Srbové blokují v Kosovu už i vojáky NATO

Zahraničí Zahraničí
29. 7. 2011 16:55
Bude-li jednání bezvýsledné, je NATO připravené zasáhnout
Francouzští vojáci odklízejí zátarasy nastražené srbskými nacionalisty v Kosovu.
Francouzští vojáci odklízejí zátarasy nastražené srbskými nacionalisty v Kosovu. | Foto: Reuters

Priština/Bělehrad - Etničtí Srbové ze severu země vyhlásili 24hodinou blokádu hranic mezi Srbskem a převážně albánským Kosovem a vytvořili na nich barikády.

V zátarasech u severokosovského města Leposavič uvízlo 15 obrněných vozů německých příslušníků KFOR, nakonec se vozidla musela vrátit.

KFOR proto Srbům dala ultimátům. Vyzvala, aby odklidili barikády obou hlavních tras z Kosovské Mitrovice na sever země do 16 hodin našeho času, uvedla bez dalších podrobností agentura DPA

Události v etnicky rozděleném Kosovu nabraly rychlý spád na začátku týdne, když se zmíněné celnice pokusila obsadit jednotka speciální kosovská policie. Jeden z mužů zemřel, další byl těžce zraněn.

Srbští nacionalisté, kteří považují za své hlavní město srbský Bělehrad, nikoliv kosovskou Prištinu, pak hraniční přechody vypálili.

Dokonce došlo i ke střelbě na vojáky mezinárodních sil dohlížejících v Kosovu na příměří.

Američtí vojáci na hlídce.
Američtí vojáci na hlídce. | Foto: Reuters

Srbové ustoupit nechtějí

Střetům předcházela celní bitva mezi vládami obou států. Vzájemně si zakázaly vývoz zboží. Srbové jsou navíc obviňováni kosovským premiérem Hashimem Thacim z neplacení daní.

NATO s kosovskými Srby vyjednává. Chce, aby silniční zábrany odstranili. Ti to odmítají.

"Nedovolíme, aby NATO přivedlo na hranice (albánskou) policii a celníky. Budeme se ale bránit mírovými prostředky," citovala agentura Reuters srbského starostu etnicky rozděleného města Mitrovica.

Reuters potvrdil, že u barikád postávají civilisté. NATO reagovalo prohlášením, podle kterého chce krizi vyřešit za pomocí vyjednávání. Je nicméně podle svého mluvčího v Prištině připravené zasáhnout, pokud nebude svoboda pohybu na severu Kosova zajištěna.

O vývoji v Kosovu byla ve čtvrtek informována Rada bezpečnosti OSN, která konstatovala, že situace v zemi je díky silám KFOR klidná, ale nestálá. Do New Yorku přicestoval srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić, debaty se ale zúčastnit nemohl.

Německý vyslanec při OSN Peter Wittig během jednání Rady bezpečnosti obě strany konfliktu za vývoj událostí kritizoval. Německo nyní do neděle stojí v čele RB OSN.

Rada bezpečnosti by ovšem ještě v pátek mohla o problému jednat na otevřeném zasedání. Dožaduje se toho srbský spojenec Rusko, které je stálým členem tohoto nejvlivnějšího orgánu OSN. Se záměrem Moskvy nesouhlasí západní státy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy