Bagdád/Damašek – Bojovníci Islámského státu (IS) čelí ofenzivě na několika frontách.
Kurdské jednotky zahájily s americkou leteckou podporou útok na město Sindžár, irácká armáda postupuje k centru Ramádí západně od Bagdádu a po mnoha měsících se syrské armádě podařilo prorazit obklíčení, ve kterém džihádisté drželi důležitou leteckou základnu nedaleko Aleppa.
Neznamená to, že by se IS blížil k porážce. Podobných ofenziv - či zpráv o tom, že se útok chystá - bylo již několik a často nevedly k žádným výsledkům.
Příkladem je opakované oznamování Bagdádu o nadcházející "velké bitvě o Mosul", ke které mělo dojít v dubnu a květnu. Nic takového se ale neuskutečnilo a dvoumilionové město - druhé největší v Iráku - stále drží IS.
Na život a na smrt
Necelých osm tisíc příslušníků ozbrojených sil iráckých Kurdů chce dobytím Sindžáru přerušit důležitou spojnici džihádistů mezi Rakkou na východě Sýrie a Mosulem. Podle nejnovějších iformací pešmergové, jak se kurdští bojovníci nazývají, do Sindžáru už vstoupili a rozmisťují se i podél silnice mezi Rakkou a Mosulem.
Podle Pentagonu při náletech zahynulo od rána šedesát až sedmdesát členů IS.
Pád města by měl i velký symbolický význam: ze Sindžáru a okolí uprchly loni v létě statisíce jezídů, které Islámský stát tvrdě pronásleduje a považuje je za nevěřící. Tisíce jezídských žen džihádisté drží jako sexuální otrokyně.
Reportér agentury Reuters z frontové linie uvádí, že Kurdové odposlouchávají vysílačky, jimiž mezi sebou bojovníci IS komunikují. Vyplývá z nich, že džihádisté mají ztráty, ale mnozí z nich nehodlají za žádnou cenu ze Sindžáru ustoupit.
Na okraji Sindžáru vytvořili odstřelovači obrannou linii.
"Mají rozkaz bojovat na život a na smrt a neustupovat," říká Lukmán Ibrahím, velitel pluku tvořeného společně Kurdy a jezídy. Kurdští představitelé tvrdí, že velení IS hrozí každému, kdo opustí obranné pozice, zastřelením.
První úspěch Rusů
V Ramádí nedaleko Bagdádu iráčtí vojáci blokují město ze západu a jihu, odstřihli Islámský stát od možných posil ve směru ze Sýrie. Armáda se údajně připravuje na tvrdý boj v ulicích, Ramádí islamisté zaminovali v obrovském rozsahu. Přesto vojáci kontrolují několik předměstí a místa kolem dálnice, která vede z Bagdádu k hranicím se Sýrií a Jordánskem.
Jeden z obyvatel, kteří ve městě zůstali, uvedl v komunikaci na Skypu, že ozbrojenci Islámského státu se stáhli z centra, tržišť a křižovatek, kde ještě donedávna hlídkovali.
Ramádí ztratila irácká armáda v polovině května poté, co džihádisté donutili vojáky k ústupu sérií mohutných sebevražedných atentátů za použití nákladních vozů napěchovaných výbušninami.
Now. Suburbs of Sinjar, ISIS left corpses behind. 100 ISIS killed by Peshamrge & coalition air strikes #FreeSinjar pic.twitter.com/YBYjd6lFwI
— Hemin Hawrami (@heminhawrami) November 12, 2015
V Sýrii se armádě prezidenta Bašára Asada, podporované ruskými nálety, podařilo po několika měsících uvolnit sevření letecké základny Kvejrís u Aleppa. Potvrdila to také nezávislá Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), která s použitím místních zdrojů informuje o situaci na syrských bojištích.
Velké ztráty na životech měli jak džihádisté, tak syrská armáda.
Observatoř to označila za první velký úspěch ruského bombardování v Sýrii, které začalo 30. září. Ruské nálety a pozemní ofenzíva syrské armády se zatím soustřeďují hlavně na jiné povstalecké skupiny, které bojují proti Asadovi. Zatím se to ale na posunu fronty nebo změně kontroly nad územím příliš neprojevilo.