Ukrajinská rozvědka: MH17 mohli sestřelit naši dezertéři

ČTK ČTK
16. 8. 2014 15:35
Nové informace o pádu letadla. Na stroj mohli podle SBU vystřelit vojáci, kteří po březnové ruské anexi Krymu přeběhli na ruskou stranu.
Vyšetřování na místě neštěstí.
Vyšetřování na místě neštěstí. | Foto: Reuters

Kyjev - S novou verzí o okolnostech zkázy malajsijského letadla, které v polovině července po zásahu raketou spadlo na východě Ukrajiny, přišla ukrajinská kontrarozvědka SBU.

Stroj, na jehož palubě zahynulo 298 lidí, podle SBU mohli sestřelit ukrajinští vojáci, kteří po březnové ruské anexi Krymu přeběhli na ruskou stranu.

Podle analýz ukrajinských expertů je vyloučeno, že protiletadlový systém Buk, jímž měl být malajsijský boeing zasažen, obsluhovali ozbrojenci z řad místního ruskojazyčného obyvatelstva.

"Ani žádné krátkodobé kurzy by jim nepomohly. K obsluze takové zbraně je zapotřebí nejen profesionální výcvik, ale i zkušenost ze cvičných střeleb," napsala agentura Unian s odvoláním na zdroje z SBU.

Ukrajinští vyšetřovatelé prý prověřují řadu verzí.

"Je mezi nimi i verze, podle níž ukrajinští vojenští specialisté, kteří zůstali na území okupovaného Krymu, přeběhli k ruské armádě," píše Unian.

Nedaleko je cvičná střelnice

U krymského města Jevpatorija je podle zástupce ředitele SBU Viktora Jahuna cvičná střelnice, kde se pravidelně konaly manévry jednotek ukrajinské armády a jednotek protivzdušné obrany.

Právě tam byla dislokovaná jednotka určená k obsluze systémů Buk. "Není vyloučeno, že z některých jejích příslušníků se stali pachatelé," konstatoval Jahun.

Vyšetřování příčin katastrofy se na místě pádu letadla kvůli pokračujícím bojům prakticky zastavilo. Černé skříňky, obsahující záznam letových dat a palubní komunikace, analyzují experti v britském Farnborough.

Podle ukrajinských novinářů v uplynulém týdnu odeslali předběžné výsledky své práce do Nizozemska a Malajsie. Výsledky jejich zkoumání mají být zveřejněny v září.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy