Cleveland (Od našeho zvláštního zpravodaje na republikánském sjezdu) – Texaská delegace se na republikánském sjezdu dostala do centra pozornosti tak trochu mimochodem, díky středečnímu proslovu senátora Teda Cruze, který v Kongresu reprezentuje právě Texas. Cruz ve svém proslovu demonstrativně odmítl podpořit Donalda Trumpa a vyvolal zatím nejhlasitější protesty přímo na ploše arény, kde se sjezd odehrává.
V čele texaské delegace v Clevelandu stojí mladá, teprve dvaadvacetiletá Mikenley Hellirová. Modrooká blondýnka pracuje jako volební ředitelka Republikánské strany v Texasu.
Narodila se v městečku Boerne, ležícím zhruba 300 kilometrů od mexické hranice. Většina tamních obyvatel jsou Hispánci, a tak ani nepřekvapí, že hovoří plynně španělsky.
Hellirová má přitom české kořeny. Její předci, rodina Dobiášů, se usadili v Texasu ve třicátých letech minulého století a začali se živit jako farmáři. Ona sama cítí jen slabou spojitost s českou historií své rodiny. Nedokáže uvést ani křestní jména svých praprarodičů, a to přesto, že si pamatuje, jak báječné koláčky pekla její prababička ještě ve věku 103 let.
Když došlo na oficiální volbu prezidentského kandidáta, texaská delegace musela respektovat výsledky primárek, které se v Texasu konaly v březnu. Hlasy byly rozděleny tak, že 104 delegáti hlasovali pro Teda Cruze, 48 pro Donalda Trumpa a tři pro zbylé kandidáty. Hovor se však stáčel takřka výhradně k celkovému vítězi.
"Teď je důležité, abychom se sjednotili za jedním kandidátem a porazili Hillary Clintonovou," říká Hellirová. Je přitom přesvědčena o tom, že Trump v listopadových volbách zvítězí. "Trump má na své straně čas, nepřestane s útoky a udrží Clintonovou v defenzívě," vyhlíží další období zbývající do hlasování.
Hellirovou nijak zvlášť neznepokojuje představa, že by se politicky naprosto nezkušený realitní magnát měl ujmout zřejmě nejmocnějšího prezidentského úřadu ve světě. Ačkoli ze začátku nepatřila mezi Trumpovy stoupence, nemyslí si, že by mohl v Bílém domě způsobit příliš škody. "Kongres ho může vždy obžalovat," říká s trochou bohorovnosti. "A navíc nebude určitě vydávat tolik exekutivních nařízení, jako to dělá Obama," dodává.
Za nejdůležitější otázku, podle níž se rozhoduje, komu dá svůj hlas, považuje obsazení Nejvyššího soudu. "Příští prezident bude zřejmě jmenovat až tři soudce, což je třetina. Jakýkoli republikán je tak lepší než Hillary Clintonová," uvádí přesvědčeně Hellirová.