Jsou sehrané, poslušné a řádně prověřené. Severokorejcům na hrách fandí profesionální armáda krásek

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 2. 2018 15:03
Severokorejské roztleskávačky musí být vyšší než 163 centimetrů a pocházet z dobrých rodin. Jsou krásné, sehrané a na olympiádě v Pchjongčchangu poutají snad víc pozornosti než samotní sportovci.
Malá část severokorejských roztleskávaček po příjezdu do Jižní Koreje.
Malá část severokorejských roztleskávaček po příjezdu do Jižní Koreje. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Často poutají víc pozornosti než samotní sportovci. Na tribunách jednohlasně zpívají a organizovaně mávají, oblečené do stejnokroje, mladé, krásné a poslušné. Jihokorejci jim přezdívají "armáda krásek".

Celkem 230 roztleskávaček z KLDR nadšeně podporuje sportovce ze Severní Koreje na zimní olympiádě v Pchjongčchangu.

Když v sobotu hrál společný tým hokejistek ze Severní a Jižní Koreje proti soupeřkám ze Švýcarska, desítky profesionálních fanynek skandovaly a zpívaly nehledě na to, že korejské hokejistky nedaly ani jeden gól. Další skupina pak fandila při rychlobruslařských závodech.

Vznikala tak neobvyklá podívaná, kterou zachytilo několik přítomných novinářů. Zatímco stadionem zněla o přestávce moderní hudba (například píseň amerického rapera Kanyeho Westa), severokorejské roztleskávačky ji přehlušily svým zpěvem písně, která obvykle zaznívá během společného jednání zástupců KLDR a Jižní Koreje. V refrénu se zpívá "rádi vás vidíme", píše list Washington Post.

Korejky prohrály se Švýcarkami 0:8, což ovšem profesionálním fanynkám v podpoře a neutuchajícím nadšení nebránilo.

Hlavně musí udělat dojem

Pro severokorejské roztleskávačky není jediným úkolem na olympiádě podporovat sportovce z KLDR. Jsou také významným nástrojem státní propagandy.

"Jsou tady od toho, aby udělaly dojem, hlavně na Jihokorejce," prozradil britskému Guardianu japonský dokumentarista Džiro Išimaru. Jejich krása a mládí mají narušit obrázek Severní Koreje jako země, ve které lidé hladoví a strádají.

Členky jsou vybírány na základě vzhledu a "správné ideologie" mezi studentkami elitních severokorejských univerzit. Jsou mladé - je jim zhruba 20 let - a nesmějí mít v rodině žádného zběha, uprchlíka nebo nepřítele režimu. 

Ri Sol-ču po boku svého muže Kim Čong-una.
Ri Sol-ču po boku svého muže Kim Čong-una. | Foto: Reuters

Záleží na vzhledu i rodinném původu

"Musí být vyšší než 163 centimetrů a pocházet z dobrých rodin," vysvětlil agentuře AFP An Čan-il, který sám z KLDR uprchl a nyní vede Světový institut severokorejských studií. Doprovázejí sportovce na cesty do zahraničí, a proto si Pchjongjang musí být jistý, že nemají zájem uprchnout.

"Dívky, které hrají na nějaký nástroj, jsou z kapely a ty ostatní většinou studentky z prestižní Univerzity Kim Ir-sena," doplnil.

Dojem ale nedělají jen na Jihokorejce. Líbit se musí i severokorejskému režimu a jeho vůdci. Jednou takovou roztleskávačkou bývala i jeho současná manželka Ri Sol-ču. Ještě coby náctiletá se účastnila předchozí cesty do Jižní Koreje v roce 2005. Kim Čong-un se s ní oženil v roce 2009.

Jižní Koreu zatím severokorejské roztleskávačky navštívily od konce korejské války jen třikrát. Nyní je to poprvé po více než deseti letech.

VIDEO: Kimova sestra viděla na olympiádě koncert a porážku hokejistek společného korejského týmu

Sestra diktátora Kim Čong-una viděla na olymiádě porážku hokejistek společného týmu obou Korejí. S jihokorejským prezidentem navštívila koncert. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy