Jsou sehrané, poslušné a řádně prověřené. Severokorejcům na hrách fandí profesionální armáda krásek

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2018 15:03
Severokorejské roztleskávačky musí být vyšší než 163 centimetrů a pocházet z dobrých rodin. Jsou krásné, sehrané a na olympiádě v Pchjongčchangu poutají snad víc pozornosti než samotní sportovci.
Malá část severokorejských roztleskávaček po příjezdu do Jižní Koreje.
Malá část severokorejských roztleskávaček po příjezdu do Jižní Koreje. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Často poutají víc pozornosti než samotní sportovci. Na tribunách jednohlasně zpívají a organizovaně mávají, oblečené do stejnokroje, mladé, krásné a poslušné. Jihokorejci jim přezdívají "armáda krásek".

Celkem 230 roztleskávaček z KLDR nadšeně podporuje sportovce ze Severní Koreje na zimní olympiádě v Pchjongčchangu.

Když v sobotu hrál společný tým hokejistek ze Severní a Jižní Koreje proti soupeřkám ze Švýcarska, desítky profesionálních fanynek skandovaly a zpívaly nehledě na to, že korejské hokejistky nedaly ani jeden gól. Další skupina pak fandila při rychlobruslařských závodech.

Vznikala tak neobvyklá podívaná, kterou zachytilo několik přítomných novinářů. Zatímco stadionem zněla o přestávce moderní hudba (například píseň amerického rapera Kanyeho Westa), severokorejské roztleskávačky ji přehlušily svým zpěvem písně, která obvykle zaznívá během společného jednání zástupců KLDR a Jižní Koreje. V refrénu se zpívá "rádi vás vidíme", píše list Washington Post.

Korejky prohrály se Švýcarkami 0:8, což ovšem profesionálním fanynkám v podpoře a neutuchajícím nadšení nebránilo.

Hlavně musí udělat dojem

Pro severokorejské roztleskávačky není jediným úkolem na olympiádě podporovat sportovce z KLDR. Jsou také významným nástrojem státní propagandy.

"Jsou tady od toho, aby udělaly dojem, hlavně na Jihokorejce," prozradil britskému Guardianu japonský dokumentarista Džiro Išimaru. Jejich krása a mládí mají narušit obrázek Severní Koreje jako země, ve které lidé hladoví a strádají.

Členky jsou vybírány na základě vzhledu a "správné ideologie" mezi studentkami elitních severokorejských univerzit. Jsou mladé - je jim zhruba 20 let - a nesmějí mít v rodině žádného zběha, uprchlíka nebo nepřítele režimu. 

Ri Sol-ču po boku svého muže Kim Čong-una.
Ri Sol-ču po boku svého muže Kim Čong-una. | Foto: Reuters

Záleží na vzhledu i rodinném původu

"Musí být vyšší než 163 centimetrů a pocházet z dobrých rodin," vysvětlil agentuře AFP An Čan-il, který sám z KLDR uprchl a nyní vede Světový institut severokorejských studií. Doprovázejí sportovce na cesty do zahraničí, a proto si Pchjongjang musí být jistý, že nemají zájem uprchnout.

"Dívky, které hrají na nějaký nástroj, jsou z kapely a ty ostatní většinou studentky z prestižní Univerzity Kim Ir-sena," doplnil.

Dojem ale nedělají jen na Jihokorejce. Líbit se musí i severokorejskému režimu a jeho vůdci. Jednou takovou roztleskávačkou bývala i jeho současná manželka Ri Sol-ču. Ještě coby náctiletá se účastnila předchozí cesty do Jižní Koreje v roce 2005. Kim Čong-un se s ní oženil v roce 2009.

Jižní Koreu zatím severokorejské roztleskávačky navštívily od konce korejské války jen třikrát. Nyní je to poprvé po více než deseti letech.

VIDEO: Kimova sestra viděla na olympiádě koncert a porážku hokejistek společného korejského týmu

Sestra diktátora Kim Čong-una viděla na olymiádě porážku hokejistek společného týmu obou Korejí. S jihokorejským prezidentem navštívila koncert. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy