Keňani se před volbami prezidenta bouří. Mladí zapalují barikády, tři demonstranti zemřeli

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 10. 2017 16:24
Keňa ve čtvrtek znovu volí nového prezidenta, lidé mezitím vyšli do ulic. Nepokoje propukly ve dvou chudinských čtvrtích metropole Nairobi a v baště opozice ve městě Kisumu. Hlavně mladí lidé se střetli s policií, ta na ně použila vodní děla a slzný plyn. Podle agentury AFP zemřeli tři demonstranti.
Demonstrace proti volbám v Keni.
Demonstrace proti volbám v Keni. | Foto: Reuters

Nairobi - Opakované prezidentské volby v Keni doprovázejí na několika místech střety mezi policií a příznivci opozice, které jejich předák Raila Odinga vyzval k bojkotu hlasování. Ve volbách tak nejspíš opět zvítězí dosavadní prezident Uhuru Kenyatta, napsala agentura Reuters.

Nové hlasování nařídila justice po zrušení výsledků z 8. srpna.

V Kisumu pořádkové síly postřelily čtyři protestující přívržence opozice, z nichž jeden později zraněním podlehl. Mrtvým je 17- až 18letý mladík, sdělil zdravotník z hlavní místní vládní nemocnice.

Další mladý muž byl zastřelen při nepokojích v chudinské čtvrti Mathare v Nairobi. Třetí oběť zemřela při střetech s policií v Homa Bay na západě země.

O počtu obětí informovala agentura AFP s odvoláním na zdroje z policie a nemocnic.

Nepokoje propukly ve dvou chudinských čtvrtích metropole Nairobi a v baště opozice v západokeňském městě Kisumu, kde zůstaly zavřené mnohé volební místnosti.

Zejména mladí lidé zapalují barikády a házejí kameny, příslušníci bezpečnostních složek použili vodní děla a slzný plyn.

Volební komise již ohlásila, že v problematických lokalitách na západě Keni bude hlasování prodlouženo do soboty. Ve zbytku země probíhají podle policejního velitele Josepha Boineta volby pokojně, přestože účast je nižší než v srpnu. 

Bývalý levicový premiér Odinga z voleb odstoupil, protože se neuskutečnily personální změny ve volební komisi, které žádal.

Keňané pro něj přesto mohou hlasovat. Podle volební komise Odinga nedodal dokumenty pro oficiální stažení své kandidatury. Dalších šest kandidátů pak nemá reálnou šanci na úspěch.

Opozice tvrdí, že čtvrteční hlasování je protiústavní. Ústavní soud mohl ve středu volby zrušit, avšak na jednání o stížnostech proti jejich konání se nedostavil potřebný počet soudců. Vrchní soud ale rozhodl, že jmenování volebních úředníků na úrovni volebních okrsků bylo nelegální.

Pochybnosti o regulérnosti hlasování nedávno vyjádřil i šéf ústřední volební komise Wafula Chebukati.

Nejvyšší soud na začátku září anuloval výsledek srpnových voleb, po kterých byl vítězem vyhlášen Kenyatta s více než 54 procenty hlasů. Soud prohlásil, že volby byly netransparentní a jejich výsledek neověřitelný, a obvinil volební komisi z jednání v rozporu s ústavou a platnými zákony.

Nepotvrdila se sice Odingova teorie o zásahu zahraničních hackerů, nicméně soudci uvedli, že jim nezbývá než uznat tvrzení, že "počítačový systém komise byl infiltrován a data zmanipulována". Odinga hovořil o zmanipulovaném volebním procesu už po dvou svých předchozích porážkách v prezidentských volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy