reklama
 
 

Severokorejci pozvali prezidenta Jižní Koreje do KLDR. Sestra Kima navštívila zápas hokejistek

Aktualizováno 10. 2. 2018 15:33
Jihokorejský prezident přijal ve svém paláci sestru severokorejského diktátora Kim Čong-una. Ta mu předala pozvánku k návštěvě své země.

Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in v prezidentském paláci v Soulu přijal delegaci vysokých představitelů KLDR, včetně sestry severokorejského diktátora Kim Čong-una. Jihokorejská televize přinesla záběry usmívajícího se prezidenta, jak si potřásá rukama se členy delegace.

Mladší sestra autoritářského vůdce Kim Jo-čong jihokorejského prezidenta pozvala na návštěvu své země. Její bratr je prý připraven sejít se s ním co nejdříve a ochotu setkat se severokorejským vůdcem naznačil i Soul. Severokorejská delegace se pak večer zúčastnila hokejového zápasu ženského společného korejského týmu proti Švýcarkám.

Kim Jo-čong je členkou nejvyššího orgánu vládní strany a prvním členem vládnoucího klanu z komunistické Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od tohoto krvavého konfliktu z let 1950 až 1953 obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu, a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Vlivná diktátorova sestra předala prezidentovi Munovi pozvání v písemné formě. "Vytvořme podmínky pro to, aby se schůzka uskutečnila," citovala agentura Reuters mluvčího jihokorejského prezidenta, který se snaží o posílení vztahů s izolovaným sousedem.

V severokorejské delegaci je také předseda parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR. Kim Jong-nam, Kim Jo-čong a jihokorejský prezident s chotí se zúčastnili večerního olympijského hokejového zápasu spojených korejských ženských týmů proti Švýcarsku. Konal se v Kangnungu a Korejky v něm prohrály 0:8. V týmu je 23 Jihokorejek a 12 hráček KLDR.

Diktátorova sestra se s prezidentem Jižní Koreje krátce setkala už v pátek při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pchjongčchangu. Soul si od návštěvy severokorejské delegace slibuje zahájení dialogu, jiní se obávají, že Pchjongjang chce cestu jen využít k vlastní propagaci. KLDR totiž nadále odmítá vzdát se svých raketových a jaderných zbrojních programů, kvůli nimž vůči ní Rada bezpečnosti OSN zavedla sankce.

Někteří odborníci na Severní Koreu si myslí, že přísné sankce, kvůli nimž Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů, ho dotlačily k větší snaze o dialog s jižním sousedem.

Munovy snahy o intenzivnější kontakty s Pchjongjangem jsou v ostrém rozporu s postojem Spojených států, které vůči severokorejskému režimu kvůli jeho raketovým testům zaujímají tvrdý postoj. Washington platí za hlavního spojence Soulu. Andray Abrahamian z havajského Pacifického fóra CSIS podle Reuters soudí, že Severokorejci budou muset pochopit, že aby se konala zásadnější jednání, Mun bude muset Washingtonu předložit něco, co by mohlo vést k denuklearizaci KLDR.

Video: KLDR uspořádala před zahájením her vojenskou přehlídku

KLDR uspořádala před zahájením olympiády vojenskou přehlídku | Video: Asociated Press |  01:16

autor: ČTK | 10. 2. 2018 11:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama