Brusel - Ačkoliv v Jižní Americe probíhají rozsáhlé vojenské manévry a politici se navzájem obviňují z genocidy, válka zatím nehrozí.
Je o tom alespoň přesvědčen kolumbijský viceprezident Francisco Santos.
"Nemyslím, že je zde riziko války. Kolumbijská vláda dala velmi jasně najevo, že nepoužije sílu," prohlásil dle agentury Reuters Santos ve čtvrtek při příležitosti své oficiální návštěvy v Bruselu. "Nenecháme se zatáhnout do těchto provokativních her."
Řinčení zbraněmi
Venezuela shromáždila na hranicích s Kolumbií 9000 mužů a do oblasti poslala i tanky, letadla a námořnictvo. 3200 vojáků vyslal na hranici se svým sousedem i Ekvádor.
Důvodem je sobotní kolumbijský letecký a pozemní útok na tábor partyzánů z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), který se nacházel na ekvádorském území. Útok na svém středečním zasedání odsoudila Organizace amerických států (OAS).
Jedinou zemí, která Kolumbii v OAS podpořila, byly podle listu International Herald Tribune Spojené státy.
Znárodnění kolumbijského majetku?
Venezuelský prezident Hugo Chávez mezitím oznámil, že zvažuje znárodnění majetku kolumbijských společností na venezuelském území.
Takový tah by však významně poškodil ekonomiku jeho země: Kolumbie je nejdůležitějším ekonomickým partnerem Venezuely a objem ročního obchodu mezi oběma státy je přibližně 6 miliard dolarů.
Chávez se už však postaral, aby byly hranice pro kolumbijské zboží nyní prakticky zablokovány. Projít mohou pouze kamiony převážející rychle se kazící potraviny.
FARC se ozvaly
Dvěma aktivitami o sobě daly ve středu vědět i samy FARC. Nejprve vyhodily do vzduchu ropovod v provincii Putumayo na jihozápadě Kolumbie.
Pak podle informací Mezinárodního červeného kříže propustily čtyři z šesti turistů, které v lednu unesly z tichomořského letoviska u hranic s Panamou.