Ted Cruz se chystá na volby 2020. Zrádce, křičeli na něj na sjezdu republikáni

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 21. 7. 2016 12:55
Texaský senátor - a neúspěšný kandidát na prezidenta - v Clevelandu prohlásil, že Američané by v listopadových volbách "měli hlasovat podle svého svědomí". Jméno Donalda Trumpa ale v této souvislosti vůbec nezmínil. Jeho projev tak u přítomných republikánů vyvolal nesouhlasné bučení. Zatímco Trumpa během svého vystoupení téměř úplně ignoroval, pravděpodobnou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou vystavil tvrdé kritice. Vlivný deník The New York Times připomněl, že Cruz celý týden působil, jako by nadále usiloval o Bílý dům. Nebo se připravoval na volby v roce 2020.
Texaský senátor Ted Cruz na sjezdu v Clevelandu.
Texaský senátor Ted Cruz na sjezdu v Clevelandu. | Foto: Reuters

Cleveland - O největší pozdvižení na republikánské nominační konferenci v Clevelandu se postaral texaský senátor Ted Cruz. Odmítl výslovně podpořit Donalda Trumpa a ve svém projevu se stranickému kandidátovi pro letošní prezidentské volby de facto vůbec nevěnoval.

Cruz ignoroval i narůstající nespokojenost přítomných spolustraníků, kteří se ho skandováním a bučením snažili k vyjádření podpory dotlačit.

"Těm, kteří teď poslouchají. Prosím, nezůstávejte v listopadu doma. Postavte se a promluvte. Hlasujte podle svého svědomí. Hlasujte pro kandidáty (…), jimž věříte, že budou bránit naši svobodu a budou věrni ústavě," řekl Cruz.

Díky Cruzově vystoupení se tak nepodařilo Republikánské straně ani na celonárodní konferenci konečně předvést jednotnou tvář. Namísto toho sjezd znovu upozornil na rozkoly, které mezi republikány postava kontroverzního realitního magnáta vzbuzuje.

Server The New York Times připomněl, že Cruz celý týden působil, jako by nadále usiloval o Bílý dům. Nebo se připravoval na volby v roce 2020. Přebíhal mezi projevy, akcemi a pracovními obědy se sponzory a aktivisty. Jeho středeční řeč pak vlivný deník přirovnal k projevu "vyčkávajícího kandidáta".

Nesplnil slib, rozčilují se delegáti

Cruz svým projevem rozčílil spolustraníky, kteří spoléhali na to, že splní svůj slib a podpoří výsledného republikánského kandidáta. On Trumpovi místo toho pouze pogratuloval k vítězné nominaci a pak se ostře pustil do demokratické kandidátky Hillary Clintonové a do prezidenta Baracka Obamy.

"K čemu jste dobrý, když se nedržíte svého slova," reagoval delegát z Nevady George Assad. "Byl jsem velkým fanouškem Cruze. Už nejsem."

"Ted Cruz byl vypískán z pódia, nedodržel svůj slib," reagoval na Twitteru sám Trump.

Konferenci si tak strana zřejmě bude pamatovat hodně dlouho. Cruze urputně odolávajícího stále hlasitějším projevům nespokojenosti a rozzlobeného Trumpa, který s kamennou tváří nečekaně vchází do sálu. Zřejmě s úmyslem opět převzít kontrolu nad situací, zhodnotil server The New York Times.

Senátor ignoroval skandování hesel "Hlasuj pro Trumpa" či "Řekni to" a stupňující se netrpělivost označil za "entuziasmus delegace z New Yorku".

Cruz s Trumpem se do sebe ostře pouštěli už během primárek. Zatímco realitní magnát nazval Cruze "lhářem Tedem", Cruz svého soupeře označil za "narcise". Trump navíc během stranického soupeření naznačil, že Cruzův otec měl prsty ve vraždě prezidenta J. F. Kennedyho.

"Ve středu večer, na největší scéně Republikánské strany a před národním publikem, se texaský senátor pomstil," popsal situaci zpravodaj BBC z Clevelandu Anthony Zurcher. Cruzův výstup označil za "riskantní krok, aby se ukázal coby konzervativní adept pro budoucí prezidentské volby".

Cruz zastínil i možného budoucího viceprezidenta

Cruzův středeční výstup zřejmě nebyl pro Trumpa velkým překvapením. Cruz mu prý už několik dní předem naznačil, že mu svoji podporu neprojeví. Magnát přesto zřejmě doufal, že senátor na poslední chvíli změní názor.

Cruz ale nejenže názor nezměnil, svůj projev si i prodloužil. A to rovnou na úkor guvernéra státu Indiana Mikea Pence, jehož si Trump zvolil za případného viceprezidenta a který měl - coby druhá největší hvězda večera - vystoupit v nejsledovanějším čase.

Zatímco Cruz opouštěl pódium, jeho manželku Heidi musela ze sálu eskortovat ochranka. Po svém projevu si senátor musel vyslechnout i urážky z řad svých spolustraníků. Jedna žena na něj křičela "zrádce".

Cruzovo vystoupení republikánům mohlo připomenout dobu, kdy byla strana mnohem rozdělenější, než bylo v uplynulých letech zvykem. Třeba rok 1964, kdy republikán Nelson Rockefeller svůj projev na konferenci využil ke kritice stranického kandidáta Barryho Goldwatera.

Ted Cruz hovoří na republikánském nominačním sjezdu v Clevelandu. | Video: Youtube.com/PBS NewsHour
 

Právě se děje

Další zprávy