Šokující čísla i příběhy. Až sedm procent australských kněží sexuálně zneužívalo děti, tvrdí zpráva

Zahraničí Zahraničí
6. 2. 2017 13:44
Australská vyšetřovací komise zveřejnila po čtyřech letech práce odhad rozsahu sexuálního zneužívání dětí v tamní katolické církvi. Podle jejích údajů jde o nečekaně vysoké číslo: sedm procent australských kněží je podezřelých, že v letech 1950 až 2015 zneužívali děti. "Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná," uvedl podle BBC Francis Sullivan, předseda rady australské katolické církve, která spolupracuje s vyšetřovací komisí. Uvedené údaje považuje Sullivan za pravdivé. Odrážejí podle něj masivní selhání církve v oblasti ochrany dětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sydney – Už dřív bylo možné slyšet jednotlivá drásavá svědectví Australanů, kteří byli v dětství sexuálně zneužíváni katolickými duchovními.

Celkový rozsah problému ale nebyl v zemi známý. Australská vyšetřovací komise teď vydala první statistiky, které během svého čtyřletého působení shromáždila.

"Příběhy jednotlivých obětí si byly zoufale podobné," cituje BBC hlavní právničku komise Gail Furnessovou.

"Děti byly ignorovány, nebo ještě hůře – trestány. Jejich obvinění nikdo neověřoval. Kněží a řeholníci byli pouze přesunuti do jiných farností. Tyto farnosti ale nevěděly nic o minulosti nově příchozích."

Tragické statistiky

Podle Furnessové bylo v letech 1980 až 2015 zneužito 4444 dětí ve více než tisícovce církevních institucí napříč celou Austrálií. Průměrný věk obětí byl 10,5 roku u dívek a 11,5 roku u chlapců.

Pokud jde o pachatele, 32 procent z nich byli řeholníci, 30 procent kněží, 29 procent laici a pět procent řádové sestry.

Komise taky zkoumala sexuální zneužívání dětí v deseti církevních řádech v šesti desetiletích po roce 1950. Ke zneužívání docházelo v každém z nich, ve čtyřech bylo do této trestné činnosti zapojeno více než 20 procent členů řádu. V jednom z nich dokonce 40 procent.

Masivní selhání církve

"Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná," uvedl podle BBC Francis Sullivan, předseda rady australské katolické církve, která spolupracuje s vyšetřovací komisí. Dodal, že uvedené údaje považuje za pravdivé a odrážejí masivní selhání církve v oblasti ochrany dětí.

Komise už vyslechla tisíce obětí. V následujících týdnech před ní budou svědčit představitelé australské katolické církve. Závěrečnou zprávu má komise zveřejnit koncem letošního roku.

Celé vyšetřování pozorně sleduje taky Vatikán. Jedním z těch, kdo ignorovali stížnosti dětí týkající se zneužívání, měl být i kardinál George Pell, nynější hlavní ekonomický poradce papeže Františka.

Než nastoupil do papežových služeb, byl arcibiskupem v Melbourne a později v Sydney. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že také on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy