Během vojny se přeoperovala na ženu. Korejská armáda transgender vojačku propustila

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 1. 2020 20:47
Služba v armádě byla jedním z jejích dětských snů. Proto se Hui-su Byunová na vojnu, kterou musí povinně absolvovat všichni jihokorejští muži mezi osmnácti a pětatřiceti lety, přihlásila brzy po dosažení plnoletosti. Tehdy ještě jako muž. Když později podstoupila operaci na změnu pohlaví, o svůj sen přišla.
Cvičení jihokorejské armády.
Cvičení jihokorejské armády. | Foto: Reuters

Nyní dvaadvacetiletá Hui-su Byunová podstoupila operaci na změnu pohlaví loni v listopadu. Tuto středu se hájila před vojenským panelem, ale neuspěla. Z armády byla propuštěna.

Byunová sloužila u tankového oddílu jako seržant. Původně plánovala podstoupit operaci až po dokončení vojny, jenže přišly silné deprese a takzvaná genderová dysforie, stresový stav, kdy fyzický gender neodpovídá tomu, jak se osoba identifikuje. "Myslela jsem, že dokončím službu a teprve pak půjdu na operaci. Do armády bych poté vstoupila znovu jako ženská vojačka. Ale moje deprese byly příliš závažné," uvedla ve středu podle hongkongského deníku South China Morning Post.

Dřívější termín operace jí doporučili i vojenští lékaři, když viděli, v jakém psychickém a fyzickém stavu se nachází. Loni si proto vzala volno, aby podstoupila hormonální léčbu a vše konzultovala s psychology. Samotnou operaci na změnu pohlaví podstoupila v Thajsku, píše britská stanice BBC.

O své nové roli v armádě se Byunová bavila i se svými nadřízenými důstojníky, kteří ji přišli do nemocnice navštívit. Podle jejích slov dokonce padlo, že by se mohla stát vzorem pro příslušníky LGBT menšiny v jihokorejské armádě.

Jenže pak přišel šok. Když se na doléčení zaregistrovala v armádní nemocnici, zařadili ji jako hendikepovanou, a tudíž nezpůsobilou služby. Důvodem je, že přišla o genitálie, což jihokorejská armáda hodnotí jako duševní nebo tělesné postižení.

Chci být výborná vojačka

Přestože mají všichni jihokorejští muži povinnost nastoupit na vojnu, ti, kteří se identifikují jako transgender, se služby zúčastnit nesmí. Armáda je vnímá jako lidi s poruchou, píše americký deník New York Times. Nikdo ale zatím neřešil, jak postupovat v případě, kdy ke změně pohlaví dojde v průběhu služby.

Případ Byunové je tak podle řady lidskoprávních organizací precedentem.

Vojenský panel však rozhodl o propuštění Byunové z armády, odejít musí nezvykle už do tří dnů.

Seržantka ho následně požádala o přehodnocení rozhodnutí. Je však ochotná armádu i žalovat, pokud jí nedovolí přidat se k ženským sborům. "Budu v tomto boji pokračovat do té doby, než budu moct sloužit v armádě," prohlásila. Pokud to bude nutné, obrátí se prý až na nejvyšší soud. 

"Chci všem ukázat, že dokážu být výborná vojačka, která pomůže ochránit tuto zemi bez ohledu na moji genderovou identitu," řekla ve středu Byunová.

LGBT v Jižní Koreji

Lidskoprávní organizace se za seržantku postavily a obvinily armádu z diskriminace. V Jižní Koreji jsou sexuální menšiny v armádě často vystaveny krutému zacházení, ponižování a šikaně. Homosexuály čeká až dvouletý trest v případě, že armáda zjistí, že se dopustili "análního sexu a jiné nemravné činnosti", což vojákům zakazuje zákon i v době osobního volna, píše list New York Times. Kromě armády není homosexualita v Jižní Koreji trestná.

Země si drží rozsáhlou armádu o 600 tisících členech kvůli válečnému konfliktu se Severní Koreou. Počet vojáků se však s poklesem porodnosti snižuje. Aktivisté proto poukazují na to, že díky lepšímu zacházení se sexuálními menšinami by armáda nabrala nové rekruty.

Transgender vojáci mohou vstoupit do armády jen v 19 zemích, mezi nimiž jsou i Austrálie, Nový Zéland, Kanada, Izrael nebo Bolívie. Ještě před dvěma lety se mohli stát vojáky i transgender Američané, loni však toto rozhodnutí zvrátil americký prezident Donald Trump.

Video: Chtěl jsem se zabít, testy před změnou pohlaví jsou ponižující, říká muž, který se narodil jako žena

Cítil jsem se jako kluk od malička, transgender lidem by stačilo, kdyby společnost byla tolerantní a neřešila, co má kdo v kalhotách, říká Pavlica | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy