Kolem Putina vyrostlo novodobé politbyro, tvrdí studie

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
21. 8. 2012 19:15
Prezident podle politologů usměrňuje znepřátelené klany a Rusko se bez něj neobejde
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Rusku už nevládne tandem prezidenta a premiéra, ale opět kolektivní "politbyro" v čele s Vladimirem Putinem jako nejvyšším arbitrem sporů mezi klany v mocenské elitě.

Tvrdí to alespoň studie vypracovaná pod vedením politologů Jevgenije Minčenka a Kirilla Petrova.

Novodobé politbyro teď prý představuje konglomerát soupeřících klanů, jejichž vůdce studie nazvala "členy a kandidáty politbyra".

Do osmičky členů na prvém místě patří premiér a exprezident Dmitrij Medveděv. Sice musel obětovat ambice a vrátit prezidentské křeslo Putinovi, pozice šéfa vlády a strany mu ale dovolila vytvořit vlastní klan s ekonomickou základnou.

Za Medveděvovy spojence experti považují miliardáře Romana Abramoviče, bývalého šéfa Kremlu a vlivného podnikatele Alexandra Vološina či "kremelskou princeznu" Taťjanu Ďjačenkovou, dceru zesnulého prezidenta Borise Jelcina.

K dalším "členům politbyra" pak patří šéf prezidentské kanceláře Sergej Ivanov a jeho zástupce Vjačeslav Volodin, bývalý vicepremiér Igor Sečin, který se nyní soustřeďuje na energetiku, Putinovi přátelé či snad obchodní partneři Gennadij Timčenko a Jurij Kovalčuk, moskevský starosta Sergej Sobjanin a "dominující hráč" ve zbrojním průmyslu Sergej Čemezov.

Současné Rusko se bez Putina neobejde

Ke "kandidátům politbyra" politologové řadí až 45 lidí, například ministra obrany Anatolije Serďukova, šéfa prezidentovy ochranky Viktora Zolotova či šéfa největší polostátní banky Sberbank Germana Grefa.

Zatímco hlavní snahou sovětského politbyra bylo udržet moc, klanům v současném politbyru studie připisuje jako cíl přeměnit moc v majetek, předat jej následníkům a legitimizovat v Rusku i cizině. Proto se teď hra točí především okolo rozšíření Moskvy, využití Sibiře i Dálného východu a privatizace.

Putinova kariéra v obrazech:

"Vznikl takový model řízení, jenž se neobejde bez Putina," míní Minčenko. Natolik jsou podle něj do sebe soupeřící klany zaklíněny. V případě krize pak může být "v záloze" podnikatel Michail Prochorov, exministr financí Alexej Kudrin či vicepremiér Dmitrij Rogozin coby předák nacionalistů.

Jiní experti, oslovení listem Vedomosti, připouštějí, že model ruské elity se od sovětských dob takřka nezměnil, a přirovnání k politbyru je tedy trefné.

Jeho složení však prý není přesné, autoři údajně podcenili vliv Grefa, vicepremiéra Igora Šuvalova či dalšího Putinova přítele, podnikatele Arkadije Rotenberga. Navíc nebrali zřetel na politickou krizi v zemi a "začátek revoluce" v podobě protestního hnutí proti Putinově režimu.

 

Právě se děje

Další zprávy