Kim slíbil úplné zastavení jaderných testů. Podle OSN ale díky Moskvě dál podvádí

Martin Novák Martin Novák
19. 9. 2018 11:52
Vůdce KLDR Kim Čong-un slíbil po středečním setkání s jihokorejským prezidentem zastavení veškerých raketových a jaderných testů. Podle expertů OSN ale stále obchází mezinárodní sankce s pomocí Ruska a Číny.
Kim podle jihokorejského prezidenta slíbil, že zastaví veškeré jaderné a raketové testy.
Kim podle jihokorejského prezidenta slíbil, že zastaví veškeré jaderné a raketové testy. | Foto: Asociated Press

Pchjongjang - Tisíce mávajících a usmívajících se Severokorejců lemovaly ve středu ulice hlavního města KLDR. Vítaly jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který přijel za vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Setkali se letos už potřetí.

Jihokorejský prezident po středeční schůzce prohlásil, že Kim slíbil demontáž raketových odpalovacích ramp pod dohledem mezinárodních expertů. Zastaví tak veškeré raketové a jaderné testy. Uzavře i jaderný reaktor v Jongbjonu, pokud Spojené státy zareagují recipročně. Což lze vykládat tak, že režim požaduje zrušení nebo výrazné uvolnění sankcí.

Je to poprvé, co vůdce KLDR přímo prohlásil, že je ochoten se jaderného programu vzdát. Jenže za optimismem, který podtrhla červnová singapurská schůzka Kima s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se odehrává diplomatický boj o sankce.

A ten nejenže zatím nekončí, ale čím dál více bobtná spor o to, kdo sankce porušuje. V souvislosti s tím se zmiňuje největší země světa: Rusko.

Vedle Ruska i Čína

Organizace spojených národů (OSN) vypracovala zprávu o tom, jak jednotlivé země dodržují sankce přijaté vůči Severní Koreji kvůli jejím jaderným testům a zkouškám raket dlouhého doletu. Dokument zatím OSN nezveřejnila, výhrady vůči obsahu má ale právě Rusko.

O něm se totiž vyšetřovatelé v dokumentu zmiňují.

Podle amerického listu Wall Street Journal dospěli k závěru, že Rusko sankce obchází a jeho lodě převážejí do severokorejských přístavů ropu. Zároveň desetitisíce Severokorejců nadále pracují v Rusku, přičemž část výplat jim strhává režim v Pchjongjangu.

V testu se taky uvádí, že ani Čína loni nepřerušila veškeré obchodní kontakty s KLDR. Dál fungují společné severokorejsko-čínské podniky a pokračuje i přeprava uhlí z KLDR do Číny nákladními vlaky.

Export uhlí přitom představuje důležitou položku severokorejského vývozu.

Jen sliby?

Donald Trump na červnovém summitu v Singapuru nabídl Kimovi, aby se vzdal atomových zbraní, pokud si přeje konec ekonomického embarga.

Trump a Kim od té doby hovoří o sobě navzájem uctivě a údajně jsou připraveni sejít se znovu. Nicméně jednomu z jihokorejských emisarů řekl Kim minulý týden ve středu, že je frustrovaný nedostatkem uznání ve světě. Nikdo prý neoceňuje jeho závazek k denuklearizaci.

Podle amerických zpravodajských služeb se ale KLDR zatím ničeho nevzdala a nepodnikla žádný krok v demontáži svých zařízení spojených s atomovým programem, napsal list Wall Street Journal.

"Zbourali vstupní bránu k jaderné střelnici. Provoz však nepřerušili. Na začátku srpna začali rozebírat místa, odkud odpalují rakety, ale od té doby nijak nepokročili," uvedl bývalý ředitel Korejského institutu pro národní sjednocení v Soulu Kim Te-wo.

Také dosud nikdo nepotvrdil, že Soul a Pchjongjang skutečně chystají společnou mírovou deklaraci, která formálně ukončí korejskou válku. Stále platí jen příměří dojednané v roce 1953.

Ze středeční schůzky ale vzešel jiný návrh: na společné pořádaní letních olympijských her v roce 2032.

Video: Podívejte se na záběry z letošního třetího summitu prezidentů Severní a Jižní Koreje

KLDR chce zavřít jaderný komplex, tvrdí po schůzce s Kimem jihokorejský prezident | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy