Bagdád - Konec angažmá spojených států v Iráku se blíží. Do konce roku 2011 má zemi opustit poslední voják, od září 2010 už zde bude jen „35 až 50 tisíc" mužů a na své základny se Američané musejí z iráckých měst stáhnout do prvního července tohoto roku.
Už ve čtvrtek ale přichází další milník, kterému však není věnována tak vysoká pozornost, jako těm výše zmíněným. Končí éra Blackwateru a v Iráku tak přestává oficiálně operovat firma, která kdysi dominovala zdejšími trhu s bezpečnostními agenturami.
Její jméno se stalo synonymem pro kovbojský styl ochrany důležitých osob, který se stal mnoha iráckým civilistům osudným.
Blackwateruju...
Ukončení kontraktu potvrdila ve čtvrtek americká ambasáda v Bagdádu. V lednu oznámilo ministerstvo zahraničí, že kontrakt na ochranu svých zaměstnanců v Iráku firmě neprodlouží.
„Když nás vláda USA na počátku požádala o pomoc, protože potřebovala okamžitě asistovat při ochraně Američanů v Iráku, reagovali jsme a pracovali dobře," prohlásila mluvčí společnosti Anne Tyrrellová, kterou citovala televizní stanice CNN. „Ale vždy jsme věděli, že v jistý moment bude naše práce u konce."
Firma se vždy chlubila tím, že nezahynul ani jeden z lidí, které chránila, a nařčení z úmyslného či neopatrného zabíjení civilistů odmítala. Neměla ani problémy s rekrutováním nových a nových zájemců ze zahraniční i mezi americkými vojáky, které k „blackwaterování" (go blackwater) lákaly mnohem lepší platy i blyštivé image firmy.
Vzrůstající odpor náhle sebevědomé irácké vlády ji však nakonec zlomil vaz a různými incidenty utrpělo i pověstné image, takže se společnost raději v únoru přejmenovala na Xe Worldwide.
17 mrtvých
Vůbec největší ranou pověsti společnosti byla střelba na iráckém náměstí Nisúr v září 2007, při které zahynulo sedmnáct iráckých civilistů. Podle vyšetřování FBI ochranka podlehla dojmu, že na ně někdo střílí, zatímco skutečnými střelci byli sami členové Blackwateru v jiné části kolony, kterou chránili.
"Nenazval bych to masakrem, ale říci, že to bylo neopodstatněné, by bylo eufemismem," komentoval tehdejší bezhlavé pálení jeden z amerických vládních úředníků.
Za skřípění zubů Iráčanů USA minulý rok licenci firmě prodloužily, od letošního roku zde má však irácká vláda právo veta. A tak se Xe musí poroučet. I po jejím odchodu z Iráku však bude americké ministerstvo zahraničí jejích služeb využívat jinde.
Jeden se přiznal, pět dalších obviněno
V Iráku pozici Xe zaujme virginská společnost Triple Canopy, která už v zemi pracuje. Kontrakt by jí měl vynést 977 milionů dolarů.
Xe má dle CNN v Iráku okolo tisícovky zaměstnanců a více než deset letadel. Podle odhadů nyní přijde o třetinu až polovinu svých příjmů.
V souvislosti se střelbu na náměstí Nisúr bylo ze zabití, pokusu o zabití a pět jejích bývalých zaměstnanců. Šestý z nich uzavřel dohodu s prokuraturou a k jednomu zabití a jednomu pokusu o zabití se přiznal.