Srbsko s Kosovem vyjednaly konec vzájemného embarga

ČTK ČTK
3. 9. 2011 12:40
Zástupci obou zemí dohodli kompromis v celních procedurách, které bránily vzájemnému obchodu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Srbští a kosovští představitelé uzavřeli v noci na dnešek dohodu, která ukončí vzájemné obchodní embargo mezi Bělehradem a jeho bývalou provincií.

Na jednáních zprostředkovaných Evropskou unií se zástupci obou zemí podle agentury Reuters dohodli na kompromisu ohledně celních procedur, které dosud bránily vzájemnému obchodu.

"Obě embarga budou zrušena. To je dobrá zpráva pro regionální obchod a region díky tomu bude vypadat evropštěji," řekl Robert Cooper, který za EU zprostředkoval vyjednávání.

Při rozhovorech se podařilo vyřešit problematickou otázku kosovských celních razítek, které dosud Bělehrad neuznával, protože neuznává ani kosovskou samostatnost.

Nyní bude nově na razítkách nápis "Kosovská celnice" namísto dosavadního "Republika Kosovo". Díky tomu bude možné v Srbsku kosovské produkty prodávat, aniž by tak Bělehrad mlčky uznával kosovskou samostatnost.

Srbsko od roku 2008, kdy Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost, blokuje veškerý dovoz z Kosova, zejména to jsou zemědělské produkty.

Embargo vyvolávalo nepokoje

Priština se letos pokusila prosadit odvetné embargo, ale při snaze o získání kontroly nad hraničními přechody, jež leží v oblasti obývané etnickými Srby, vypukly násilnosti.

Priština podle dohody zase získá přístup k některým dokumentům, které jí Bělehrad dosud odpíral. Především se jedná o záznamy o majetku, které po vyhlášení nezávislosti Kosova zůstaly v Srbsku.

Jednání mezi Bělehradem a Prištinou budou v září pokračovat. Vyjednávači se budou snažit vyřešit problém s elektrickými a telekomunikačními sítěmi v obou zemích.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy