Rusko uznalo nezávislost Jižní Osetie a Abcházie

Reuters, mih
26. 8. 2008 20:46
Západ proti postupu Kremlu protestuje

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv podepsal dokument uznávající nezávislost dvou separatistických regionů na území Gruzie.

"Podepsal jsem dekrety, kterými Rusko uznává nezávislost Jižní Osetie a Abcházie," řekl v projevu v ruské televizi. "Rusko vyzývá další státy, aby následovaly jeho příkladu," dodal a přirovnal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie k uznání Kosova Západem letos v únoru.

Rusko je prvním státem, který oficiálně nezávislost těchto kavkazských regionů uznal.

Gruzie ihned reagovala prohlášením náměstka tamního ministra zahraničí, že krok Ruska je "neskrývanou anexí gruzínských oblastí".

Medveděv podepsal uznání nezávislosti těchto regionů poté, co jej k tomu vyzval ruský parlament.

Čtěte podrobnosti: Ruský parlament žádá nezávislost pro Osetii i Abcházii

Západ protestuje, Bush uznání nezávislosti odsoudil

Moskva rovněž oznámila, že s uznanými státy naváže diplomatické styky a bude je vojensky chránit. Jižní Osetie už podle ruské agentury Interfax oznámila, že hodlá Rusko požádat, aby na jejím území postavilo vojenskou základnu.

Proti uznání samostatnosti protestují Spojené státy, podle kterých jde o "porušení gruzínské územní celistvosti", které "není v souladu s mezinárodním právem". Proti tomuto ruskému kroku už se ohradily i další západní mocnosti.

Také Česko trvá na svém původním stanovisku a uznává územní celistvost Gruzie. "Česká republika považuje uznání samostatnosti dvou separatistických regionů Jižní Oseti a Abcházie ze strany Ruské federace za protiprávní a odmítá je," stojí v prohlášení českého ministerstva zahraničí.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová označila postup Ruska za "politováníhodný". Krok Kremlu o pár hodin později odsoudil i šéf Bílého domu George W. Bush. Podle něj uznání nezávislosti odporuje příměří, které Rusko s Gruzií uzavřelo. 

Britský ministr zahraničí David Miliband uznání nezávislosti kavkazských regionů tvrdě odmítl a vyzval k vytvoření "co nejširší koalice proti ruské agresi v Gruzii".

Čtěte také: Bush vyzval Rusko, aby neuznalo separatisty v Gruzii

Moskva rovněž v úterý znovu uvedla, že je nutné "přehodnotit" vztahy Ruska s NATO.

Pavel Viktorovič Andrejev, zástupce šéfa londýnské kanceláře ruské tiskové agentury RIA Novosti a někdejší zaměstnanec ministerstva zahraničí Ruské federace
Pavel Viktorovič Andrejev, zástupce šéfa londýnské kanceláře ruské tiskové agentury RIA Novosti a někdejší zaměstnanec ministerstva zahraničí Ruské federace | Foto: Aktuálně.cz
Západ s námi nehraje férovou hru, tvrdí ruský expert

Analytici předpokládají, že uznání nezávislosti těchto separatistických regionů povede k dalšímu zvýšení napětí mezi Ruskem a Západem.

Moskva regiony dlouhodobě podporuje

Oba regiony jsou de facto nezávislé od začátku 90. let. Rusko separatisty dosud podporovalo, jako nezávislé státy však Jižní Osetii a Abcházii oficiálně neuznávalo.

Foto: Aktuálně.cz

Moskva těmto regionům dlouhodobě poskytuje ekonomickou a diplomatickou podporu. Spory mezi Ruskem a Gruzií o tyto regiony se vyhrotily před více než dvěma týdny, kdy gruzínská armáda zaútočila na Jižní Osetii. Rusko poté do oblasti vyslalo svá vojska.

Dvanáctého srpna přistoupily obě strany na příměří, které dojednal francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Rusko poté začalo své vojáky z Gruzie stahovat, v oblasti však stále zůstávají jednotky, které Moskva označuje za mírové sbory. Západ Rusko kritizuje, že podmínky příměří nesplnilo.

Čtěte blogy na Aktuálně.cz:

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka
Gruzie do NATO? Ano!
Foto: Aktuálně.cz
Ondřej Liška
Klaus a Gruzie

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy