Radili nám, ať si nakoupíme jídlo. Keňani se bojí povolebního násilí, dělají si zásoby, říká Čech

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 8. 2017 16:07
Jiří Pasz natáčí v Keni dokument o životě v jednom z největších slumů v Africe Kibera, který se rozprostírá na okraji keňské metropole Nairobi. V Keni se právě mezi obyvateli šíří strach z násilí kvůli prezidentským volbám. Může se stát, že poražený kandidát neuzná výsledky a vyzve své voliče k protestům. Před deseti lety tak zemřelo na tisíc lidí. "V Nairobi bylo vidět, že se lidé zásobují potravinami. Nakupovali pro případ, že by se po volbách něco dělo," popisuje v rozhovoru Pasz.
Volí hlavně mladí lidé. Mají zájem podílet se na rozhodování o budoucnosti země.
Volí hlavně mladí lidé. Mají zájem podílet se na rozhodování o budoucnosti země. | Foto: Donwilson Odhaimbo

V jednom z největších slumů v Africe Kibera, který se rozprostírá na okraji keňské metropole Nairobi, právě natáčíte dokument. Jak tu probíhaly dnešní prezidentské volby (volební místnosti se uzavřely v 16 hodin SELČ)?

Lidé se začali trousit do front před volebními místnostmi už ve tři ráno. Troubili na píšťaly a klaksony. Ráno to spíš vypadalo, že začíná nějaký hodně velký fotbalový zápas.

Mezi lidmi panoval obrovský zájem hlasovat o budoucnosti země. V minulosti se i stalo, že se nedostali všichni na řadu.

Tentokrát fungoval nový systém, aby se tomu zabránilo. Na každou volební místnost bylo vyhrazeno maximálně 700 lidí.

Čím si tak velký zájem mezi chudými obyvateli slumu vysvětlujete?

Panuje tady opravdu velké vzrušení. Každý, s kým jsem mluvil, se chce podílet na rozhodování o Keni. U těch nejchudších vrstev společnosti není současná vláda moc oblíbená. Všichni chtějí změnu.

Znamená to, že tito lidé hlasovali pro oponenta současného prezidenta, tedy pro 72letého Railu Odingu?

Je to tak a vyvolává to napětí.

Zájem o volby je v Keni obrovský. Lidé čekali ve frontách už od brzkého rána.
Zájem o volby je v Keni obrovský. Lidé čekali ve frontách už od brzkého rána. | Foto: Donwilson Odhaimbo

Bojí se násilí

Proč lidé ze slumů nyní hlasovali spíše pro prezidentova oponenta Odingu?

Volby provázela obrovská kampaň, za kterou kandidáti utratili obrovské sumy peněz. Létali po celé zemi v helikoptérách a rozdávali dary. Hlavně Odingovu kampaň provázely sliby o odstranění korupce, která trápí nejvíce lidí.

Obyvatele slumů patří k nejchudší vrstvě a jejich životní náklady se v poslední době dost zvyšují. Hlavně kvůli suchu, které vede k růstu cen potravin.

Jiří Pasz
Autor fotografie: Jiří Pasz

Jiří Pasz

  • Absolvent oboru Mezinárodní sociální a humanitární práce na Univerzitě Palackého v Olomouci a Mezinárodních rozvojových studií na univerzitě v Utrechtu.
  • Má za sebou pracovní pobyty v Ugandě, Nepálu či Kambodži. V České republice pracoval například jako sociální pracovník s Romy.
  • V současnosti kromě natáčení dokumentu Příběhy z Kibery pracuje v Národním ústavu pro duševní zdraví, kde se věnuje destigmatizaci lidí s duševním onemocněním.

Vadí jim chudoba, ve které žijí, i přesto že Keňa má ekonomický potenciál. Mladé lidi trápí nezaměstnanost. Stát selhává v poskytování základních služeb svým občanům. A těm proto velmi vadí korupce.

Co konkrétně si lidé od voleb slibují?

Ačkoliv v to doufají, nepočítají s příliš výraznými změnami v systému. Především si všichni přejí, aby volby skončily férově a mírumilovně. Bojí se, aby se neopakovalo násilí, které vypuklo po volbách před 10 lety.

V roce 2007 propukly po volbách etnické nepokoje (tehdy poražený Odinga zpochybnil výsledky voleb, během vlny násilí pak zemřelo tisíc lidí - pozn. red.). Jaká jsou bezpečnostní opatření, aby se to letos neopakovalo?

Problém je v tom, že lidé v Keni volí po kmenových liniích. Proto hrozí konflikty mezi jednotlivými kmeny. Hlavně v případě, kdy jeden z kandidátů neuzná porážku.

Na volby dohlížejí mezinárodní pozorovatelé.
Na volby dohlížejí mezinárodní pozorovatelé. | Foto: Donwilson Odhaimbo

V ulicích je vidět, že na volby dohlíží armáda a policie. Důležitou roli ale také hraje volební komise, která právě v minulosti selhala (v roce 2013 se porouchala elektronika, a tak se hlasy sčítaly ručně, což vyvolalo pochyby - pozn. red.).

Klade se důraz na to, aby sčítání hlasů proběhlo tak, jak má.

Právě proto se hodně řeší smrt člena volební komise, IT experta Chrise Msanda, kterého našli mrtvého minulý týden.

Keňané navíc nevolili jen prezidenta, v zemi proběhly další dvoje volby: parlamentní a do krajských zastupitelstev.

Tichá panika

Podle zahraničních médií je důležitější spíše než to, kdo volby vyhraje, zda poražený uzná prohru. Jsou lidé, kteří tolik touží po změně, připraveni na porážku?

Je pravda, že tady v Nairobi panuje nervozita. Lidé se obávají, že volby jsou zfalšované. Potkal jsem hodně lidí, kteří se tvářili, že porážku z toho důvodu neuznají.

Lidé doufají, že volby proběhnou bez násilí.
Lidé doufají, že volby proběhnou bez násilí. | Foto: Donwilson Odhaimbo

Co kdyby poražený kandidát vyzval své voliče k protestům? Chystají se na to Keňané?

Místní noviny situaci označily za "tichou paniku". Za poslední týden odjely tisíce lidí na venkov. Samozřejmě to může znamenat, že tam jeli volit. Ale někteří nám skutečně potvrdili, že se chtějí uklidit.

V Nairobi bylo vidět, že se lidé zásobují potravinami. Nakupovali pro případ, že by se po volbách něco dělo.

Zúčastnili jsme se také jedné sousedské schůze, kde se probírala bezpečnost. Nabádali nás, abychom se zásobovali potravinami a dávali pozor v momentu, kdy se budou vyhlašovat výsledky.

Upoutávka na dokument Kibera Stories | Video: Martin Páv
 

Právě se děje

Další zprávy