Knihovna v keňském slumu pomáhala dětem i díky penězům z Česka, teď ji vláda kvůli dálnici zbourala

Jan Hejl Jan Hejl
1. 8. 2018 11:38
Keňská vláda nechala srovnat se zemí domy 30 000 lidí ve slumu Kibera kvůli výstavbě dálnice. Podle neziskových organizací nezákonně.
Budova knihovny v Kibeře, které pomohly i české peníze. Nyní je z ní jen hromada sutin.
Budova knihovny v Kibeře, které pomohly i české peníze. Nyní je z ní jen hromada sutin. | Foto: Jan Hejl

Nairobi (Keňa) - Největší slum Afriky zažil další velkou ránu. V chudinské čtvrti Kibera přišlo o střechu nad hlavou asi třicet tisíc lidí. Minulý týden do jejich chatrčí ležících jen několik kilometrů od centra metropole Nairobi najely buldozery.

Obydlí Keňanů muselo ustoupit stavbě dálnice, která má ulevit velkým dopravním zácpám v hlavním městě země. Srovnaná se zemí je i počítačová učebna s knihovnou, které pomohly peníze z Česka.

Pomyslný střed slumu, kde měly děti z chudých rodin přístup k učebnicím, vybudovala organizace Amani Kibera. "Je to skličující. Jsem naštvaný na vládu, že porušila svoje slovo. Z osmi škol, komunitních center, nemocnice a několika kostelů jsou akorát sutiny," popsal deníku Aktuálně.cz Ben Ooko, zakladatel a ředitel organizace, která ve slumu pomáhá se vzděláním a prevencí HIV nebo pořádá sportovní akce.

Organizace nyní hledá vhodnou budovu v jiné části chudinské čtvrti, kam by mohla knihy, učebnice, počítače a další vybavení přesunout. "Do budoucna bychom chtěli získat pozemek a postavit novou knihovnu," dodal Ooko. Peníze se snaží získat i pomocí fundraisingové kampaně.

"Vláda se chová nezákonně"

České peníze se do keňského slumu, kde se na malém prostoru tísní až milion lidí, dostaly prakticky náhodou. Před lety čtvrť navštívil spisovatel a cestovatel René Nekuda a seznámil se právě s Ookem. Později Čech začal pracovat jako učitel tvůrčího psaní a se svými studenty připravil knihu povídek. Výtěžek z prodeje - asi 130 tisíc korun - věnoval na vybudování knihovny.

"Knihovna s učebnicemi dotovaná z Česka fungovala rok. Přiznám se, že mě demolice úplně nepřekvapila - už loni se o této možnosti v Kibeře šuškalo," říká nyní Nekuda. Dobrovolníci z Amani Kibera podle něj ale darované knihy bezpečně uložili. 

Keňská vláda dvoudenní bourání tisíců chatrčí zahájila minulé pondělí brzy ráno. Místní varovala předem, mnozí z nich ale odmítli své improvizované domy opustit. Úřady je proto nechaly násilně vyvést.

"Výstavba dálnice je v pokročilé fázi. V Kibeře se ale nacházejí nelegální stavby, které jí brání. Musí být vyklizeny do 16. července," varovaly úřady obyvatele slumu ještě před demolicí.

Keňská národní komise pro lidská práva upozornila, že si vláda a státní podnik KURA, který dálnici staví, počínaly nezákonně. "Ze strany úřadů se jedná o nešťastné porušení důvěry," cituje z prohlášení komise televize Al Jazeera.

Vláda podle Bena Ooka změnila původní trasu dálnice tak, že protíná část slumu skrz naskrz. Plány přitom neprojednala s místními. Někteří obyvatelé Kibery proto záměr úřadů napadli u soudu a žádali náhradu nebo přemístění do jiných domů. Ještě před verdiktem ale do části slumu najela těžká technika.

Povolební násilí

Místní, kteří přišli o střechu nad hlavou, nyní doufají, že jim vláda uhradí alespoň část škody. Moc šancí ale nemají. Pozemky pod jejich zbořenými chatrčemi často vlastní překupníci půdy. "Nemůžete někoho kompenzovat za půdu, kterou nevlastní a nemá k ní potřebné dokumenty," řekl keňskému listu Standard John Cheboi ze společnosti KURA, která dálnici staví.

Stavba dálnice je jen jednou z velkých obtíží za poslední dobu, kterými si museli obyvatelé slumu projít. Loni na podzim se chudinská čtvrť stala dějištěm krvavých střetů mezi demonstranty a policií. Masové protesty vyvolaly opakované prezidentské volby, které opoziční kandidát označil za podvod a hlasování bojkotoval.

I několik týdnů poté ležely na zemi v Kibeře, baště opozice, ohořelé pneumatiky jako připomínka dramatických událostí. "Budeme bojovat dál," řekl tehdy reportérovi Aktuálně.cz patnáctiletý Thomas Okotmula

Právě v Kibeře byly střety nejtvrdší. Zdejší ulice se na několik dní změnily v takřka válečnou zónu - obyvatelé slumu stavěli barikády, zapalovali ohně nebo házeli kamení. Policisté a vojáci odpověděli ostrou palbou.

Video: Navštívili jsme největší slum v Africe. Podívejte se

V Kibeře v keňském hlavním městě Nairobi seženete všechno potřebné k životu, přesto se jedná o největší slum v Africe. | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy