Jihokorejská armáda později uvedla, že v oblasti po severokorejské střelbě provedla "odpovídající" cvičení s ostrou municí. KLDR podle Soulu dělostřeleckou palbou v nárazníkové zóně nedaleko námořní hranice porušuje mezikorejskou dohodu z roku 2018, jejímž cílem bylo zmírnit napětí na Korejském poloostrově.
Pchjongjang již v minulých letech podobnou dělostřeleckou palbu do oblasti zamířil a označil ji za varování pro Jižní Koreu kvůli jejím vojenským aktivitám. Jihokorejské úřady podle prvotních informací tiskových agentur nařídily evakuaci ostrova v souvislosti s chystaným cvičením vlastní armády. Podle agentury AFP však po severokorejské palbě dostali pokyn k evakuaci i obyvatelé druhého blízkého ostrova.
Jihokorejské ministerstvo obrany ve svém prohlášení odsoudilo "provokativní čin ohrožující mír na Korejském poloostrově". "Naše armáda situaci pozorně sleduje v úzké koordinaci se Spojenými státy a v reakci přijme příslušná opatření," uvedl úřad v prohlášení. Jen několik hodin poté jihokorejská armáda oznámila, že v oblasti provedla cvičení s "ostrou municí".
Čína vyzvala všechny ke "klidu a zdrženlivosti". Peking doufá, že se strany "zdrží opatření, která by zhoršila napětí, a vyhnou se další eskalaci", uvedl na tiskovém brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.
Není neobvyklé, že Severní Korea v rámci zimních cvičení v oblasti provádí dělostřeleckou palbu, sdělil agentuře Reuters Leif-Eric Easley, profesor mezinárodních studií na Soulské univerzitě Ewha. "To, co je letos jiné, je, že Kim Čong-un se veřejně zřekl usmíření a sjednocení s Jihem," uvedl. Minulý týden severokorejský vůdce prohlásil, že sjednocení s Jižní Koreou není možné a že Pchjongjang zásadně mění svou politiku vůči Jihu, který nyní považuje za nepřátelský stát.
Ostrov Jeonpchjong severokorejské dělostřelectvo ostřelovalo v roce 2010, kdy zabilo čtyři Jihokorejce.