Komunální volby na Slovensku: policie řešila kupčení s hlasy

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 21:04
Optimistické informace ohledně zájmu lidí o účast na hlasování, které byly během dne hlášeny z vícero měst, se nakonec podle vyjádření místních volebních komisí možná nenaplní.
Foto: Reuters

Bratislava - Obyvatelé pětimilionového Slovenska si dnes volili primátory, starosty a poslance místních zastupitelstev. Hlasování provázelo několik případů podezření z kupování hlasů voličů.

Pozici nejsilnější strany obhajovali vládní sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, v komunálních volbách před čtyřmi lety vůbec nejvíce křesel šéfů radnic ale získali nezávislí kandidáti.

Volební místnosti ve většině z více než 2900 měst a obcí se uzavřely ve 20:00. Výsledky bude průběžně už od dnešního večera zveřejňovat slovenský statistický úřad, konečné výsledky by v neděli měla potvrdit ústřední volební komise.

Optimistické informace ohledně zájmu lidí o účast na hlasování, které byly během dne hlášeny z vícero měst, se nakonec podle vyjádření místních volebních komisí možná nenaplní. Svůj hlas mohlo odevzdat zhruba 4,4 milionu oprávněných voličů včetně cizinců s trvalým pobytem na Slovensku. V předchozích obecních volbách volební účast dosáhla bezmála 50 procent.

Policie musela zasahovat

Ani dnešní komunální volby se neobešly bez podezření z kupování hlasů nebo ovlivňování voličů. Policie kvůli údajné volební korupci zasahovala na středním i východním Slovensku.

V obci Svinia byly volby odpoledne na několik desítek minut přerušeny, protože místní Romové podle členů volební komise přicházeli do volební místnosti s "taháky" s čísly kandidátů, které prý měli kroužkovat. Podobný případ se stal i na košickém sídlišti Luník IX, kde také žije mnoho Romů; podezření z kupování hlasů se tam ale nakonec nepotvrdilo.

Největší pozornost tradičně poutal souboj kandidátů v největších městech. V Bratislavě obhajoval post primátora Milan Ftáčnik (nezávislý), kterého podporuje Směr-SD. Blok stran stran pravého středu se postavil za herce, organizátora protikomunistických demonstrací v roce 1989 a bývalého politika Milana Kňažka, který neuspěl v letošních prezidentských volbách. Na rozdíl od Česka slovenští voliči vybírají šéfy radnic přímo.

Také v Košicích, druhém největším slovenském městě, se pravicové strany spojily proti současnému primátorovi Richardu Rašimu, který je poslancem parlamentu za Směr-SD. Pravice před volbami podpořila Rašiho vyzyvatele Rudolfa Bauera.

Rozdělení kandidátů mezi pravici a levici ale neplatí ve všech městech nebo obcích. Výjimkou totiž nebyly místní koalice Směru-SD s některou z pravicových stran. V Trenčíně současného primátora Richarda Rybníčka (nezávislý) před volbami zase podpořili nejen sociální demokraté, ale i strany pravého středu.

Parlamentní opozice se před komunálními volbami vymezila vůči Ficově straně. Využila k tomu nedávnou demisi ministryně zdravotnictví Zuzany Zvolenské kvůli předraženému nákupu techniky jednou z nemocnic. Opoziční strany také nechaly svolat mimořádnou schůzi sněmovny, na které upozorňovaly na údajné přešlapy Ficovy vlády. Jejich pokus o odvolání premiéra z funkce sněmovna hlasy poslanců Směru-SD podle očekávání zamítla.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 30 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy