Uprchlíků v Kongu rychle přibývá. Je jich skoro milion

Zdeněk Mihalco
13. 7. 2008 14:30
Brutální násilí na východě země pokračuje

Goma - Většina území Demokratické republiky Kongo se vzpamatovává z dlouholetých válek, násilnostem na východě země se však stále nedaří zabránit.

Konflikt mezi vládou a povstalci a zločineckými bandami v oblasti Severní Kivu pokračuje i přesto, že představitelé hlavní skupiny povstalců podepsali v lednu mírovou dohodu, kterou pozorovatelé označovali za „historickou".

Čtěte více: Končí nejhorší válka půlstoletí? Zemřelo 5 milionů lidí

Nyní navíc OSN oznámila, že v oblasti výrazně roste počet uprchlíků. Podle jejích údajů je v oblasti 857 tisíc takzvaně vnitřně přesídlených osob, které utekly před násilnostmi například z venkova do měst nebo utečeneckých táborů.

Asi 70 procent utečenců nicméně neskončilo v táborech, ale našlo svůj domov u příbuzných a dalších lidí v regionech, které nejsou násilnostmi tolik zasaženy.

Generál Laurent Nkunda, jeden z vůdců povstalců
Generál Laurent Nkunda, jeden z vůdců povstalců | Foto: Wikipedia Commons

„V tomto roce je humanitární situace v provincii nejhorší. Během velmi krátké doby opustilo své domovy okolo půl milionu lidí," řekl agentuře IRIN vedoucí kanceláře OSN ve východokonžské Gomě Patrick Lavand'Homme.

Konžská armáda, která se snaží zneškodnit povstalecké skupiny, má v oblasti na východě země nejméně 20 tisíc vojáků.

V oblasti přebývá hned několik povstaleckých skupin. Řada ze vzbouřenců pochází ze sousední Rwandy, kde se účastnili v roce 1994 genocidy, při které během krátké doby zemřelo asi 800 tisíc lidí. Další skupiny jsou loajální generálovi Laurentu Nkundovi, kterého kvůli obviněním z válečných zločinů stíhá Mezinárodní trestní soud.

Spory se v oblasti vedou mimo jiné o místní nerostné bohatství.

Násilí na civilním obyvatelstvu se dopouštějí všechny strany konfliktu.

Foto: Aktuálně.cz

Nepokoje v této africké zemi dlouhodobě provází brutální násilí páchané zejména na ženách. Během dlouholetých válek a konfliktů byly hlavně na východě země znásilněny desetitisíce žen.

Čtěte více: Kdo znásilní ženu, znásilní i celý národ

Povstalci mrzačí civilisty a unášejí děti, ze kterých cvičí vojáky.

Celkem boje v Demokratické republice Kongo zapříčinily smrt asi 5,4 milionu lidí. Konžský konflikt je považován za jednu z nejhorších válek posledního půlstoletí.

Následkem bojů je zejména ve východních oblastech zničená infrastruktura, což způsobuje i omezený přístup k lékařské péči.

Čtěte další díly seriálu Aktuálně.cz Zapomenuté války

 

Právě se děje

Další zprávy