Klaus našel za humny spřízněnou duši

Red Zah, ČTK
24. 2. 2007 16:06
Glashütte - Saský premiér Georg Milbradt sdílí pohled českého prezidenta na evropskou integraci. Prý je stejně jako Klaus "realista, ne optimista".

Václav Klaus se dnes vrací z dvoudenní návštěvy sousední německé spolkové země. Spolupráci mezi  Českou republikou a Saskem zhodnotili Milbradt a Klaus jako bezproblémovou a pochvalovali si i srůstání hospodářství na obou stranách hranice.

Shoda mezi oběma politiky panuje i v názorech na politickou integraci uvnitř Evropské unie. Nejsou jejími fanoušky. Tvrdí, že by se mělo v EU předcházet nadměrné regulaci a unifikaci.

Milbradt: Jsem vzácný případ

Milbradt připustil, že je ohledně evropské integrace v Německu "poněkud vzácný případ". Většina politiků v čele se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou prosazují rychlejší a hlubší propojování členských zemí sedmadvacítky.

"Mám značné porozumění pro česká stanoviska a pro stanoviska prezidenta Klause", řekl saský premiér a dodal, že upřednosňuje "realistický" a ne jen silně "optimistický" pohled.

Nyní, kdy si německé předsednictví v EU určilo jako prioritu oživit ratifikaci evropské ústavy, která zamrzla předloni po odmítavých referendech ve Francii a Nizozemsku, věří Milbradt, že se i Berlín zasadí o jednodušší text ústavní smlouvy, aby se problémy, které unie má, skutečně mohly řešit.

Podle něj to ale nebude ústava v pravém smyslu slova.

Klaus: Vidíte, nejsem sám

Český prezident si prý Milbradtových názorů váží. Potvrzuje to podle něj, že ve svých názorech na evropskou integraci zdaleka není tak "osamocen", jak se to někdy líčí v médiích.

Nemluvili jsme spolu ani tak o ústavě, jako spíše o "zbytečné a nadměrné unifikaci" v EU, uvedl Klaus, který v pátek v Drážďanech převzal titul čestného doktora ekonomických věd na tamní technické univerzitě, prohlédl si pobočku automobilky Volkswagen a večer byl s Milbradtem na představení operety Netopýr v Semperově opeře.

Dnes si v saské metropoli společně prohlédli umělecké sbírky Grünes Gewölbe a nedávno obnovený chrám Panny Marie, který se koncem války ocitl v troskách.

Cestou k hranicím se ještě oba politici zastavili v krušnohorském Glashütte, kde firma Lange Uhren vyrábí luxusní hodinky. Prezident byl v Sasku naposledy před rokem, kdy se v polabské Pirně kromě Milbradta setkal i se svým německým protějškem Horstem Köhlerem.

 

Právě se děje

Další zprávy