Z právního hlediska jde pouze o doporučení, případnou žalobu by muselo vznést ministerstvo spravedlnosti. To se k pondělnímu stanovisku výboru nevyjádřilo.
Už minulý měsíc ovšem šéf resortu Merrick Garland jmenoval zvláštního zástupce Jacka Smithe, který samostatně prošetřuje Trumpovu roli v útoku na Kongres, aby ve věci rozhodl.
"Nikdy před tím jsme neměli prezidenta Spojených států, který by takto podnítil násilný pokus k zablokování předání moci," uvedl předseda vyšetřovacího výboru, demokratický kongresman Bennie Thompson, během pondělního veřejného jednání výboru.
Podle prohlášení výboru Donald Trump navzdory tomu, že prohrál řadu soudních sporů, odmítl uznat vítězství svého demokratického soupeře Joea Bidena a "osnoval spiknutí ke zvrácení výsledků voleb". "Uvědomujeme si závažnost doporučení, které dnes vynášíme. Šli jsme nicméně tam, kam nás vedly fakta a zákon," uvedl demokratický člen výboru Jamie Raskin.
V historii USA je to vůbec poprvé, kdy Kongres podal podnět ke trestnímu stíhání bývalého prezidenta. "Důkazy nás vedou k naprosto jasnému a přímočarému závěru: ústřední příčinou událostí 6. ledna byl jeden muž, bývalý prezident Donald Trump, kterého mnozí následovali. Nic z událostí 6. ledna by se nestalo, nebýt jeho," stojí v prohlášení vyšetřovacího výboru.
Nezpůsobilý Trump
Výbor, který tvoří sedm demokratů a dva republikáni, má za sebou osmnáctiměsíční vyšetřování, během kterého vyslechl přes 1000 svědků, obdržel přes milion dokumentů a uspořádal celkem deset veřejných slyšení. Většina zjištění už tak byla zveřejněna v průběhu uplynulých měsíců.
Například fakt, že ve chvílích samotného útoku na Kongres, kdy byli zákonodárci a také tehdejší viceprezident Mike Pence v ohrožení života, Trump přes tři hodiny nijak nezasáhl. "Prezident seděl v jídelně vedle Oválné pracovny, sledoval v televizi násilné povstání na Kapitolu a nevydal veřejné prohlášení, aby se jeho příznivci rozešli," uvedla v pondělí místopředsedkyně komise, republikánka Liz Cheneyová.
Podle kongresmanky je Trump, který před pěti týdny oznámil kandidaturu do prezidentských voleb v roce 2024, "nezpůsobilý pro výkon jakéhokoliv úřadu". Už v průběhu předchozích veřejných slyšení výboru vyšla najevo i širší snaha Trumpova týmu zvrátit výsledky voleb na úrovni několika amerických států. Vyvíjeli tlak na tamní úředníky zodpovědné za dohled na volbami a snažili se je ovlivnit, aby nepotvrdili vítězství Bidena.
Výbor tak v pondělí podal podnět i k trestnímu stíhání Trumpova právníka Johna Eastmana, který byl ústředním legislativním iniciátorem těchto pokusů a který loni 6. ledna společně s Trumpem ve Washingtonu promluvil na velké demonstraci, jež pak vyústila v útok na Kongres.
Nadšení opadá i mezi republikány
Podle Trumpa je celé sněmovní vyšetřování politicky motivované, exprezident opakovaně mluví o "honu na čarodějnice". "Tihle lidi vůbec nechápou, co dělají, když po mě jdou," napsal Trump v pondělí na své síti Truth Social. "Lidé, kteří milují svobodu, jsou kolem mě semknuti. Posiluje mě to. Co mě nezabije, to mě činí silnějším," vyhlásil exprezident.
Za politicky motivované považují vyšetřování i republikánští zákonodárci, kteří budou mít v novém Kongresu, jenž vzešel z listopadových voleb a zasedne v lednu, většinu ve Sněmovně reprezentantů. "Je to vtip. Trump neudělal NIC špatného," napsal na Twitter například republikánský kongresman z Texasu Ronny Jackson.
This “criminal referral” is a JOKE!!! Trump did NOTHING wrong. Democrats have the House for 2 more weeks and this is the "service" they're providing to the America people!? DISGRACEFUL. TRUMP 2024!!
— Ronny Jackson (@RonnyJacksonTX) December 19, 2022
Jeho apel, kdy zároveň podpořil Trumpovu kandidaturu do voleb 2024, ale už není dominantním hlasem mezi republikány. Zmíněné listopadové volby totiž ukázaly, že i americká veřejnost se ve své většině staví proti snaze exprezidenta zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020.
Kandidáti, kteří ve své kampani propagovali Trumpova tvrzení o "ukradených volbách", v listopadu vesměs propadli - voliči je odmítli. Což ve výsledku znamenalo, že republikáni navzdory původním předpokladům kvůli Trumpovi prohráli několik soubojů o křesla senátorů a guvernérů.
Trumpovou pozicí to výrazně otřáslo. Po listopadových volbách se od něho odvrátili někteří velcí sponzoři a také uvnitř Republikánské strany přibývají hlasy, že by se měl najít nový lídr. Podle nich Trump už stranu spíše poškozuje.
"Věřím, že voliči už chtějí nechat volby 2020 za sebou a pohnout se dál. Často se o tom s nimi bavím. Kdyby Trump vyhrával, kdybychom vyhrávali křesla v Senátu, tak by Trumpa viděli jinak. Takhle ale říkají: Pravděpodobně přišel čas jít dál," uvedla například republikánská senátorka Cynthia Lummisová z Wyomingu.
Její slova, že Trump ztrácí podporu už i v republikánské voličské základně, minulý týden nezávisle na sobě potvrdily i dva celonárodní průzkumy. Za svého kandidáta do voleb 2024 by republikánští voliči nyní místo Trumpa preferovali floridského guvernéra Rona DeSantise.
Republikáni by sice chtěli pokračování v Trumpově politice, ale průzkumy zároveň ukazují, že neustálé skandály kolem exprezidenta vidí jako přítěž, která ve všeobecných volbách snižuje jejich šance. "Slyším to od voličů, slyším to od sponzorů, slyším to od aktivistů," prohlásil před nedávnem republikánský kongresman z Texasu Dan Crenshaw.
Dvě kauzy zároveň
Výše zmíněný zvláštní zástupce Jack Smith, který dostane na stůl podnět ke stíhání Trumpa, se vedle vyšetřování okolností útoku na Kongres zabývá ještě druhou kauzou, která souvisí s exprezidentem. Otázkou tajných dokumentů, které si Trump odvezl z Bílého domu do svého floridského sídla Mar-a-Lago a které si tam letos v srpnu při domovní prohlídce vyzvedli vyšetřovatelé z FBI.
"V pravomoci zvláštního zástupce je, aby vznesl federální trestní žaloby, které by mohly vyplynout z vyšetřování těchto záležitostí," uvedl ministr spravedlnosti Garland, když minulý měsíc Smithe jmenoval. Ten se do Washingtonu přesunul z Haagu, kde byl hlavním prokurátorem zvláštního tribunálu pro válečné zločiny v Kosovu.
Jako zvláštní zástupce ministerstva spravedlnosti bude Jack Smith podle amerických médií ve velmi složité situaci. Pokud by na Trumpa skutečně podal žalobu, bylo by to z Republikánské strany vnímáno jako politický útok. Na druhou stranu pokud by skutečně shledal, že Trump překročil zákon, musel by v rámci pravidla, že před zákonem jsou si všichni rovni, konat a nechat rozhodnutí na velké porotě.
Trump byl za svoji roli v útoku na Kongres už loni v lednu zažalován demokratickou sněmovnou za porušení ústavy. Senát, kde svého exprezidenta podrželi republikáni, ale žalobu neboli impeachment o měsíc později zamítl. Pro Trumpa to byl už druhý pokus o jeho odvolání, prvnímu impeachmentu čelil ještě v Bílém domě za to, že v létě 2019 měl podle demokratů údajně zadržovat vojenskou a finanční pomoc pro Ukrajinu.