Washington - Americký kongres zavírá prezidentu Donaldu Trumpovi cestu ke zmírnění protiruských sankcí.
Senátoři většinou 97 ku dvěma hlasům schválili dodatek k zákonu, který rozšiřuje sankce za ruské zasahování do loňských prezidentských voleb v USA a za politiku Moskvy na Ukrajině a v Sýrii.
Pokud dodatek ještě schválí Sněmovna reprezentantů, což se očekává, Trump nebude moci sankce vůči Rusku bez souhlasu Kongresu zrušit ani zmírnit.
Trump sice nemusí dodatek podepsat, Kongres ale může jeho veto přehlasovat.
Ruský prezident Vladimir Putin krok amerických senátorů označil za "důkaz vnitropolitického boje ve Spojených státech".
Trest pro Rusko
V debatě senátoři dávali najevo, že Trumpova administrativa je vůči Kremlu shovívavá a že Rusko je třeba potrestat.
"Senát postihuje Rusko za ovlivňování našich voleb. Tento dodatek, na kterém se shodly obě strany, zavádí sankční režim, který si Kreml za své počínání zaslouží," řekla senátorka za Demokratickou stranu Jeanne Shaheenová.
V textu se uvádí, že sankce míří na ruské představitele, kteří jsou odpovědní za porušování lidských práv a organizování kybernetických útoků.
Trump v předvolební kampani i po ní tvrdil, že se pokusí zlepšit vztahy s Ruskem. Víc než samotné Rusko jej ale zaměstnávají obvinění, že členové jeho týmu udržovali s ruskými diplomaty podezřelé kontakty.
Zároveň prezident mlčí k tvrzením, že ruští hackeři se pokusili ovlivnit listopadové volby, ve kterých Trump překvapivě porazil Hillary Clintonovou.
Trumpův manévrovací prostor se zužuje
Otázku zrušení protiruských sankcí nechává Trump otevřenou. Ministr zahraničí Rex Tillerson ale rozhodnutí Senátu kritizuje.
"Chtěl bych vyzvat Kongres, aby ponechal prezidentovy manévrovací prostor. Abychom mohli zvýšit tlak, když bude třeba, a zároveň abychom měli možnost udržovat konstruktivní dialog," uvedl šéf americké diplomacie.
Ochota Trumpovy administrativy dohodnout se s Ruskem na společném boji proti Islámskému státu v Sýrii se zatím neprojevuje. Prezident naopak v dubnu nečekaně nařídil bombardování základny syrského režimu prezidenta Bašára Asada, kterého Moskva vojensky podporuje.
K Ukrajině se Trump po převzetí úřadu vyjadřuje minimálně. Tillerson ale ve středu prohlásil, že USA se mohou pokusit o řešení krize dohodou s Ruskem mimo rámec minských dohod o příměří, uzavřených v únoru 2015 zástupci Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie.