Ukrajinská rozvědka: MH17 mohli sestřelit naši dezertéři

ČTK ČTK
16. 8. 2014 15:35
Nové informace o pádu letadla. Na stroj mohli podle SBU vystřelit vojáci, kteří po březnové ruské anexi Krymu přeběhli na ruskou stranu.
Vyšetřování na místě neštěstí.
Vyšetřování na místě neštěstí. | Foto: Reuters

Kyjev - S novou verzí o okolnostech zkázy malajsijského letadla, které v polovině července po zásahu raketou spadlo na východě Ukrajiny, přišla ukrajinská kontrarozvědka SBU.

Stroj, na jehož palubě zahynulo 298 lidí, podle SBU mohli sestřelit ukrajinští vojáci, kteří po březnové ruské anexi Krymu přeběhli na ruskou stranu.

Podle analýz ukrajinských expertů je vyloučeno, že protiletadlový systém Buk, jímž měl být malajsijský boeing zasažen, obsluhovali ozbrojenci z řad místního ruskojazyčného obyvatelstva.

"Ani žádné krátkodobé kurzy by jim nepomohly. K obsluze takové zbraně je zapotřebí nejen profesionální výcvik, ale i zkušenost ze cvičných střeleb," napsala agentura Unian s odvoláním na zdroje z SBU.

Ukrajinští vyšetřovatelé prý prověřují řadu verzí.

"Je mezi nimi i verze, podle níž ukrajinští vojenští specialisté, kteří zůstali na území okupovaného Krymu, přeběhli k ruské armádě," píše Unian.

Nedaleko je cvičná střelnice

U krymského města Jevpatorija je podle zástupce ředitele SBU Viktora Jahuna cvičná střelnice, kde se pravidelně konaly manévry jednotek ukrajinské armády a jednotek protivzdušné obrany.

Právě tam byla dislokovaná jednotka určená k obsluze systémů Buk. "Není vyloučeno, že z některých jejích příslušníků se stali pachatelé," konstatoval Jahun.

Vyšetřování příčin katastrofy se na místě pádu letadla kvůli pokračujícím bojům prakticky zastavilo. Černé skříňky, obsahující záznam letových dat a palubní komunikace, analyzují experti v britském Farnborough.

Podle ukrajinských novinářů v uplynulém týdnu odeslali předběžné výsledky své práce do Nizozemska a Malajsie. Výsledky jejich zkoumání mají být zveřejněny v září.

 

Právě se děje

před 26 minutami

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy