Soul - Severní Korea v noci na pátek nezveřejnila žádnou novou hrozbu na adresu Spojených států a Jižní Koreje. Jen vyzvala diplomaty z velvyslanectví v Pchjongjangu, aby zvážili svojí evakuaci ze země. Výzvu obdržela i česká ambasáda, která má čtyři zaměstnance.
Ministerstvo zahraničí v Pchjongjangu oznámilo, že po 10. dubnu už nemůže vláda garantovat zahraničním diplomatům bezpečnost. Ale nevysvětlitlo proč.
Britská diplomacie považuje výzvu k evakuaci za součást "protiamerické informační kampaně". Londýn zvažuje své příští kroky a možná doporučí britským občanům, aby se území KLDR vyhýbali.
Případný nový test severokorejských raket by Američany nepřekvapil. "Nebyli bychom zaskočeni takovou akcí," uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carey k náznakům, že by se KLDR mohla připravovat ke zkušebnímu odpálení svých střel.
Jihokorejští analytici nevylučují, že by se raketový test mohl odehrát 15. dubna, na výročí narození zakladatele totalitního režimu Kim Ir-sena.
Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun je hluboce znepokojen rostoucím napětím na Korejském poloostrově, nicméně humanitární pracovníci OSN zatím zůstanou působit v Severní Koreji.
"Personál OSN v KLDR zůstává zapojen do humanitární a rozvojové práce po celé zemi," uvedl Martin Nesirky na konferenci v New Yorku.
Rozvědka: Severokorejci instalovali rakety
Něco se děje i na východním korejském pobřeží. Jihokorejská média s odvoláním na informace rozvědky uvádějí, že Severokorejci tam nainstalovali dvě rakety středního doletu na mobilní nosiče.
Jedná se podle všeho o rakety Musudan, zkonstruované podle ruského vzoru. Musudan má předpokládaný dolet skoro 4000 kilometrů.
Podívejte se v grafice na přehled zbraní a ozbrojených sil, které mají obě strany k dispozici.
Tuto střelu ale ozbrojené síly Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) testovaly velmi málo a je dokonce možné, že nebyla vyzkoušena vůbec.
Teoreticky ale může zasáhnout Japonsko, Havaj či ostrov Guam, kde mají Spojené státy dvě vojenské základny. Jihokorejská rozvědka se domnívá, že KLDR se chystá střely Musudan vyzkoušet, což má být z pohledu severokorejského vůdce Kim Čong-una dalším varováním Američanům.
Český velvyslanec: Pod okny vidím normální život
V metropoli Pchjongjangu podle českého velvyslance Dušana Štraucha nejsou žádné známky neklidu nebo nějakých příprav na válku.
"V ulicích Pchjongjangu v této minutě není vidět nic zvláštního, co by přispělo k potvrzení všech těch titulků, které místní tisková agentura chrlí, a výhrůžek směrem k USA a Jižní Koreji. Skutečně tu před okny své pracovny vidím normální život, Korejci proudí sem a tam, dospělí i děti jako vždycky, na kolech a nezdá se, že by byli upozorněni, že se mají ukrýt do nějakých krytů a že by očekávali zahájení skutečného útoku," řekl Štrauch na dotaz Aktuálně.cz.
Česká republika je jednou z pouhých sedmi zemí Evropské unie, která má v KLDR velvyslanectví.
Skoro nikdo se nedomnívá, že Severní Korea masivně zaútočí na americký cíl, protože totální válka by hrozila poslednímu stalinistickému režimu planety zničením. Ačkoliv má silnou armádu co do počtu mužů i výzbroje, techniku má nesrovnatelně horší než Jižní Korea a USA.
Navíc vážným problémem KLDR při jakémkoliv déletrvajícím konfliktu by bylo zajistit zásobování svých sil jídlem a palivem.
Problémem z hlediska Spojených států, ale i Jižní Koreje je nedostatek zpravodajských informací.
Bývalý vysoce postavený pracovník americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) potvrdil televizi CNN, že kromě odposlechů a vyhodnocování satelitních snímků není mnoho jiných způsobů, jak se o dění v Severní Koreji a úmyslech jejího vedení něco dozvědět.
"Chybí nám lidské kontakty, které by nám dodávaly informace. Vzhledem k izolovanosti režimu a jeho opevněnosti před okolním světem je získání informátorů velmi obtížné," uvedl zpravodajec.
Ani Jihokorejci na tom nejsou o mnoho lépe. Například když v říjnu 2006 provedl sever první pokusný jaderný výbuch, pro Jižní Koreu to byl totální šok a překvapení.
Práce u nepřátel. Tak se jezdí za železnou oponu:
Dosud tak panují dohady o některých událostech v KLDR. Není například jasné, nakolik opravdu vládne mladý Kim Čong-un. Zda skutečnou moc nemá v rukou jeho strýc Čang Sen-tek.
Podobně se rozcházejí názory na to, zda hrozivě vypadající, osmnáct metrů dlouhá raketa KN-08, předvedená předloni na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, je skutečnou zbraní, nebo jen maketou. Či nakolik vážný byl hladomor v Severní Koreji v devadesátých letech.
Zdrojem cenných informací jsou lidé, kterým se podaří ze Severní Koreje uprchnout přes čínskou hranici. Z nich je ale jen málo těch, kteří působili v nejvyšších mocenských patrech režimu.
Výjimkou je Hvang Jang-jop, bývalý předseda severokorejského parlamentu. Emigroval v roce 1997. Až do své smrti o třináct let později tvrdil, že režim v Pchjongjangu nezačne žádnou válku, protože si uvědomuje, že by ji pravděpodobně prohrál.
Fidel Castro varuje: Válka by zasáhla 70 % světové populace
Bývalý nejvyšší představitel komunistické Kuby Fidel Castro vyzval KLDR a USA, aby předešly jaderné válce. V případě, že by byly použity jaderné zbraně, dojde podle něj k "strašlivé oběti" obyvatel Korejského poloostrova a americký prezident Barack Obama se zapíše do americké historie jako "nejzlověstnější postava" všech dob. Castrovo prohlášení dnes otiskly na titulní straně kubánské komunistické noviny Granma.
"Pokud vypukne válka, budou v obou částech (poloostrova) lidé bez rozdílu děsivým způsobem povražděni," napsal vůdce kubánské revoluce. Od loňského června to byl jeho první komentář v tisku.
Sám Castro zažil v roce 1962, tři roky po svém nástupu do čela státu, takzvanou karibskou krizi. Svět stál tehdy na pokraji jaderného konfliktu, poté co USA zjistily, že Sovětský svaz umístil na Kubě jaderné rakety schopné zasáhnout USA.
Nyní 86letý Castro zdůraznil vzájemné přátelství mezi Kubou a komunistickou KLDR. Napsal, že Severní Korea, "která světu nyní ukázala svůj vědeckotechnický pokrok, nesmí zapomenout na své nejlepší přátele a opomíjet, že případná válka by zasáhla 70 procent světové populace".