Nairobi - Proslavenému kleptokratovi Mobutu Sese Sekovi, bývalému diktátorovi ze Zairu (dnes Demokratická republika Kongo), přibyl zřejmě nový kolega z oboru.
Více než 110stránková zpráva vypracovaná společností Kroll, která byla zveřejněna na internetu, totiž uvádí, že rodina bývalého keňského prezidenta Daniela Arapa Moie si z praktik zairského diktátora vzala nemalou inspiraci.
Moi a jeho nejbližší si ve velkém převáděli státní peníze na soukromé účty, a to téměř do třiceti států.
Nejedná se přitom o malé peníze. Zpráva hovoří o částce vyšší než 2 miliardy dolarů (téměř 41 miliard korun).
Jak diverzifikovat portfolio
Jmění rodina rozvrstvila do investic do mnoha multimilionových nemovitostí v Londýně, New Yorku nebo Jižní Africe. Pořídila si například ranč v Austrálii o rozloze 10.000 hektarů. Na jejích bankovních kontech leží stamiliardy dolarů.
Za osm milionů dolarů (162 milionů korun) z veřejného rozpočtu se koupil dům v anglickém hrabství Surrey a za další čtyři miliony (81 milionu korun) byt v Knightsbridge.
Synové bývalého prezidenta Moie Philip a Gideon disponují majetkem v hodnotě 770 milionů, respektive 1,1 miliardy amerických dolarů. Prezidentova klika vlastní i banku v Belgii, jeho příbuzní padělali falešné peníze a jsou jedna ruka s italskými drogovými barony.
Nový turistický hit: slumy v Keni - ČTĚTE ZDE
Jen pro srovnání, v Keni žije 50 procent obyvatel pod hranicí chudoby a je zde 40procentní nezaměstnanost.
Zprávu si objednala keňská vláda v roce 2004, v době, kdy korupční skandál prezidenta vyplul na povrch. Jenže až doteď nikdy nebyla zveřejněna.
Prezident Mwai Kibaki zadal společnosti Kroll vyšetřování poté, co se dostal k moci v roce 2003. Byl to první krok, který Kibaki udělal, aby zruinovanou zemi uzdravil z 24leté vlády prezidenta Moie, během níž se stala země jednou z nejzkorumpovanějších na světě.
Jenže záhy poté, co začalo vyšetřování, objevil se skandál nový. Tentokrát v něm figurovala nová vláda prezidenta Kibakiho. Jednalo se o takzvanou aféru Anglo Leasing, kdy vláda domlouvala obrovské kontrakty s pochybnými firmami.
Od té doby nebyl nikdo z rodiny bývalého prezidenta Moie vyšetřován, stejně tak se do prázdné keňské pokladnice nevrátil ani dolar. Jen pár ministrů rezignovalo, nic víc.
Politická hra?
Kroll se k tomu, jak se dokument dostal na veřejnost ani k jeho věrohodnosti, nechtěl vyjadřovat. Nicméně nevyvrátil, že nejde o onu 110stránkovou zprávu, kterou vydal. Mluvčí keňské vlády se k dokumentu nechtěl vyjadřovat vůbec.
Podle něj Keňa jedná se zahraničními vládami, aby získala ztracené peníze zpět. Mluvčí uvedl, že mnoho peněz je také na kontech ve Velké Británii. Britská vláda však odmítla tato konta převést zpět do Keni.
Zpráva se objevila na internetových stránkách Wikileaks zabývajících se odhalováním korupce. K dispozici ji pravděpodobně dal vysoký představitel keňské vlády, který byl nespokojen s prací prezidenta Kibakiho na odhalování korupce.
Keňská vláda však tvrdí, že publikování zprávy je politicky motivované: "Keňská vláda je přesvědčena, že zveřejnění zprávy pouhé tři dny potom, co Moi vyjádřil podporu prezidentu Kibakimu v nadcházejících volbách, není náhoda. Je tady jasný záměr prezidenta poškodit," uvedl mluvčí.
Vztahy mezi vysokými činiteli jsou velmi složité. Moi zůstává v Keni mimořádně vlivnou osobností. Zda se peníze zpět do Keni někdy vrátí a zda bude tento složitý případ někdy úplně vyřešen, tak zůstává nejisté.
Zdroj: Guardian, Reuters