Miluje Kim svou zemi? Severokorejci umírají na popravišti i hladem, v gulagu často končí celá rodina

Na summitu s Donaldem Trumpem rozdával severokorejský diktátor úsměvy a pasoval se do role mírotvůrce. Trump o něm řekl, že je to muž, který "miluje svou zemi". Přitom Kim Čong-un v KLDR vládne s extrémní brutalitou. Severní Korea zůstává jednou z nejrepresivnějších totalitních zemí světa. Statisíce lidí zde skončily v gulazích, vládne tu kult osobnosti vůdce a vyžaduje se absolutní loajalita vůči režimu. Projděte si přehlednou grafiku.
South Korean soldiers check military fences as they patrol near the demilitarized zone separating North Korea from South Korea, in Paju, north of Seoul February 12, 2013. North Korea conducted its third nuclear test on Tuesday in defiance of U.N. resolutions, angering the United States and Japan and prompting its only major ally, China, to call for calm. REUTERS/Lee Jae-Won (SOUTH KOREA - Tags: MILITARY POLITICS) Published: Úno. 12, 2013, 9:38 dop.
South Korean soldiers check military fences as they patrol near the demilitarized zone separating North Korea from South Korea, in Paju, north of Seoul February 12, 2013. North Korea conducted its third nuclear test on Tuesday in defiance of U.N. resolutions, angering the United States and Japan and prompting its only major ally, China, to call for calm. REUTERS/Lee Jae-Won (SOUTH KOREA - Tags: MILITARY POLITICS) Published: Úno. 12, 2013, 9:38 dop. | Foto: Reuters

Utěsnění státních hranic

Kvůli rostoucímu počtu Severokorejců, kteří nelegálně překračují hranice do Číny, se Kimův režim v roce 2016 rozhodl hranice utěsnit.

Znamenalo to postavit na severní hranici nové budovy, instalovat další ostnaté dráty a kamerové systémy. Zostřily se také perzekuce těch, kteří volali telefonem do Číny nebo Jižní Koreje. Signál mobilních telefonů u čínských hranic překryly rušičky.

Čína také v posledních dvou letech zintenzivnila zásahy proti skupinám převaděčů. Ti často nutí Severokorejky v Číně k prostituci nebo ke svatbám s muži, kteří za nedobrovolnou nevěstu zaplatí. Děti, které se pak narodí, nemají v zemi legální status ani nárok na vzdělání a zdravotní péči.

Čína zároveň nemilosrdně vrací nelegální uprchlíky zpátky do KLDR, kde pak jako "nepřátelé státu" končí v gulagu. Jiné je to v Jižní Koreji, kde uprchlíci automaticky dostanou jihokorejské občanství, finanční podporu a po určitou dobu i byty zdarma. Zpět do KLDR se nicméně už vrátit nemohou.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy