Keňský prezident Uhuru Kenyatta složil přísahu. Nebyl zvolen legálně, prohlásil lídr opozice

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2017 14:39
Znovuzvolený keňský prezident Uhuru Kenyatta se ujal funkce. Opozice tvrdí, že nebyl zvolen legálně a svolala demonstrace. Policie protestují rozehnala slzným plynem.
Keňský prezident Uhuru Kenyatta (uprostřed).
Keňský prezident Uhuru Kenyatta (uprostřed). | Foto: Reuters

Nairobi - Znovuzvolený keňský prezident Uhuru Kenyatta v úterý složil přísahu a ujal se dalšího pětiletého mandátu.

Ceremonie se konala na nairobském stadionu, zaplněném do posledního místa prezidentovými stoupenci. Ty, kterým se na stadion nepodařilo dostat, policie dopoledne rozháněla slzným plynem.

Opoziční vůdce Raila Odinga inauguraci nazval korunovací a na shromáždění svých stoupenců řekl, že svolá na 12. prosinec shromáždění, na němž bude prezidentem Keni inaugurován on.

V celém Nairobi v úterý panovala přísná bezpečnostní opatření a opozice svolala shromáždění na památku desítek obětí demonstrací proti Kenyattovi.

Kenyatta byl zvolen 26. října v opakovaných volbách, které ale Odinga bojkotoval. První, srpnové volby zrušil soud kvůli chybám volební komise. V říjnu Kenyatta vyhrál, ale jen při 39procentní účasti; hlasy mu dalo 98 procent hlasujících.

Na stadion v Nairobi, který má kapacitu 60 tisíc míst, ráno dorazili prezidentovi stoupenci a plně ho obsadili. Mnohé do hlavního města svážely autobusy z oblastí, kde má Kenyatta velkou podporu. Další se snažili dostat dovnitř přes policejní kordon a policisté proti nim použili slzný plyn.

Ceremonii na stadionu bylo přítomno několik afrických státníků a do Keni se navzdory složité bezpečnostní situaci vydal také izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten ale nebyl přítomen na stadionu a podle izraelského tisku se zúčastní pozdější akce, která se koná v prezidentském paláci.

Spíš korunovace než inaugurace

Keňská opozice svolala na úterý shromáždění, při němž se měli lidé modlit za 70 obětí násilností, které se ve volebním období odehrály. Podle listu Daily Nation však policie na místo shromáždění poslala zásahové jednotky, které pochodující Odingovy příznivce rozehnaly slzným plynem. Jeden ze svědků citovaných agenturou AP tvrdil, že jedna osoba přišla o život.

Podle agentury Reuters Odinga přišel na opoziční shromáždění a prohlásil tam, že 12. prosince se bude konat akce, na níž bude prezidentem Keni inaugurován on.

Krátce po jeho projevu ale policie slzným plynem přítomné i Odingův konvoj rozprášila. "Sejdeme se 12. prosince na shromáždění, na němž se bude konat moje inaugurace," stačil Odinga říci.

V rozhovoru se stanicí BBC prohlásil, že je třeba nastolit volební spravedlnost. "Je to spíš korunovace než inaugurace. Nebyl (Kenyatta) legálně zvolen," řekl k úterním událostem v Nairobi. Odinga trvá na tom, že Kanyattu zvolilo méně než 20 procent oprávněných voličů, čímž není zvolení legitimní.

Kritizoval zástupce jiných zemí v Keni, že ani jeden z nich se nepozastavil nad oběťmi demonstrací z minulého období. Vyloučil také, že by se opozice zapojila do vlády.

"Nemáme zájem o společné vládnutí. Jediné, o čem je třeba hovořit, je volební spravedlnost v Keni," řekl Odinga.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy