Pálil korán a čelil výhrůžkám. Známého iráckého aktivistu zastřelili v přímém přenosu

Matyáš Zrno Matyáš Zrno
30. 1. 2025 17:30
Známý irácký emigrant a aktivista proti islámu Salwan Momika byl ve středu zastřelen ve městě Södertälje jihozápadně od Stockholmu, když živě vysílal na sociální síti TikTok. Osmatřicetiletého Iráčana převezli s těžkými zraněními do nemocnice, kde pak ve čtvrtek ráno zemřel. Stockholmská policie v souvislosti s útokem zatkla pět lidí.
Známý irácký aktivista proti islámu Salwan Momika na snímku z 3. září 2023
Známý irácký aktivista proti islámu Salwan Momika na snímku z 3. září 2023 | Foto: Reuters

Momika opakovaně zapaloval korán před zraky kamer, protože chtěl ukázat na hrozbu, kterou kniha podle něj představuje pro demokracii a lidská práva. V roce 2023 dokonce způsobil roztržku mezi Tureckem a Švédskem a málem ohrozil i vstup této severoevropské země do NATO.

Po veřejném zapálení koránu před dvěma lety byl Momika obžalován z "podněcování nenávisti vůči etnické skupině". Právě tento čtvrtek, v den jeho smrti, měl být vynesen rozsudek. Kvůli tragické události byl rozsudek odložen, informovala BBC. Obžaloba tvrdila, že Momika ještě s jedním společníkem znesvětili korán a zároveň pronesli hanlivé poznámky o muslimech.

Momika se z Iráku do Švédska přestěhoval v roce 2018. Korán zapálil, protože chtěl, aby "byl ve světě zakázán kvůli hrozbě, kterou kniha představuje pro demokracii, etiku, hodnoty, lidská práva a práva žen," píše americká stanice CNN. Kvůli výhružkám minulý rok oznámil, že se chce přestěhovat do Norska.

Jeho incident se zapálením koránu vyvolal i krizi uvnitř NATO v létě 2023. Turecko ostře kritizovalo švédské úřady, že dovolují takovéhle akce na znesvěcení koránu. Ankara tenkrát před důležitým summitem ve Vilniusu naznačila, že Švédsku nemusí povolit vstup do Severoatlantické aliance. "Ti, kteří se chtějí stát našimi spojenci v NATO, nemohou tolerovat nebo umožnit destruktivní chování islamofobních a xenofobních teroristů," uvedl tehdy mluvčí turecké vlády. Po akci Momiky v červnu 2023 demonstranti v Iráku zaútočili na švédskou ambasádu v Bagdádu. 

Švédská policie zasahuje na místě, kde byl o den dříve zastřelen známý irácký aktivista proti islámu Salwan Momika, 30. ledna 2025
Švédská policie zasahuje na místě, kde byl o den dříve zastřelen známý irácký aktivista proti islámu Salwan Momika, 30. ledna 2025 | Foto: Reuters

Na znesvěcení islámských symbolů reaguje radikální část muslimské populace tradičně velmi agresivně. V roce 2015 byli kvůli satirickým malbám Mohameda zavražděni redaktoři známého francouzského časopisu Charlie Hebdo. K útoku se tenkrát přihlásila teroristická organizace Al-Káida.

Aktivistka a spisovatelka Ayaan Hirsi Aliová, která se zřekla islámu, čelí výhružkám z důvodu kritiky radikálního islámu již přes dvacet let. Kvůli opakovaným výhružkám musela mít několikrát policejní ochranu. Kvůli zveřejnění karikatur Mohammeda v dánském deníku Jylland Posten v roce 2005 žije stále pod policejní ochranou kulturní redaktor Flemming Rose, až do své smrti v roce 2021 ji měl i jeho kolega Kurt Westergaard. Ve stejné situaci je už od roku 1989 britský spisovatel Salman Rushdie kvůli románu Satanské verše. 

 
VK
Vlastimil Kocurekpřed 9 měsíci

Interiéry a to, co je na střeše, je bizarní, nevkusné, ubohé, nevhodné, úděsné. Pod něčím takovým by se renomované architektonické studio nikdy nepodepsalo. Ale vždy se najde někdo ze dna, kdo za velké peníze něco podobného naprojektuje.

LK
Ludmila Kašparovápřed 9 měsíci

Předpokládám, že develotr opět zvítězí. Nakonec - jde o ztrátu parkovacích míst, a to současný magistrát jen uvítá.

BH
Bob Homolkapřed 9 měsíci

Zase úřad prudí.

Právě se děje

Další zprávy