Stačí pár korun na den, "Mexiku" se vyhněte. Tak se žije v keňském slumu, kde se tísní milion lidí

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 25. 12. 2017 20:56
V Kibeře, největším slumu Afriky, žije skoro milion lidí. Bydlí jen na dohled mrakodrapům keňského hlavního města Nairobi. V hliněných chatrčích, kde chybí kanalizace a teplá voda. Přinášíme reportáž přímo z chudinské čtvrti.
V Kibeře v keňském hlavním městě Nairobi seženete všechno potřebné k životu, přesto se jedná o největší slum v Africe. | Video: František Grossmann

Nairobi (od našeho zpravodaje) - Modře natřená plechová buňka vypadá, jako by sem nepatřila. Okolo na bahnitých stezkách je slyšet křik, ruch starých aut a hlasitá hudba. Tady v knihovně je ale ticho.

Upravená budova leží přímo v srdci Kibery, největšího slumu Afriky. Nedaleko centra keňské metropole Nairobi se na ploše necelých tří kilometrů čtverečních tísní skoro milion lidí. V improvizovaných obydlích nemají záchod ani koupelnu.

Zato v druhém patře modré knihovny jsou podél zdí počítače a několik stolů s židlemi. A hlavně stovky knih i učebnic. Ačkoliv mají keňští žáci teď na konci roku dvouměsíční prázdniny, místnost je plná učících se dětí.

"Všechny tyhle učebnice byly pořízené z darů z České republiky. Dohromady stály přes 130 tisíc korun," ukazuje na plné regály 35letý Ben Ooko. Před deseti lety založil organizaci Amani Kibera, která pomáhá chudým lidem ve slumu se vzděláním a prevencí infekce HIV nebo třeba pořádá sportovní akce.

České peníze se do chudinské čtvrti, kde Keňané žijí v chatrčích z hlíny, větví a plechu, dostaly prakticky náhodou.

V mládí slum navštívil Čech René Nekuda, který v Keni dokumentoval charitativní projekty. Tehdy se seznámil právě s Benem Ookem.

Po letech Nekuda začal působit jako učitel tvůrčího psaní a se svými studenty připravil knihu povídek nazvanou Hakuna Matata (svahilsky "Žádný problém" - pozn. red.). Celý výtěžek z prodeje věnoval na vybudování knihovny v Kibeře.

Jeho čeští a nizozemští studenti si předem vylosovali konkrétní příběh lidí ze slumu a na jeho motivy povídku do knihy napsali.

"I Kibeřané řeší podobné problémy jako my - například partnerské vztahy nebo potíže v rodině. Knihou jsme se snažili ilustrovat, že si jako lidé dokážeme porozumět, i když pocházíme z úplně jiné sociální vrstvy," říká Nekuda. Za necelý rok se prodalo asi 1500 výtisků.

Chudoba na dohled mrakodrapům

Kiberský slum takřka dokonale symbolizuje africké paradoxy: nejchudší lidé žijí na dohled finančních komplexů a nairobských mrakodrapů. Do centra města se ale mnozí z nich nedostanou celý život, většina obyvatel Nairobi zase nikdy nevkročila za zeď slumu.

"Je to úplně jiný svět. Když jsem se ze slumu vrátil, žebříček hodnot se mi úplně posunul," popisuje první návštěvu Kibery René Nekuda.

O slumu Kibera

Slum Kibera v Keni
  • Do slumu se nejčastěji dostanou lidé, kteří původně míří z rurálních oblastí Keni do metropole Nairobi shánět práci, ale neuspějí.
  • Průměrná chatrč je postavená z hlíny a klacků, před deštěm ji chrání plechová střecha. Má rozlohu 3,5 krát 3,5 metru a je v ní jedna místnost, ve které žije osm lidí.
  • Pronájem improvizovaného obydlí stojí na měsíc zhruba 160 korun.
  • Jen pětina lidí v Kibeře má připojení k elektřině.
  • Nezaměstnanost ve slumu dosahuje 50 procent.
  • Ve slumu je kolem 300 křesťanských kostelů (chatrče s křížem na střeše) a několik základních škol.
  • Do Kibery jezdí jednou denně z hlavního nádraží v Nairobi vlak.
  • Hromadnou dopravu obstarávají malá tříkolová auta.

Keňané slum popisují jako město ve městě. K sehnání je v improvizovaných obchodech všechno - od oblečení a jídla až po spotřebiče nebo nábytek do domácnosti. Na každém kroku se prodávají kbelíky dřevěného uhlí na vaření. Ve všudypřítomném nepořádku lidé provozují holičství, lékárny i fotografické salony. Někteří se věnují umění nebo vyrábějí suvenýry.

V chudinské čtvrti lidé shánějí práci jen stěží, každý druhý je oficiálně nezaměstnaný. Průměrně si Keňané žijící ve slumu vydělají do dvou dolarů denně.

V bahnitých ulicích, které jsou spíše jen mezerami mezi chatrčemi, běhají hlavně děti a dospívající. Vysoká porodnost i úmrtnost tu jsou ještě vyšší než v jiných oblastech Keni, kde je přes 70 procent populace mladší třiceti let.

Touha vést "normální" život

"Budeme bojovat dál," zvyšuje hlas nedaleko místního fotbalového hřiště patnáctiletý Thomas Okotmula. Na zemi jako připomínka dramatických událostí ještě stále leží několik poházených ohořelých pneumatik. Jen pár metrů odsud na začátku listopadu zemřelo několik demonstrantů.

Masové protesty vyvolaly opakované prezidentské volby, které opoziční kandidát Raila Odinga označil za podvod a hlasování bojkotoval.

Právě v Kibeře, baště opozice, byly střety nejtvrdší. Zdejší ulice se na několik dní změnily v takřka válečnou zónu - obyvatelé slumu stavěli barikády, zapalovali ohně nebo házeli kamení. Policisté a vojáci odpověděli ostrou palbou.

Statisíce Kibeřanů v současnosti "válčí" na dvou frontách, na kterých mohou zvítězit jen stěží: vedou boj s vládou, která opakovaně hrozí, že slum srovná se zemí, a také s chudobou. I tak ale mezi nimi nepanuje odevzdání, spíš touha žít v neutěšených podmínkách "normální život".

Tohle spojení zmiňuje při delším rozhovoru snad každý, výjimkou není ani mladý Okotmula. Vítěze voleb a staronového prezidenta Uhuru Kenyattu nazývá přímo zlodějem. "Je zkorumpovaný, nezajímá se o zemi a krade každý den. Není to prezident, ale zloděj," máchá mladík rukama.

Většina obyvatel Kibery jsou mladí lidé.
Většina obyvatel Kibery jsou mladí lidé. | Foto: Jan Hejl

I obří slum má svoje ghetto

V červenohnědém kiberském blátě se prochází dvaadvacetiletý George Mwangi. Chodí jen v ošoupaných sandálech a nátělníku.

Ve slumu žije celý život a zná snad všechna jeho zákoutí. Na vyvýšeném místě ukazuje na část plechových střech. Pro cizince se nijak neliší od stovek jiných.

"Téhle části říkáme Mexiko nebo Ghetto," překvapí. "Čtvrť" je ztělesněním odvrácených stránek Kibery - bydlí v ní převážně drogově závislí a kriminálníci. "Nemají zájem se sebou nic dělat. Ostatní z Kibery tam prakticky nechodí," upozorňuje Mwangi.

Že je "Mexiko" jiné, je vidět hned po několika minutách. Lidí tu je před chatrčemi daleko méně, děti nejsou tak aktivní jako ve zbytku slumu - když vidí bělocha, nezačnou zpívat a zdravit ho, jako je obvyklé.

Ačkoliv jsou všechny cestičky mezi domky na první pohled totožné, Kibera je rozmanitá. Skládá se z třinácti menších "vesnic" pojmenovaných svahilsky. Některé mají na dlážděných ulicích stánky s oblečením, v jiných to jsou jen směsice odpadků a bahna.

Po těchto kolejích jezdí do slumu každý den vlak. Prodejci musí stánky uklidit.
Po těchto kolejích jezdí do slumu každý den vlak. Prodejci musí stánky uklidit. | Foto: Jan Hejl

"Samozřejmě je složité v Kibeře bydlet," připouští Ben Ooko, který stál za zřízením knihovny. Ve slumu se už narodil. Jeho otec má díky povolené polygamii tři manželky a Ben je nejstarší z třinácti dětí.

Sám dřív tři roky žil mimo slum, ale do chudinské čtvrti se nakonec dobrovolně vrátil.

"Když chcete pomáhat, je nejlepší bydlet na místě," říká rezolutně na jedné z mála asfaltovaných ulic v Kibeře. Místní ho poznávají na každém kroku a zdraví se s ním. "Tohle je přece nejlepší důvod, proč tady bydlet."

Video: V nairobském slumu natáčeli čeští filmaři. Podívejte se na trailer k jejich dokumentu Příběhy z Kibery

Trailer k filmu Příběhy z Kibery | Video: Příběhy z Kibery

Cestu podpořila Evropská unie v rámci projektu Media4Development.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 4 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 6 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy