Elon Musk, nejbohatší muž světa a jeden z nejbližších spolupracovníků Donalda Trumpa, opět vzbudil rozruch. V příspěvcích na své sociální síti X začal volat po odstoupení Nigela Farage, lídra a zakladatele Reform UK, britské opoziční krajně pravicové strany. Musk přitom stranu už delší dobu podporuje a dosud se zdálo, že mezi dvěma muži panují velmi dobré vztahy.
Příčina náhlé roztržky tak není jasná, zahraniční média ale dávají kauzu do souvislosti s Tommym Robinsonem, představitelem britské antiislamistické a krajně pravicové scény. Naznačuje to i vyjádření Nigela Farage poté, co Musk zveřejnil post, ve kterém tvrdí, že lídr Reform UK na vedení strany "nestačí".
"To je překvapení!" reagoval Farage. Dodal, že Musk je výjimečný člověk, ale to neznamená, že se musí na všem shodnout, jako například v názoru na Robinsona.
Musk totiž už dříve tvrdil, že by Farageova strana měla krajně pravicového aktivistu, který si momentálně odpykává osmnáctiměsíční trest za pomluvu a pohrdání soudem, přijmout do svých řad. To politik odmítl.
Spor Muska s Faragem je jen poslední epizoda v několikadenním proudu příspěvků na sociální síti X, kterou americký byznysmen vlastní, v němž se pouští do politiky Spojeného království. "Musk, zdá se, chce získat v evropské politice podobný vliv, jako se mu to povedlo v loňských amerických prezidentských volbách," všímá si londýnský korespondent New York Times.
Muskova ostrá vyjádření
Reform UK pod vedením Farage přitom podle médií měla v možném Muskově vlivu na britskou politickou scénu sehrát ústřední roli. "V posledních dnech se výrazně spekulovalo, že by nejbohatší muž světa mohl darovat straně až sto milionů dolarů," píše politický dopisovatel britského listu The Guardian.
Možné partnerství Muska a Farage a z něj plynoucí výrazné finanční dary měly podle Financial Times znepokojovat vládnoucí labouristy i opoziční konzervativce, dvě dominantní strany britské politiky.
Farage podle The Guardian s americkým podnikatelem "ochotně" spolupracoval. Oba se setkali před necelým měsícem v Trumpově sídle na Floridě. Farage navíc, na rozdíl od většiny britských politiků, odmítl odsoudit Muskovy útočné příspěvky, které mířily především na labouristického premiéra Keira Starmera.
Starmer was complicit in the RAPE OF BRITAIN when he was head of Crown Prosecution for 6 years.
— Elon Musk (@elonmusk) January 3, 2025
Starmer must go and he must face charges for his complicity in the worst mass crime in the history of Britain.
"Musk používá velmi, velmi ostré termíny, ale ve veřejném životě se občas ostré věci říkají," bránil Farage v rozhovoru pro BBC Muskovy výroky na adresu labouristických politiků. Ty přitom miliardář obviňoval ze "znásilnění Británie" nebo z toho že "zlehčují genocidu znásilnění", která má podle Muska v Británii probíhat. Miliardář také v pondělí zveřejnil na X anketu, zda má "Amerika osvobodit lid Británie od jeho tyranské vlády".
Podpora AfD i Meloniové
Musk vyjadřuje podporu a naznačuje možné financování vícero populistickým až krajně pravicovým stranám. V Německu vyvolaly znepokojení jeho příspěvky oslavující krajně pravicovou Alternativu pro Německo. Musk je známý také dobrými vztahy s italskou premiérkou Giorgií Meloniovou ze strany Bratři Itálie, která je označována jako post-fašistická.
Komentování politiky evropských států ze strany Elona Muska už mnozí státníci zkritizovali. Norský premiér Jonas Gahr Störe v rozhovoru pro tamní veřejnoprávní stanici NRK uvedl, že Muskovo vměšování je znepokojivé. "Přijde mi zneklidňující, že muž s ohromným přístupem k sociálním médiím a velkými finančními zdroji je tak přímo zapojený do interních záležitostí jiných zemí. Mezi demokraciemi a jejich spojenci by to tak chodit nemělo," uvedl premiér.
Podobně miliardáře zkritizoval i německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru pro týdeník Stern. Politik se vymezil proti výrokům, ve kterých Musk označil německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera za nedemokratického tyrana. Scholz ale dodává, že více než urážky jej znepokojuje miliardářova podpora AfD, která podle něj "chce oslabit transatlantické vazby a káže sblížení s Putinovým Ruskem".
Podle některých expertů však Muskovo vměšování se do vnitřních politik nebude mít reálný vliv a spíše odhaluje, čemu všemu miliardář nerozumí. "Má předem vytvořený obrázek Británie a Německa a jen dohledává informace, které mu tento pohled utvrzují. Problém v šíření těchto názorů do zemí, kterých se týkají, je, že jeho nevědomost je pro tamější lidi naprosto evidentní," tvrdí Sunder Katwala, ředitel londýnské výzkumné organizace British Future.
The Guardian píše, že celá kauza slouží především jako varování pro Farage i ostatní politiky, kteří se snaží získat přízeň Trumpa a jeho neustále se měnící skupiny poradců a spolupracovníků, především Muska, který je podle listu "náladová postavička, která zřejmě britské politice rozumí jen velmi málo".