"Severokorejská Ivanka" ukázala vlídnější tvář diktatury. Za úsměvy se skrývá cynická propagandistka

Jan Hejl Jan Hejl
11. 2. 2018 6:49
Sestra diktátora Kim Čong-una zastínila na olympiádě výkony sportovců. Jihokorejského prezidenta pozvala na návštěvu KLDR.
Sestra diktátora Kim Čong-una viděla na olymiádě porážku hokejistek společného týmu obou Korejí. S jihokorejským prezidentem navštívila koncert. | Video: Reuters

Pchjongčchang - Na schůzku s jihokorejským prezidentem přišla mladší sestra diktátora Kim Čong-una v černém kostýmku a s úsměvem. Jako by Severní Korea nebyla s jižním sousedem stále formálně ve válečném stavu.

Kim Jo-čong, členka politbyra vládnoucí Korejské strany práce, zastínila -alespoň mediálně - úctyhodné výkony olympioniků. Prezidenta Jižní Koreje Mu Če-ina oficiálně pozvala do Pchjongjangu na jednání s vládcem KLDR a snažila se předvést co možná nejvřeleji.

 

"Pokud by byl diplomatický tanec olympijskou disciplínou, sestra Kima by v něm byla favoritkou na zlatou medaili," hodnotí americká stanice CNN. Od mnohých si v narážce na atraktivní dceru amerického prezidenta vysloužila přezdívku "severokorejská Ivanka".

Vyslání Kim Jo-čong na zahájení olympijských her bylo podle analytiků od diktátora KLDR maximálně vypočítavé. Brutální severokorejský režim vraždící své oponenty se v době olympiády snaží ukázat jako strana usilující o mírové řešení.

"Doufám, že se Pchjongjang a Soul sblíží v srdcích našich lidí a přiblíží budoucnost prosperujícího sjednocení," napsala Kimova sestra jihokorejskému prezidentovi do pamětní knihy. Kromě ní u jednacího stolu zasedl i Kim Jong-nam, formální hlava tohoto totalitního státu.

KLDR na hry vyslala dvacítku svých sportovců, severokorejské hokejistky hrají na turnaji pod společnou vlajkou spolu s Jihokorejkami. V jaderném programu, kterým ohrožuje okolní země i světovou bezpečnost, ale Pchjongjang neustává.

Technoložka moci

Třicetiletá Kim Jo-čong do Jižní Koreje přijela jako historicky první člen dynastie Kimů od konce korejské války. Osobně také přihlížela hokejovému utkání Korejek, které podlehly 8:0 Švýcarkám.

Za její vlídnou tváří se ale skrývá cynická technoložka moci. Kim Jo-čong žila až do svých 23 let v ústraní, stejně jako její bratr studovala ve Švýcarsku. Od roku 2010 se postupně začala objevovat na oficiálních akcích po boku svého sourozence.

Loni byla zvolena do nejvyššího vedení severokorejské vládnoucí strany. Dříve jako viceprezidentka vedla partajní oddělení propagandy a stojí za bratrovou pečlivě budovanou veřejnou imagí usměvavého lídra navštěvujícího lunaparky a dětská hřiště.

Vedla komunistickou mašinerii, která vykresluje maršála Kim Čong-una jako neomylného poloboha usilujícího o blaho lidu. Severokorejci přitom trpí fatálním nedostatkem základních potravin, až 200 tisíc z nich živoří v pracovních táborech pro politické vězně.

Kim sestřinu práci pro režim oplácí velkou důvěrou, kterou její návštěva olympiády jen utvrzuje.

Sestra vládce KLDR Kim Jo-čong a jihokorejský prezident.
Sestra vládce KLDR Kim Jo-čong a jihokorejský prezident. | Foto: ČTK

"Kim Jo-čong drží v rukou moc, která vychází z blízkosti ke svému bratrovi. Je to člověk, kterému prezident KLDR důvěřuje víc než komukoliv jinému," řekl CNN odborník na Severní Koreu Ken Gause. Kimova sestra údajně osobně dohlíží, jestli proti diktátorovi někdo z vysoce postavených činovníků režimu nepletichaří, a v době jeho nemoci ho v čele země zastupovala. Oba vzešli z milostného vztahu jejich otce Kim Čong-ila s tanečnicí Ko Čong-hui.

Její účast na zahajovacím ceremoniálu má podle profesorky georgetownské univerzity Balbiny Hwangové vyvážit právě přítomnost Ivanky Trumpové na slavnostním zakončení her, které se uskuteční za dva týdny. "Kim Jo-čong je v tomto ohledu dokonalý protějšek," upozornila.

"Je to signál, že Severní Korea není podivný stát z dob studené války, nýbrž země, v jejímž budoucím vedení budou moct být mladé schopné ženy," dodala Hwangová.

Vrazit klín

Kim Jo-čong navíc z pohledu vládce KLDR perfektně zapadá do taktiky, na niž v poslední době poukazují experti na mezinárodní vztahy: Severní Korea chce snahou o zmírnění napětí vrazit klín do letitého jihokorejského spojenectví s USA. Jsou to hlavně Spojené státy, kdo vůči KLDR razí nejtvrdší linii.

Loni v srpnu například prezident Donald Trump varoval Kima, že pokud neustane ve výhrůžkách, narazí na ohnivou zlobu, jakou svět neviděl.

A restriktivní politiky se držel i americký viceprezident Mike Pence. Ten osobně přihlížel slavnostnímu zahájení her, a ačkoliv seděl jen pár metrů od severokorejské delegace, s Kimovou sestrou se nepozdravil a schůzce s ní se vyhnul.

Po odletu z dějiště her navíc Pence zdůraznil, že Severní Koreji nelze ustupovat. "Mezi Spojenými státy, Korejskou republikou a Japonskem panuje absolutní názorová shoda, pokud jde o nutnost pokračovat v ekonomické a diplomatické izolaci KLDR, dokud neopustí svůj jaderný program a program balistických raket," prohlásil.

Jihokorejský prezident Mu Če-in podle agentury Reuters s Pencem o závěrech jeho schůzky se severokorejskou delegací diskutoval.

Jestli Mu Če-in přijme pozvánku do severokorejského Pchjongjangu na jednání s Kimem, zatím není jasné. "Vytvořme podmínky pro to, aby se schůzka uskutečnila," naznačil jeho mluvčí. 

 

Právě se děje

Další zprávy