Mimořádná zpráva

Srbsko s Kosovem vyjednaly konec vzájemného embarga

ČTK ČTK
3. 9. 2011 12:40
Zástupci obou zemí dohodli kompromis v celních procedurách, které bránily vzájemnému obchodu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Srbští a kosovští představitelé uzavřeli v noci na dnešek dohodu, která ukončí vzájemné obchodní embargo mezi Bělehradem a jeho bývalou provincií.

Na jednáních zprostředkovaných Evropskou unií se zástupci obou zemí podle agentury Reuters dohodli na kompromisu ohledně celních procedur, které dosud bránily vzájemnému obchodu.

"Obě embarga budou zrušena. To je dobrá zpráva pro regionální obchod a region díky tomu bude vypadat evropštěji," řekl Robert Cooper, který za EU zprostředkoval vyjednávání.

Při rozhovorech se podařilo vyřešit problematickou otázku kosovských celních razítek, které dosud Bělehrad neuznával, protože neuznává ani kosovskou samostatnost.

Nyní bude nově na razítkách nápis "Kosovská celnice" namísto dosavadního "Republika Kosovo". Díky tomu bude možné v Srbsku kosovské produkty prodávat, aniž by tak Bělehrad mlčky uznával kosovskou samostatnost.

Srbsko od roku 2008, kdy Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost, blokuje veškerý dovoz z Kosova, zejména to jsou zemědělské produkty.

Embargo vyvolávalo nepokoje

Priština se letos pokusila prosadit odvetné embargo, ale při snaze o získání kontroly nad hraničními přechody, jež leží v oblasti obývané etnickými Srby, vypukly násilnosti.

Priština podle dohody zase získá přístup k některým dokumentům, které jí Bělehrad dosud odpíral. Především se jedná o záznamy o majetku, které po vyhlášení nezávislosti Kosova zůstaly v Srbsku.

Jednání mezi Bělehradem a Prištinou budou v září pokračovat. Vyjednávači se budou snažit vyřešit problém s elektrickými a telekomunikačními sítěmi v obou zemích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy