Pchjongjang - Severní Korea vstupuje do "válečného stavu" s Jižní Koreou.
Oznámila to v sobotu ústřední severokorejská tisková agentura KCNA. Prohlášením pokračuje zostřená výhružná rétorika Pchjongjangu proti Soulu a Washingtonu po nedávném zpřísnění sankcí OSN vůči KLDR.
Již v pátek přitom nařídil severokorejský vůdce Kim Čong-un tamním raketovým vojskům bojovou pohotovost k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. Byla to reakce na přelet dvou amerických bombardérů nad Jižní Koreou.
"Od této chvíle vstupují vztahy mezi Severní a Jižní Koreou do válečného stavu a podle toho se budou řešit všechny záležitosti mezi Severem a Jihem," uvádí se v oznámení KCNA. Agentura sdělila, že jde o společné prohlášení severokorejské vlády, vládnoucí strany a dalších organizací.
Technicky se obě Koreje nacházejí ve válečném stavu od korejské války z let 1950-53, která skončila jen příměřím.
Nové fotografie z korejského poloostrova:
Severní Korea stupňuje výhružky
Válečné hrozby znějí z Pchjongjangu od počátku měsíce téměř každodenně a záminkou k nim jsou pravidelná společná vojenská cvičení Jižní Koreje a USA. Málokdo si ale myslí, že KLDR bude riskovat skutečnou válku.
Státní sdělovací prostředky v pátek ráno informovaly, že Kim Čong-un svolal mimořádné vojenské zasedání a podepsal rozkazy o uvedení raket do pohotovosti. Vůdce prý usoudil, že "za stávající situace nastal čas zúčtovat s americkými imperialisty".
Tisíce Severokorejců se pak sešly na hlavním náměstí v Pchjongjangu, kde se konalo shromáždění na podporu Kimovy výzvy.
Podle agentury Reuters v Jižní Koreji tento krok severního souseda nevyvolal žádnou paniku a život v zemi pokračuje normálně, jako tomu bylo v průběhu celého března, kdy Pchjongjang hrozil útokem.
"Dnešní prohlášení Severní Koreje není nová hrozba, nýbrž pokračování provokativních hrozeb," reagovalo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které je pověřeno politickými kontakty s KLDR.
Ministerstvo také poukázalo na to, že je nadále v provozu společný průmyslový komplex Kesong na území KLDR.
To ale vzápětí vyvolalo hněvivou reakci ze Severu, jenž pohrozil uzavřením komplexu, budou-li pokračovat "zmínky o trvajícím provozu průmyslové zóny a urážky naší důstojnosti.
Přelet neviditelných bombardérů
Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že bombardéry B-2, jejichž přelet nad Jižní Koreou KLDR tak rozhořčil, byly na diplomatické misi s cílem ubezpečit spojence Jižní Koreu a Japonsko.
Zároveň prý šlo o pokus postrčit Pchjongjang zpátky k dialogu, i když nebylo zaručeno, že to Kim pochopí správně.
Americké letectvo ve čtvrtek vyslalo k cvičnému přeletu nad Jižní Koreou dva své "neviditelné" bombardéry B-2. Podle Washingtonu šlo o odstrašující misi v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově.
K němu přispěl únorový severokorejský jaderný test a hrozby útoků na Jižní Koreu a USA ze strany Pchjongjangu. Rada bezpečnosti OSN v reakcí na třetí jadernou zkoušku KLDR zpřísnila sankce vůči KLDR.
Severní Korea v posledních dnech pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Pchjongjang vypověděl všechny dohody o neútočení s Jižní Koreou a ve středu přerušil horkou linku mezi armádami obou Korejí, jakož i americkou armádou.
Za agresivní rétorikou Pchjongjangu může být podle analytiků snaha upevnit postavení nového severokorejského vůdce, zachovat vliv armády a zajistit pokračování jaderného a raketového programu. Kim Čong-un převzal moc v prosinci 2011 po smrti svého otce.
Severní Korea zvyšuje napětí v regionu, podívejte se na fotky: