i současná srbská, prozápadní vláda, která podpořila územní integritu Gruzie. Vláda uvedla, že už dříve varovala, že uznání nezávislého Kosova povede k dalším podobným případům.
Bývalý srbský premiér, umírněný nacionalista Vojislav Koštunica, který je ostře proti nezávislému Kosovu a je nyní v opozici, označil kroky ruského spojence za "přiměřené".
Doktorand mezinárodních vztahů vysvětluje: Není Osetie jako Kosovo
Rusko hledá podporu, zatím marně
Prezident Medveděv vyzval ostatní státy, aby regiony uznaly za samostatné. Rusko je ale zatím stále jediným státem, který tak učinil.
Společné prohlášení - přijaté po jednání představitelů Šanghajské organizace pro spolupráci, která sdružuje Rusko, čtyři středoasijské postsovětské republiky a Čínu v tádžickém Dušanbe - sice vyjádřilo pochopení pro ruskou vojenskou akci v Gruzii, otázce samostatnosti gruzínských regionů se však vyhnulo.
Ze strany čínské vlády, která sama čelí tibetskému a ujgurskému separatismu a neuznává samostatnost Tchaj-wanu, se ani nic jiného nedalo čekat, vlažnost postsovětských "stánů" však Kreml nepochybně mrzí.
Náladu by mu nicméně mohlo brzy spravit Bělorusko. Tamní prezident Alxender Lukašenko už prohlásil, že Rusku nic jiného než uznat nezávislost obou regionů nezbývalo, a podle běloruského velvyslance v Moskvě Vasilije Dolgoleva by Minsk mohl podobný krok učinit ještě dnes nebo v pátek.