Foto: Bratrovražedná válka, která nikdy zcela neskončila. Korea je dodnes rozdělená

Foto: Bratrovražedná válka, která nikdy zcela neskončila. Korea je dodnes rozdělená
Profesor historie na Chicagské univerzitě Bruce Cumings uvádí, že už na začátku války "jihokorejská armáda téměř zkolabovala", cituje ho americký deník New York Times.
Naznačovalo to i tempo, kterým Severokorejci postupovali. Poté, co překročili 38. rovnoběžku značící politický předěl poloostrova na severní a jižní část, pokračovali na hlavní město Soul. Dobyli ho už po třech dnech.
Díky tomu se jih poprvé dostal do ofenzivy a Soul byl brzy osvobozen.
Před 70 lety, 27. července 1953, se však Severní a Jižní Korea dohodly na podepsání dohody o příměří. Proběhlo ve městě Pchanmundžom, které leží na hranici mezi zeměmi a kde se dodnes setkávají vůdci obou zemí.
Foto: Profimedia.cz
Jana Václavíková Dan Poláček JP Jana Václavíková, Dan Poláček, JP
27. 7. 2023 12:56
Konflikt, který definitivně rozdělil Korejský poloostrov na severní a jižní část, nikdy oficiálně neskončil. Korejskou válku před 70 lety pouze pozastavilo podepsání příměří. Ve tři roky trvající válce, kde kromě Severní a Jižní Koreje bojovaly i Spojené státy, OSN a Čína, zemřely až čtyři miliony lidí, převážně civilisté.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy