Miluje Kim svou zemi? Severokorejci umírají na popravišti i hladem, v gulagu často končí celá rodina

Na summitu s Donaldem Trumpem rozdával severokorejský diktátor úsměvy a pasoval se do role mírotvůrce. Trump o něm řekl, že je to muž, který "miluje svou zemi". Přitom Kim Čong-un v KLDR vládne s extrémní brutalitou. Severní Korea zůstává jednou z nejrepresivnějších totalitních zemí světa. Statisíce lidí zde skončily v gulazích, vládne tu kult osobnosti vůdce a vyžaduje se absolutní loajalita vůči režimu. Projděte si přehlednou grafiku.
Hlasatelka Ri Čon-hui z KLDR se vrací na obrazovky
Hlasatelka Ri Čon-hui z KLDR se vrací na obrazovky | Foto: Reuters

Média a přístup k informacím

Všechna severokorejská média jsou řízená státem. Zahraniční média, která mohou s velkým omezením působit v KLDR, jsou pod striktní kontrolou. Internet a mezinárodní telefonní hovory neproběhnou bez monitoringu.

Severokorejci, kteří by bez souhlasu úřadů poskytli rozhovor zahraničním médiím, riskují tvrdé tresty. Ty jim hrozí, i když je někdo chytí s mobilními telefony, které se do KLDR pašují z Číny, a s SD kartami nebo flash disky, které obsahují videa se zahraničními zprávami nebo filmy.

Severokorejská média podléhají cenzuře, o spoustě věcí neinformují vůbec nebo s velkým zpožděním. Například o summitu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa začala mluvit až v pondělí, jen pár hodin před summitem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy