Koalice hodlá vytrvat, dokud Kaddáfí neodstoupí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
29. 3. 2011 23:30
Prezident Obama poprvé od zahájení vojenské operace proti Libyi promluvil k Američanům
Barack Obama pronáší svůj projev k vojenské operaci proti Libyi na univerzitě národní obrany ve Washingtonu
Barack Obama pronáší svůj projev k vojenské operaci proti Libyi na univerzitě národní obrany ve Washingtonu | Foto: Reuters

Tripolis / Washington - Až deset dní po začátku vojenské operace proti libyjskému režimu Muammara Kaddáfího se prezident Barack Obama odhodlal promluvit k Američanům. V projevu na washingtonské univerzitě národní obrany nepoužil ani jednou slovo válka, prohlásil však, že USA a jejich spojencům se podařilo předejít masakru, který by otřásl svědomím světa.

Obama znovu nedefinoval jasně, co by měl být konečný výsledek bojové operace, nenechal však Američany na pochybách, že nepřipustí opakování Iráku. Podle prezidenta není svržení Kaddáfího cílem útoku.

"Abych k vám byl naprosto upřímný, toto už jsme si vyzkoušeli v Iráku. Změna režimu si tam vyžádala osm let, tisíce amerických a iráckých životů a skoro bilion dolarů. To není něco, co bychom si mohli opětovně dovolit v Libyi," řekl Obama ve zřejmé kritice svého předchůdce v Bílém domě.

Americký prezident uvedl, že spolu se spojenci, kteří podle něj převezmou pod vedením NATO ve středu plně kontrolu nad operací, se pokusí v případě nutnosti odstavit Kaddáfího od moci jinými než vojenskými prostředky.

V samotné Libyi se zatím schyluje k bitvě o rodiště Maummara Kaddáfího, Syrtu. Vládní vojáci tam posilují své pozice a chystají se na očekávaný útok rebelů. Jednotky věrné režimu budují kontrolní stanoviště a rozestavují ve všech částech města tanky.

Připomeňte si pondělní dění v Libyi a dalších bouřících se arabských zemích

Foto: Aktuálně.cz

23:35 - Televizní stanice Al-Arabíja hlásila v úterý před půlnocí, že se v Tripolisu ve čtvrti Bab Azízíja ozvaly dva mohutné výbuchy. Jejich příčinu neuvedla. V této části města má bunkr plukovník Kaddáfí.

Foto: Aktuálně.cz

23:11 - Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle prohlásil v úterý v Londýně, že "Kaddáfí musí jít". "Musíme ho vyléčit z iluze, že se všechno může vrátit k normálu, pokud se udrží u moci," řekl šéf německé diplomacie.  

Foto: Aktuálně.cz

22:30 - Londýn se nedomnívá, že by existovala potřeba mezinárodní intervence v Sýrii, kde probíhají po celé zemi protivládní protesty. Prohlásil to britský vicepremiér Nick Clegg během oficiální návštěvy Mexika.

Foto: Aktuálně.cz

22:20 - Mezinárodní koalice vyvíjí tlak na libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, zůstává však i po londýnské konferenci rozdělena v názoru, co má být cílem v Libyi. Nedohodla se také, zda stávající rezoluce RB OSN umožňuje dodávat rebelům zbraně či nikoli.

Povstalcům chybí těžké zbraně, k dispozici mají protiletadlové kanony a kulomety
Povstalcům chybí těžké zbraně, k dispozici mají protiletadlové kanony a kulomety | Foto: Reuters

21:40 - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl v úterý, že nebude odhadovat, jak dlouho potrvá vojenská mise aliance v Libyi. Současně prohlásil, že nebude tento problém možné řešit pouze vojenskými prostředky, a vyzval všechny zúčastněné strany, aby co nejrychleji usilovaly o politické urovnání libyjské krize.

21:15 - Francie je připravena  jednat se svými koaličními partnery o možnosti dodávat libyjským rebelům zbraně, i když to není součástí mandátu OSN. Řekl to v úterý v Londýně francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

21:05 - Koalice vyslala na vojenské cíle v Libyi v posledních 24 hodinách 22 střel Tomahawk, a realizovala 115 bojových vzletů.

20:40 - V oblastech, kde probíhají boje mezi libyjskými povstalci a provládními silami je po šesti týdnech válčení již katastrofální humanitární situace. Vládne velký neodstatek potravin, vody a léků. Zvláště zle na tom je město Misuráta, které se jednotky loajální plukovníku Kaddáfímu snaží co nejrychleji dobýt zpět.

Povstalci míří na západ Libye.
Povstalci míří na západ Libye. | Foto: Reuters

20:30 - Rebelové v libyjském městě Misuráta jsou pod těžkou palbou jednotek loajálních plukovníkovi Kaddáfímu a naléhají proto na vlády účastnící se londýnské konference o Libyi, aby jim urychleně pomohly.

20:00 - Americká ministryně zahraničních věcí řekla v Londýně, že jednala s partnery o možnosti zvýšení finanční pomoci libyjským opoziční Národní radě, nikoli o možnosti dodat jí zbraně.

Foto: Aktuálně.cz

19:50 - Syrský prezident Bašár Asad musí pokročit více s politickými reformami a měl by vyjít vstříc potřebám a aspiracím svých občanů. Řekl to v úterý mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Foto: Aktuálně.cz

19:40 - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že v Londýně se nediskutuje o možnosti vyzbrojit libyjské rebely. Toto by mohla povolit jen rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Foto: Aktuálně.cz

19:30 - Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé vyzval Sýrii, aby zahájila reformy a přistoupila na dialog. Současně však prohlásil, že v případě této arabské země zatím neuvažuje o sankcích nebo nějaké rezoluci OSN. Stejnou výzvu jí adresovaly i Spojené státy.

Foto: Aktuálně.cz

19:15 - Francouzský ministr Alain Juppé prohlásil v Londýně, že případné příměří s Kaddáfím by nemělo vést k rozdělení Libye. Současně vyloučil možnost pozemní intervence.

19:00 - Britský ministr zahraničních věcí William Hague prohlásil v Londýně na konferenci o Libyi se nediskutovalo o vyzbrojení libyjských rebelů.

18:50 - Představitelé NATO prohlásili, že aliance bude již ve středu částečně schopna převzít řízení vojenských operací v Libyi, ve čtvrtek by již měla mít pod kontrolou celou tuto vojenskou misi.

18:40 - Mezinárodní partneři se v úterý v Londýně dohodli, že budou pokračovat ve své vojenské misi, dokud se libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nepodřídí všem podmínkám rezoluce OSN, která má za cíl chránit civilisty. Sdělilo to ve svém prohlášení britské ministerstvo zahraničí.

18:30 - Mezinárodní partneři se v Londýně dohodli na ustavení kontaktní skupiny, která bude koordinovat politické snahy o vyřešení libyjského problému. Katar souhlasil, že co nejdříve svolá první zasedání skupiny.

17:51 - Tripolisem podle agentury Reuters otřásly tři silné výbuchy. Jejich příčina zatím není známa.

17:44 - Švédský premiér Fredrik Reinfeldt oznámil, že požádá parlament, aby schválil nasazení osmi Gripenů do operace nad Libyí. Poznamenal, ale že by se neměly zapojit do útoků na pozemní cíle. 

17:17 -  Zvláštním vyslancem Francie, který bude v povstalci ovládaném Benghází jednat s rebely, jako s legitimními představiteli Libye, je podle agentury AFP Antoine Sivan, který působil mimo jiné působil jako velvyslanec v Kataru.

16:50 - Zatím není k dispozici přesná představa o složení libyjské opozice, bojující proti plukovníkovi Kaddáfímu. V těchto silách jsou však "stopy přítomnosti" al-Káidy nebo Hizballáhu. Sdělil to při slyšení v Kongresu americký admirál James Stavridis.

16:45 - Spojené státy vyšlou do Benghází v blízké budoucnosti svého vyslance, kterým bude ostřílený diplomat Chris Stevens. Sdělil to americký diplomatický zdroj v Londýně.

16:40 - Francie vysílá do libyjského povstaleckého města Benghází zvláštního vyslance. Sdělily to agnetuře Reuters diplomatické zdroje v Londýně.

16:35 - Vojenská operace v Libyi zatím stála Spojené státy 550 milionů dolarů (9,6 miliardy korun). Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obrany, podle kterého většinu nákladů tvoří použité střely Tomahawk a bomby.

16:30 - Rada bezpečnosti OSN by musela schválit novou rezoluci, aby bylo možno vyzbrojit libyjské rebely, což by vyžadovalo širší mezinárodní konsensus. Sdělil to v Londýně na konferenci o Libyii italský diplomatický zdroj.

16:25 - Nejlepším řešením libyjské krize by byl odchod Muammara Kaddáfího do exilu. Přesvědčit ho, aby to udělal, by mohla pouze Africká unie, která se však konference v Londýne neúčastní. Sdělil to v úterý agentuře Reuters italský diplomatický zdroj.

16:20 - Skutečnost, že se Africká unie neúčastní londýnské konference o Libye, je podle italských diplomatických zdrojů citovaných agenturou Reuters "promarněním příležitosti", protože plukovník Kaddáfí této organizaci ještě naslouchá.

16:10 - Libyjská povstalecká Národní rada sdělila podle televize Al-Džazíra, že Washington jmenuje oficiálního vyslance u dočasné vlády v Benghází. Al-Džazíra neuvedla žádné další podrobnosti.

15:45 - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla v Londýně na mezinárodní konferenci o budoucnosti Libye, že vojenské operace proti Kaddáfímu budou pokračovat, dokud se nepodřídí rezoluci OSN.  

15:40 - V Londýně  se v úterý koná jednodenní konference čtyř desítek zemí a mezinárodních organizací, které se budou zaměřovat na další kroky v Libyi, kde mezinárodní koalice vede vojenské operace proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Libyjští povstalci nejsou na konferenci zastoupeni, ale sešli se s nimi ministři zahraničí USA a Británie Hillary Clintonová a William Hague.

Foto: Aktuálně.cz

15:35 - Britský premiér David Cameron řekl v úterý v Londýně při zahájení mezinárodní konference o budoucnosti Libye, že síly loajální plukovníkovi Kaddáfímu pokračují ve "vražedných útocích" na město Misuráta.

Foto: Aktuálně.cz

15:20 - Syrský prezident Bašár Asad jmenoval šéfem přechodné vlády Nádžího Utriho, jehož kabinet rezignoval v úterý. Sdělila to syrská tisková agentura. Utri byl syrským předsedou vlády od roku 2003.

14:41 - Vláda v Damašku složila podle televizní stanice Al-Džazíra do rukou prezidenta Bašara Asáda svoji rezignaci. V nejbližších hodinách má být jmenována vláda nová, žádné zásadní reformy od ní ale očekávat nelze. Situace v Sýrii proto zůstane i nadále napjatá.

Foto: Aktuálně.cz

14:15 - Agentura Reuters hlásí, že Kaddáfího jednotkám se podařilo povstalce zatlačit zpět až za město Bin Džawád nacházející se 150 km východně od Syrty, kterou v úterý chtěli dobýt. Na rebely zahájili palbu také místní obyvatelé sympatizující s libyjským vůdcem. Třicetiletý Adil Serhání prchal ve svém pick-upu i s kozou, kterou po obsazení Kaddáfího rodiště hodlal obětovat Alláhovi.   

Foto: Martin Novák

13:29 - Spojené státy vzhledem ke skutečnosti, že Kaddáfí zatím zjevně nehodlá  odstoupit, zvažují, že vyzbrojí libyjské povstalce. Sdělila to americká velvyslankyně při OSN Susane Riceová. Zároveň budou bedlivě sledovat, zda se Kaddáfího bezprostřední okolí nepokusí diktátora  přemluvit k odchodu.

12:47 - Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže uprchlo za poslední měsíc z Libye do Tuniska a Egypta již na 350 000 osob. V drtivé většině se jedná o zahraniční dělníky pracující na libyjských ropných polích a v navazujících odvětvích. Itálie v úterý oznámila, že přesouvá část běženců z beznadějně přeplněného tábora na ostrově Lampedusa do sběrných center na Apeninském poloostrově.

11:59 - Spojené státy napadly trojici lodí libyjského námořnictva, které přes noc ostřelovaly přístav v Misurátě. Jedno z plavidel bylo zničeno, zbývající jejich posádky opustily. Oznámilo to velení americké Šesté flotily, která operuje v dané oblasti. Akce se zúčastnil torpédoborec Barry vyzbrojený střelami s plochou dráhou letu a bojové letouny A-10. 

11:11 - Podle průzkumu uskutečněného pro deník Independent se sedm z deseti Britů obává, že konflikt v Libyi může vyústit ve stejně tak vleklou válku, jaká se dříve odehrávala v Iráku. Spojené státy proto vyslaly do bašty povstalců Benghází vysoce postavené diplomaty, aby USA mohly s rebely koordinovat vojenské akce proti Kaddáfímu. 

Foto: Aktuálně.cz

10:25 - Vláda v Damašku v úterý odstoupí a okamžitě bude vytvořena nová. Opatření má uklidnit Syřany, kteří v minulých dnech protestovali proti režimu v přístavu Latákija a městě Dará u hranic s Jordánskem. Při střetech s bezpečnostními silami byly zabity desítky lidí.

9:49 - Povstalci, kteří postupují směrem na západ ke Kaddáfího rodišti Syrtě, se museli stáhnout pod palbou vládních jednotek zpět k Bin Džawádu, přístavu, jejž obsadili o víkendu. Kaddáfího oddíly používají raketomety a děla středního kalibru, zatímco rebelové jsou vyzbrojeni vesměs jen kulomety a kalašnikovy. Teď se nacházejí přibližně 50 km od Syrty. Ta leží asi 220 km na východ od Misuráty, která je z větší části v povstaleckých rukou, ostřelují ji však Kaddáfího tanky. Misurátu a Tripolis dělí dalších cca 200 km.

9:19 - NATO by mělo využít svou vojenskou sílu a přinutit jednotky Muammara Kaddáfího, aby složily zbraně a přistoupily na příměří. Před schůzkou v Londýně to uvedl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Za tímto účelem je podle něj možné vyvíjet na Libyi ještě silnější tlak, neboť hlavním smyslem operace je ochrana civilistů, nikoli svržení Kaddáfího.

8:08 - V Londýně se v úterý scházejí ministři zahraničí asi 40 zemí, které se podílejí na operacích v Libyi. Šéfové diplomacií budou projednávat další postup ve válečném konfliktu, zejména to, jak zajistit ochranu civlistů a zbrojní embargo v situaci, kdy velení celé operace převezme kompletně od USA Severoatlantická aliance. Na stole bude i otázka vyhlášení okamžitého příměří. Ministři se chtějí dohodnout i na tom, jak podporovat Libyi, až bojové operace skončí.

6:48 - Mezinárodní koalice, která podniká na Kaddáfího pozice letecké údery, vypálila za posledních 24 hodin šest střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Celkem jich tak spojenci vypustili na libyjské cíle 199, z toho sedm střel tohoto typu bylo vystřeleno z neamerických zařízení. Na Libyi dopadlo více než 600 bomb, z nichž 455 bylo amerických.

2:11 - Prezident Obama v projevu uvedl, že USA budou stát při těch, kdo usilují o demokracii na Blízkém východě. Přiznal však, že změny budou vypadat v různých zemích různě. "Věřím, že změny, k nimž dochází, jsou nezvratné. Spojené státy však nebudou schopné diktovat jejich tempo a rozsah," zdůraznil Obama.

1:47 - Odmítl jsem čekat na to, až začnou z Libye přicházet obrázky masakrů a masových hrobů, zdůvodnil prezident Obama v projevu k Američanům, proč se rozhodl nařídit spuštění vojenské operace proti režimu Muammara Kaddáfího.

 

Právě se děje

Další zprávy