"Nemáme žádný důvod být dále jednostranně spoutáni tímto závazkem," uvedl Kim Čong-un na jednání špiček Korejské strany práce (KSP). Jaderné odstrašování je podle severokorejského vůdce nezbytné vůči hrozbám z Washingtonu, který pokračuje ve vojenských cvičeních s Jižní Koreou.
Postěžoval si také na "gangsterské sankce a nátlak". Kritizoval Washington také za promarnění času k dialogu. Pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji strategických zbraní, varoval. "Svět brzy uvidí novou strategickou zbraň v držení KLDR," avizoval.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v reakci na Kimovo prohlášení vyjádřil naději, že si Severní Korea raději vybere mír než válku. "Při těchto veřejných oznámeních nezbývá než doufat, že si předseda Kim vybere jinou cestu," řekl Pompeo televizi Fox News. "Doufáme, že předseda Kim udělá správné rozhodnutí - zvolí mír a prosperitu před konfliktem a válkou," dodal podle agentury Reuters.
Pompeo v televizi CBS vyjádřil hluboké zklamání nad tím, že Kim Čong-un porušil závazky, které dal prezidentu Donaldu Trumpovi.
Sám Trump před novináři tvrdil, že nadále věří ve vůli severokorejského vůdce přistoupit na jaderné odzbrojení KLDR, přestože Kim Čong-un o několik hodin dříve oznámil odstoupení od moratoria na jaderné zkoušky a brzké předvedení nové strategické zbraně. "Podepsali jsme dohodu o denuklearizaci. To byla první věta ze schůzky v Singapuru. Myslím, že dodrží své slovo, takže uvidíme, jak to bude," prohlásil Trump před novoročními oslavami ve své prázdninové rezidenci na Floridě.
Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného únorového summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji.
VIDEO: Koreanista Horák o politice KLDR ve vztahu k USA.