reklama
 
 

Protest proti Trumpovi je téměř nemožný, policie demonstranty okamžitě obklíčí. Bojuje i s větrem

20. 7. 2016 16:44
Centrum Clevelandu, kde se ve sportovní aréně koná republikánský sjezd, který v noci na středu nominoval do prezidentských voleb Donalda Trumpa, zažívá přísná bezpečnostní opatření. Policie je nasazena ve velkém počtu a je mimořádně ostražitá. Demonstranti nemají příliš šancí dát o sobě více vědět. Velmi striktní pravidla platí i uvnitř samotné arény, jak ve své reportáži popisuje zvláštní zpravodaj Aktuálně.cz.

Cleveland (Od našeho zvláštního zpravodaje na republikánském sjezdu) - Zdálo se být skoro nemožné, aby se bezpečnostní opatření v Clevelendu v průběhu tohoto týdne kvůli republikánskému sjezdu ještě zpřísnila, úterý přesto přineslo důkaz, že to ještě jde.

Do ulic byly vyslány nové policejní posily, jejichž úkolem bylo permanentně kontrolovat situaci. Policisté se pohybovali nejen v pěších hlídkách, ale také ve dvaceti- až třicetičlenných skupinách na motocyklech.

Poté, co na jedné z hlavních křižovatek v centru města začal malý protest několika demonstrantů, policisté okamžitě obklopili vládní budovu stojící o jeden blok domů dál a byli připraveni ji bránit. Ačkoli žádný z demonstrantů nejevil jakýkoli zájem o útok na ni.

Samotná skupinka demonstrantů by ani žádného útoku schopna nebyla. Byla kompletně obklíčena policií. Kolem navíc postával dav lidí, který se situaci snažil natáčet na mobilní telefony zdvižené nad hlavami. Jediný důkaz o existenci samotného protestu byl hlas pokřikující slogany skrze megafon.

Uvnitř samotné arény, kde jednání sjezdu probíhá, je sice policejní přítomnost daleko méně viditelná, zato možnost pohybu je velmi omezená. Bez náležité povolenky pověšené kolem krku nemáte šanci se dostat na plochu arény, abyste napřímo zjistili, co se tam děje.

Když už povolení ke vstupu mezi delegáty získáte, jste už při druhém kroku po ploše okamžitě zastaveni pořadatelem, aby vás upozornil, jak máte mít správně zavěšenu povolenku, přičemž naprosto ignoruje, že už vám kolem krku visí další tři.

Ve chvíli, kdy vstoupíte na ulici mimo nejpřísněji střeženou zónu kolem arény, policista vás i tak zastaví, když vám vítr otočí akreditaci kolem krku. "Otočte si ji zpět," sdělí vám důrazně.

Vzorem bude Nixon

Šéfmanažer Trumpovy kampaně otevřeně přiznal, že vrchol republikánského sjezdu v Clevelendu, tedy čtvrteční proslov Donalda Trumpa, kterým přijme prezidentskou nominaci strany, bude inspirován obdobným proslovem Richarda Nixona z roku 1968.

Nixon přitom patří k politikům s nejhorší pověstí v historii, jako jediný musel odstoupit z funkce amerického prezidenta. Když na konci bouřlivých 60. let, poznamenaných násilnostmi v ulicích amerických měst, přijímal prezidentskou nominaci republikánů, vystavěl svůj proslov kolem tématu zákona a pořádku a díky takto zaměřené kampani získal prezidentský úřad. Tento jeho úspěch by rád Trump zopakoval, a to bez ohledu na děsivý a ostudný konec Nixonova prezidentského působení.

Média hledají drama

Sjezd zatím probíhá bez velkých zádrhelů a těžkostí, přestože jej americká média vykreslují jako chaotický a bouřlivý.

Odpověď na otázku, proč americká média dělají z republikánského setkání takové drama, se nachází šest minut chůze od arény, dějiště sjezdu. Tam stojí nejnovější a nejvíc nóbl hotel ve městě pojmenovaný Metropolitan. Pokoje pronajímá za tisíc dolarů na noc. Většina akreditovaných novinářů je ubytována právě v tomto hotelu. Hlavní moderátorské a reportérské hvězdy amerických televizí jsou přiváženy a opět odváženy v černých limuzínách.

A to jde přitom jen o špičku ledovce, pokud jde o náklady, které s pokrytím sjezdu mají. Vysoké částky se platí za pronájem místa pro živé vstupy uvnitř arény, početné podpůrné týmy či za techniku.

Do toho všeho neinvestujete, abyste pak divákům řekli: Sjezd začal naprosto poklidně. Musíte naopak přinést nějaké kolosální sdělení. A čím víc zpráv a informací se šíří zároveň sociálními sítěmi, o to je tlak na sílu sdělení větší.

autor: Frank Kuznik | 20. 7. 2016 16:44

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama