Šokující čísla i příběhy. Až sedm procent australských kněží sexuálně zneužívalo děti, tvrdí zpráva

Zahraničí Zahraničí
6. 2. 2017 13:44
Australská vyšetřovací komise zveřejnila po čtyřech letech práce odhad rozsahu sexuálního zneužívání dětí v tamní katolické církvi. Podle jejích údajů jde o nečekaně vysoké číslo: sedm procent australských kněží je podezřelých, že v letech 1950 až 2015 zneužívali děti. "Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná," uvedl podle BBC Francis Sullivan, předseda rady australské katolické církve, která spolupracuje s vyšetřovací komisí. Uvedené údaje považuje Sullivan za pravdivé. Odrážejí podle něj masivní selhání církve v oblasti ochrany dětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sydney – Už dřív bylo možné slyšet jednotlivá drásavá svědectví Australanů, kteří byli v dětství sexuálně zneužíváni katolickými duchovními.

Celkový rozsah problému ale nebyl v zemi známý. Australská vyšetřovací komise teď vydala první statistiky, které během svého čtyřletého působení shromáždila.

"Příběhy jednotlivých obětí si byly zoufale podobné," cituje BBC hlavní právničku komise Gail Furnessovou.

"Děti byly ignorovány, nebo ještě hůře – trestány. Jejich obvinění nikdo neověřoval. Kněží a řeholníci byli pouze přesunuti do jiných farností. Tyto farnosti ale nevěděly nic o minulosti nově příchozích."

Tragické statistiky

Podle Furnessové bylo v letech 1980 až 2015 zneužito 4444 dětí ve více než tisícovce církevních institucí napříč celou Austrálií. Průměrný věk obětí byl 10,5 roku u dívek a 11,5 roku u chlapců.

Pokud jde o pachatele, 32 procent z nich byli řeholníci, 30 procent kněží, 29 procent laici a pět procent řádové sestry.

Komise taky zkoumala sexuální zneužívání dětí v deseti církevních řádech v šesti desetiletích po roce 1950. Ke zneužívání docházelo v každém z nich, ve čtyřech bylo do této trestné činnosti zapojeno více než 20 procent členů řádu. V jednom z nich dokonce 40 procent.

Masivní selhání církve

"Tato čísla jsou šokující, tragická a neobhajitelná," uvedl podle BBC Francis Sullivan, předseda rady australské katolické církve, která spolupracuje s vyšetřovací komisí. Dodal, že uvedené údaje považuje za pravdivé a odrážejí masivní selhání církve v oblasti ochrany dětí.

Komise už vyslechla tisíce obětí. V následujících týdnech před ní budou svědčit představitelé australské katolické církve. Závěrečnou zprávu má komise zveřejnit koncem letošního roku.

Celé vyšetřování pozorně sleduje taky Vatikán. Jedním z těch, kdo ignorovali stížnosti dětí týkající se zneužívání, měl být i kardinál George Pell, nynější hlavní ekonomický poradce papeže Františka.

Než nastoupil do papežových služeb, byl arcibiskupem v Melbourne a později v Sydney. Loni ho australská policie dokonce vyslýchala kvůli podezření, že také on se sexuálního obtěžování v sedmdesátých letech dopouštěl.

 

Právě se děje

před 5 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy