Ke konžským uprchlíkům dorazila první pomoc

Zdeněk Mihalco
3. 11. 2008 20:05
V oblasti trvá křehké příměří
Podle OSN se situace v oblasti mění v humanitární katastrofu. Čekání na pitnou vodu u Kibati
Podle OSN se situace v oblasti mění v humanitární katastrofu. Čekání na pitnou vodu u Kibati | Foto: Reuters

Goma - První konvoj OSN s humanitární pomocí dorazil do oblasti na východě Demokratické republiky Kongo, kterou ovládají vzbouřenci vedení Laurentem Nkundou, informovala britská stanice BBC.

Během posledního týdne jde o první dodávku humanitární pomoci do oblasti ovládané povstalci. Prozatím pracovníci OSN do této oblasti přivezli především léky, zanedlouho by měli na místo dopravit i potraviny.

Na východě Demokratické republiky Kongo uteklo v posledních týdnech kvůli novým bojům mezi povstalci a armádou asi 250 tisíc lidí. Červený kříž situaci označil za humanitární katastrofu.

Vypleněný tábor a diplomatické snahy

Podle korespondenta BBC, který cestoval v konvoji OSN, jsou však uprchlické tábory v okolí povstalci ovládaného města Rutshuru, ve kterých pobývaly desítky tisíc lidí, nyní prakticky prázdné. Lidé z nich uprchli, ale není zcela jasné, kde se nacházejí.

Korespondent BBC vypověděl, že budovy v jednom z uprchlických táborů severně od Gomy byly prakticky srovnány se zemí. Tábor byl vyrabován. OSN se nyní snaží zjistit, kde se uprchlíci nacházejí.

V oblasti nyní trvá křehké příměří, které povstalci vyhlásili minulý týden. Vůdce vzbouřenců Nkunda prohlásil, že zaručuje bezpečnost humanitárních koridorů mezi městy Goma, které je stále pod kontrolou konžské vlády, a povstalci kontrolovaným městem Rutshuru a dalšími oblastmi.

Nyní je v okolí Rutshuru relativní klid, přesto se i přes příměří vyhlášené povstalci objevily zprávy o nových bojích.

Generál Nkunda požaduje zahájení přímých vyjednávání s konžskou vládou. Ta podle agentury AFP požadavek odmítla.

O víkendu do Demokratické republiky Kongo dorazili evropští diplomaté, britský ministr zahraničí David Miliband a francouzský šéf diplomacie Bernard Kouchner, kteří hovořili s prezidenty Demokratické republiky Kongo i sousední Rwandy. Prezidenti souhlasí s konáním regionálního summitu o dění v oblasti.

Konžská vláda obviňuje vládu Rwandy z podpory vzbouřenců.

Britský premiér Gordon Brown prohlásil, že mezinárodní společenství „nesmí připustit, aby se z konfliktu stala další Rwanda". Ve Rwandě během genocidy v roce 1994 zemřelo asi 800 tisíc lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Dlouhodobý konflikt

Boje na východě Demokratické republiky Kongo (dříve nazývaná Zair) znovu vypukly před několika týdny. Proti sobě stojí vzbouřenci z uskupení CNDP a vládní vojska.

Konflikty v Demokratické republice Kongo jsou považovány za jednu z nejhorších válek půlstoletí. Následkem bojů a s tím spojených útrap, jakými je například podvýživa, zemřelo podle Mezinárodního výboru pro uprchlíky asi 5,5 milionu lidí. Situace se na většině území stabilizovala v roce 2003.

Na východě země měla konflikt ukončit letos v lednu mírová dohoda. V srpnu však boje opět vypukly. O ochranu obyvatel se snaží jedna z nejrozsáhlejších mírových misí OSN, která má v Demokratické republice Kongo asi 17 tisíc příslušníků jednotek. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner nyní vyzval mezinárodní společenství, aby posílilo mandát této mise.

Vývoj konfliktu a další souvislosti:

V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí
V posledních týdnech z domovů utekly až statisíce lidí | Foto: Reuters
Rozhovor z Konga: Jsou tu znásilňovány tisíce žen
Dětští vojáci v Kongu
Dětští vojáci v Kongu | Foto: Reuters
Leden: Dohoda v Kongu podepsána. Přichází mír?
Foto: Reuters
Červenec: Uprchlíků v Kongu rychle přibývá. Je jich skoro milion
Jeden z renegátů ze sborů generála Nkunda; Kongo
Jeden z renegátů ze sborů generála Nkunda; Kongo | Foto: Reuters
Září: Na východě Konga to opět jiskří. Hrozí nová válka?
Laurent Nkunda
Laurent Nkunda | Foto: Wikipedia Commons
Říjen: Válka na východě Konga znovu začala, řekl vůdce rebelů
Útěk obyvatel po bojích v oblasti Kibumba. Hlavní silnice do Gomy. 27. října.
Útěk obyvatel po bojích v oblasti Kibumba. Hlavní silnice do Gomy. 27. října. | Foto: Reuters
Poslední vývoj: V oblasti vypukla humanitární katastrofa

 

 

Právě se děje

Další zprávy