Ted Cruz se chystá na volby 2020. Zrádce, křičeli na něj na sjezdu republikáni

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 21. 7. 2016 12:55
Texaský senátor - a neúspěšný kandidát na prezidenta - v Clevelandu prohlásil, že Američané by v listopadových volbách "měli hlasovat podle svého svědomí". Jméno Donalda Trumpa ale v této souvislosti vůbec nezmínil. Jeho projev tak u přítomných republikánů vyvolal nesouhlasné bučení. Zatímco Trumpa během svého vystoupení téměř úplně ignoroval, pravděpodobnou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou vystavil tvrdé kritice. Vlivný deník The New York Times připomněl, že Cruz celý týden působil, jako by nadále usiloval o Bílý dům. Nebo se připravoval na volby v roce 2020.
Texaský senátor Ted Cruz na sjezdu v Clevelandu.
Texaský senátor Ted Cruz na sjezdu v Clevelandu. | Foto: Reuters

Cleveland - O největší pozdvižení na republikánské nominační konferenci v Clevelandu se postaral texaský senátor Ted Cruz. Odmítl výslovně podpořit Donalda Trumpa a ve svém projevu se stranickému kandidátovi pro letošní prezidentské volby de facto vůbec nevěnoval.

Cruz ignoroval i narůstající nespokojenost přítomných spolustraníků, kteří se ho skandováním a bučením snažili k vyjádření podpory dotlačit.

"Těm, kteří teď poslouchají. Prosím, nezůstávejte v listopadu doma. Postavte se a promluvte. Hlasujte podle svého svědomí. Hlasujte pro kandidáty (…), jimž věříte, že budou bránit naši svobodu a budou věrni ústavě," řekl Cruz.

Díky Cruzově vystoupení se tak nepodařilo Republikánské straně ani na celonárodní konferenci konečně předvést jednotnou tvář. Namísto toho sjezd znovu upozornil na rozkoly, které mezi republikány postava kontroverzního realitního magnáta vzbuzuje.

Server The New York Times připomněl, že Cruz celý týden působil, jako by nadále usiloval o Bílý dům. Nebo se připravoval na volby v roce 2020. Přebíhal mezi projevy, akcemi a pracovními obědy se sponzory a aktivisty. Jeho středeční řeč pak vlivný deník přirovnal k projevu "vyčkávajícího kandidáta".

Nesplnil slib, rozčilují se delegáti

Cruz svým projevem rozčílil spolustraníky, kteří spoléhali na to, že splní svůj slib a podpoří výsledného republikánského kandidáta. On Trumpovi místo toho pouze pogratuloval k vítězné nominaci a pak se ostře pustil do demokratické kandidátky Hillary Clintonové a do prezidenta Baracka Obamy.

"K čemu jste dobrý, když se nedržíte svého slova," reagoval delegát z Nevady George Assad. "Byl jsem velkým fanouškem Cruze. Už nejsem."

"Ted Cruz byl vypískán z pódia, nedodržel svůj slib," reagoval na Twitteru sám Trump.

Konferenci si tak strana zřejmě bude pamatovat hodně dlouho. Cruze urputně odolávajícího stále hlasitějším projevům nespokojenosti a rozzlobeného Trumpa, který s kamennou tváří nečekaně vchází do sálu. Zřejmě s úmyslem opět převzít kontrolu nad situací, zhodnotil server The New York Times.

Senátor ignoroval skandování hesel "Hlasuj pro Trumpa" či "Řekni to" a stupňující se netrpělivost označil za "entuziasmus delegace z New Yorku".

Cruz s Trumpem se do sebe ostře pouštěli už během primárek. Zatímco realitní magnát nazval Cruze "lhářem Tedem", Cruz svého soupeře označil za "narcise". Trump navíc během stranického soupeření naznačil, že Cruzův otec měl prsty ve vraždě prezidenta J. F. Kennedyho.

"Ve středu večer, na největší scéně Republikánské strany a před národním publikem, se texaský senátor pomstil," popsal situaci zpravodaj BBC z Clevelandu Anthony Zurcher. Cruzův výstup označil za "riskantní krok, aby se ukázal coby konzervativní adept pro budoucí prezidentské volby".

Cruz zastínil i možného budoucího viceprezidenta

Cruzův středeční výstup zřejmě nebyl pro Trumpa velkým překvapením. Cruz mu prý už několik dní předem naznačil, že mu svoji podporu neprojeví. Magnát přesto zřejmě doufal, že senátor na poslední chvíli změní názor.

Cruz ale nejenže názor nezměnil, svůj projev si i prodloužil. A to rovnou na úkor guvernéra státu Indiana Mikea Pence, jehož si Trump zvolil za případného viceprezidenta a který měl - coby druhá největší hvězda večera - vystoupit v nejsledovanějším čase.

Zatímco Cruz opouštěl pódium, jeho manželku Heidi musela ze sálu eskortovat ochranka. Po svém projevu si senátor musel vyslechnout i urážky z řad svých spolustraníků. Jedna žena na něj křičela "zrádce".

Cruzovo vystoupení republikánům mohlo připomenout dobu, kdy byla strana mnohem rozdělenější, než bylo v uplynulých letech zvykem. Třeba rok 1964, kdy republikán Nelson Rockefeller svůj projev na konferenci využil ke kritice stranického kandidáta Barryho Goldwatera.

Ted Cruz hovoří na republikánském nominačním sjezdu v Clevelandu. | Video: Youtube.com/PBS NewsHour
 

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 30 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 49 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy