Aktuálně.cz: Severní Korea několikrát pohrozila, že zruší summit mezi Kim Čong-unem a Donaldem Trumpem. Je to jen taktika, nebo to myslí vážně?
Tchung Čao: Základní věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že Severní Korea se v blízké době rozhodně nevzdá jaderných zbraní. Získala je a teď se chce s okolním světem domluvit na novém vztahu.
Severokorejská snaha o summit s Trumpem je upřímná. A Kim Čong-un může udělat v jaderném tématu jen velmi omezené ústupky. Může například zmrazit část raketového programu, nepokračovat ve vývoji raket. Může se také vzdát nějaké části programu, která není podstatná pro severokorejské jaderné odstrašení, jako je vývoj raket vystřelovaných z ponorek.
A co jaderná střelnice, kterou Kim Čong-un uzavřel?
Bez ní Severokorejci nemohou pokračovat ve vylepšování jaderných hlavic. Ale mohou ji zavřít. Po šesti testech získali technologii, která umožní zmenšovat jadernou hlavici, takže si mohou dovolit nedělat další testy. Zavřít to místo za dohledu mezinárodních médií a pozorovatelů jim umožnilo udělat velmi důležité gesto.
Severokorejci mají pocit, že základní jadernou zbraň k odstrašení mají. Kim Čong-un chce vidět Trumpa, protože ví, že americký prezident dělá impulzivní rozhodnutí, a může mu nabídnout nějaký ústupek i v jiných oblastech, které se nevztahují k jádru.
Například?
Poté, co Severní Korea získala základní prvek jaderného odstrašení a cítí se nyní mnohem bezpečněji, může dost zásadně omezit konvenční síly. Kim tak může nabídnout, že sníží počet vojáků rozmístěných kolem hranice s Jižní Koreou. Může také nabídnout zlepšení politických vztahů, dodržování lidských práv - pustil přece tři americká rukojmí.
Nejdůležitější je, že může vyslat zprávu Trumpovi: Podívej, chci se nyní soustředit na ekonomický rozvoj a obnovit ekonomiku, chci se napojit na vnější svět, hodlám Severní Koreu otevřít a napojit ji na mezinárodní ekonomický systém a změnit ji na normální zemi, která dělá byznys s vnějším světem a dodržuje normy mezinárodního systému. Takže nabízí strategickou budoucnost.
Co za to Kim bude chtít?
Aby mezinárodní společenství včetně USA přijalo jako realitu, že si Severní Korea udrží svůj jaderný potenciál.
A co byl ten moment, kdy se Kim rozhodl, že bude vyjednávat? Loni na podzim se zdálo, že napětí naopak velmi stoupá. Pak přišla zimní olympiáda, kdy se nálada změnila.
Rozhodným momentem byl poslední, úspěšný test balistické rakety loni v listopadu. Po tom testu Severní Korea získala základní jistotu, že jejich raketa bude fungovat, ačkoli není dokonalá a systém není příliš spolehlivý. Ale vytváří to už základní prvek odstrašení.
Spojené státy už totiž tím pádem nemohou vyloučit možnost, že systém může fungovat. USA kvůli tomu musí severokorejskou hrozbu brát velmi vážně. Nebyl to tlak ekonomických sankcí, Severní Korea by klidně pokračovala s dalšími testy, aby své zbraně dále vylepšovala.
Takže můžeme říci, že ekonomické sankce nefungovaly?
Hrály jen druhotnou roli. Primárním důvodem pro jednání bylo, že Severní Korea prostě získala základní, ale přesvědčivý nástroj na odstrašení.
Jaká jsou vaše očekávání ohledně toho, jak se mohou vyvíjet osobní vztahy mezi Kimem a Trumpem, pokud se setkají?
Pokud se bude summit konat, i Trump se může nakonec rozhodnout na něj nejít. Když se bude konat, velmi pravděpodobně udělají politickou dohodu o principech, s cílem odstranění jaderných zbraní, aniž by však uvedli nějaký konkrétní časový plán. Bude se hovořit o dialogu řešícím problémy, ale USA nemohou nic dělat s tím, že si Severní Korea podrží své jaderné zbraně.