Další sankce nepomůžou a já vím proč, tvrdí obchodník, který léta sponzoroval režim v KLDR

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
18. 7. 2017 12:50
Ri Čong Ho si od 80. let užíval bohatství a přízně severokorejského režimu. Jako vysoce postavený obchodník uzavíral smlouvy s čínskými firmami a do KLDR posílal desítky milionů dolarů ročně. Před třemi lety kvůli strachu z narůstající brutality Kim Čong-una uprchl až do Spojených států. Nyní Američanům popisuje, jak KLDR získává i přes mezinárodní sankce potřebné finance. Varuje, že sankce Severní Koreji nijak neublíží. Zasažené společnosti se jednoduše přejmenují a obchodují dál. "Severní Korea je ze 100 % státní podnik," vysvětluje.
Sjezd strany v Severní Koreji. Ilustrační foto.
Sjezd strany v Severní Koreji. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Zhruba 30 let se živil tím, že sháněl peníze pro severokorejský režim. Obchodoval s Čínou a ze zahraničí do Pchjongjangu ročně posílal miliony dolarů.

Dnes 59letý obchodník Ri Čong Ho žije ve Virginii ve Spojených státech.

Američany varuje, že ekonomické sankce, které USA na KLDR opakovaně uvalují, komunistické zemi nijak neublíží. Podle jeho zkušeností se totiž dají snadno obejít.

"Samotného mě sankce zasáhly, protože jsem vedl obchod na nejvyšší úrovni, ale nikdy mě nijak nebolely," prozradil americkému listu Washington Post.

"Sankce našemu obchodu nikdy neublížily. Místo toho jsme v roce 2006 uskutečnili náš první jaderný test," řekl.

USA se přitom sankcemi snaží KLDR donutit právě k tomu, aby upustila od jaderného zbrojení.

Firmy z některých asijských států však s KLDR obchodují dál a tím jí pomáhají obcházet sankce. Proto je nyní zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro KLDR Joseph Yun na cestě po jihovýchodní Asii.

Nejprve v Singapuru přesvědčoval tamní představitele, aby obchody singapurských firem s komunistickou Severní Koreou přerušily.

Začátkem tohoto týdne se o to samé pokoušel i v Barmě. V této zemi si armáda i po ukončení padesátileté vlády vojenské junty stále udržuje velký vliv. A právě armáda má zájem pokračovat v prodeji zbraní a zbrojních technologií severokorejskému režimu.

Miliony dolarů přes hranice s Čínou

Obchodník Ri Čong Ho pracoval v odboru Korejské strany práce, který zodpovídal za získávání finančních prostředků přímo pro vůdce země. Činnost tohoto odboru je dlouhou dobu spojovaná s nelegálními praktikami včetně pašování drog nebo padělání peněz.

Ri Čong Ho v rozhovoru popsal, jakým způsobem vysoké sumy peněz ze zahraničí do KLDR přepravoval. V hotovosti v zavazadle nejčastěji přes kapitány lodí mířících z čínského přístavu Ta-lien do severokorejského přístavu Nampo nebo jednoduše přes někoho, kdo jel do KLDR vlakem.

Od ledna do září 2014 takovým způsobem dostal do Severní Koreje podle vlastních slov asi 10 milionů dolarů (zhruba 230 milionů korun). 

Právě Čína, sousedící s KLDR, přitom bývá garantem uplatňování zahraničních sankcí. Také je stálým členem Rady bezpečnosti OSN a má právo vetovat návrhy na uvalení sankcí na KLDR. Jenže jak zdůrazňuje Washington Post, pro Peking je prioritou stabilita v Severní Koreji. Komunistická země je navíc tradičním spojencem Pchjongjangu.

Ri Čong Ho s Číňany přímo spolupracoval. Coby prezident severokorejské přepravní společnosti založil spolu s čínským podnikatelem taxislužbu v Pchjongjangu.

"Severní Korea je ze 100 procent státním podnikem, takže všechny tyto společnosti změní názvy hned druhý den poté, co na ně jsou uvaleny sankce," vysvětlil. "Můžou dál pokračovat pod jiným jménem, než jaké stojí v seznamu sankcí."

Pohodlný život

V roce 2002 obdržel titul "hrdina práce" a žil si v luxusu: měl vlastní automobil a barevnou televizi. "Byl jsem velmi loajální k vůdci Kim Čong-ilovi, takže mě odměnil. Byl jsem bohatý. Od 80. let jsem si užíval velmi pohodlný život," přiznal v rozhovoru.

Jenže koncem roku 2013 se něco změnilo. Kim Čong-ilův syn a nástupce Kim Čong-un nechal popravit svého vlivného strýce, kterého označil za zrádce. Stejný osud potkal i další členy jeho rodiny a vysoko postavené funkcionáře.

Postupně začaly mizet i desítky lidí, které pracovaly pro Ri Čong Hoa. Rozhodl se proto uprchnout dřív, než přijde řada i na něj. S rodinou nejdříve odjel do Jižní Koreje. Loni se pak usídlil ve Virginii ve Spojených státech, kde se jeho dvě děti nyní chystají nastoupit na univerzitu.

Americké úřady doufají, že se jim s jeho pomocí podaří rozklíčovat obchodní napojení KLDR na Čínu a hlavně zjistit, jakým způsobem lze severokorejský obchod skutečně a efektivně ohrozit.

Podle Ri Čong Hoa musí Washington k ekonomickým postihům připojit diplomatické vyjednávání. Diplomatické styky mezi oběma zeměmi se ale po nedávné smrti amerického studenta Otto Warmbiera, který byl v KLDR vězněn, úplně přerušily.

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy