Kdy, když ne teď? diskutují USA o držení zbraní

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
15. 12. 2012 13:06
Tyto debaty se oživí po každé tragické střelbě. Většinou ale brzy utichnou
Opatření proti volnému držení zbraní přislíbil i zjevně rozrušený prezident Barack Obama.
Opatření proti volnému držení zbraní přislíbil i zjevně rozrušený prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Newtown/ Washington - Masakr v základní škole v connecticutském městě Newtown patří k nejhorším v dějinách USA. Jenže ani zdaleka není ojedinělý. Určitě proto oživí debaty nad zákony o držení zbraní.

Naposledy byly Spojené státy svědky tragické střelby toto úterý v Oregonu, kde útočník začal střílet v nákupním domě. Zabil dva lidi a pak i sebe.

Nejvíce obětí včetně zraněných si letos vyžádal útok na půlnočním promítání Batmana v Coloradu. Muž zde zabil 12 lidí a 58 zranil, některé těžce.

Každým rokem je v USA zabito střelnou zbraní devět tisíc osob, v Německu, které má přísné zákony o držení střelných zbraní a kde žije přibližně čtvrtinová populace 170, v Kanadě sto padesát.

Omezení zbraní? Kdy, když ne teď?

Prezident Barack Obama si stíral slzy a odmlčoval se, aby zadržel pláč, když na brífinku v Bílém domě litoval "krásná malá děcka mezi 5 až deseti lety", která byla zabita.

Upozornil rovněž, že těmito událostmi si již Spojené státy prošly mnohokrát.

"Musíme se sejít a podniknout smysluplné kroky, nehledě na politiku, abychom zabránily dalším podobným tragédiím.

Jak oznámil mluvčí Bílého domu Jay Carney, Obama setrvá ve snahách obnovit zákaz na útočné zbraně.

Americké deníky burcují: "Když ne teď, tak kdy tedy bude čas hovořit o kontrole držení  zbraní?"

Do očí bijící je srovnání s posledním incidentem v centrální Číně, která má mimořádně přísné zákony o držení zbraní a kde šestatřicetiletý muž v pátek ráno přepadl základní školu a pobodal dvaadvacet dětí, žádné však nebylo zabito.

Historie říká: Debaty o držení zbraní brzy utichnou

Jenže tak je to ve Spojených státech pořád. Po tragických incidentech střelců se rozvíří debata, zda nejsou v USA třeba další zákony o kontrole držení zbraní. Ale pak stejně rychle zase utichnou. Jenže mnozí odborníci upozorňují, že na tomto utlumení  a nulové reakci mají velký podíl velmi mocné zbrojařské lobbistické skupiny, které ovlivňují kongresmany.

Jak napsal po střelbě na Batmanovi  americký list Washington Post, historie ukazuje, že ani podobné tragédie nepřispějí ke změně pocitů veřejnosti vůči kontrole zbraní. Snahy protlačit do zákoníku další pravidla týkající se jejich držení totiž velkou podporu nemají.

Jednoduchá tabulka Gallupova ústavu ukazuje posun ve veřejném mínění jasně. V roce 1990 téměř osm z deseti Američanů věřilo, že zákony týkající se prodeje střelných zbraní by měly být zpřísněny, zatímco jen deset procent lidí se vyslovovalo pro benevolentnější zákony, anebo stejné, jaké jsou v platnosti.

Do roku 2010 se ale tato čísla dramaticky převrátila; 54 procent dotázaných preferovalo méně přísné nebo nezměněné zákony a jen 44 procent věřilo, že zákony by měly být zpřísněny.

Veřejné mínění se navíc ukázalo být imunní vůči velkým tragédiím, v nichž střelné zbraně sehrály svou roli.

Průzkumy washingtonské organizace Pew Research Center provedené v dubnu letošního roku zjistily, že 49 procent lidí je přesvědčených, že právo vlastnit zbraň je důležitější než jejich větší kontrola. Naproti tomu 45 procent dotázaných uvedlo, že je důležité lépe kontrolovat, kdo zbraň vlastní.

To, že počty stoupenců a odpůrců větší kontroly držení zbraní zůstávají nezměněny dokonce i po takových událostech, jako byla střelba v Columbine, na Virginském polytechnickém institutu či po postřelení Giffordsové, naznačují, že lidé jednoduše nestaví tyto násilné incidenty na roveň širší debatě ohledně role zbraní ve společnosti.

USA zažily podobných tragédií hodně

Tragédie v základní škole Sandy Hook  je co do počtu obětí nejhorší, k jaké na základních školách v dějinách USA došlo.

K nejhoršímu střeleckému incidentu na střední škole došlo v dubnu 1999 na Columbine High School v denverském předměstí Littleton ve státě Colorado. Díky filmovému dokumentu Michaela Moora jde také o nejznámější tragédii tohoto druhu.

Dva studenti tehdy ve škole zastřelili 12 studentů a učitele, zabili pak i sebe. Po škole rovněž nastražili celou řadu výbušnin.

K vůbec nejhorší tragédii, které se dopustil útočník se zbraní, došlo v roce 2007 na Virginském polytechnickém institutu. Tam přišlo o život 32 lidí a dalších 25 bylo zraněno. Vraždil student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy