Kdo může za hrůzu na Love Parade? Možná i město

Monika Horáková
26. 7. 2010 19:58
Státní zastupitelství hned v sobotu zabavilo podklady organizátorů
Oběť číslo 15.
Oběť číslo 15. | Foto: Reuters

Duisburg - Ke katastrofě na sobotní technoparty Love Parade v německém Duisburgu údajně nemuselo vůbec dojít. Německý server Spiegel Online získal interní dokument, podle nějž úřady pořadatelům umožnily obejít některé obvyklé bezpečnostní požadavky.

Technoparty si vyžádala 19 životů a podle nejnovějších informací přes 500 zraněných. Minimálně jedna ze zraněných osob se stále nachází v ohrožení života.

Německá média informovala, že státní zastupitelství města Duisburg už v sobotu zabavilo dokumenty týkající se příprav celé akce a zahájilo také vyšetřování proti neznámému pachateli kvůli podezření ze zabití z nedbalosti.

Spiegel Online napsal, že pořadatelé byli také zproštěni povinnosti dodržet předpis ohledně šířky únikových cest. Magazín cituje z expertizy s označením "Povolení k přechodné změně využití", kterou vydal 21. července duisburský stavební úřad.

 

Hlavním problémem duisburské Love Parade, která se poprvé konala na uzavřeném prostranství, bylo příliš mnoho lidí vtěsnaných do omezeného a ohrazeného prostoru. Pořadatelé nahlásili, že očekávají půl milionu účastníků, sobotní účast se však vyšplhala na více než dvojnásobek.

Taneční Loveparade v Duisburgu měla být letní oslavou pro víc než milion mladých lidí. Devatenáct z nich však na akci nedošlo - byli ušlapáni, když u tunelu vedoucího na plochu vypukla panika (na snímku brýle, které po tragédii zůstaly rozeseté v okolí příchodového tunelu)
Taneční Loveparade v Duisburgu měla být letní oslavou pro víc než milion mladých lidí. Devatenáct z nich však na akci nedošlo - byli ušlapáni, když u tunelu vedoucího na plochu vypukla panika (na snímku brýle, které po tragédii zůstaly rozeseté v okolí příchodového tunelu) | Foto: Reuters

Za vyústěním tunelu návštěvníci odbočovali na silniční nájezd, který je dovedl k areálu. Návštěvníci, kteří se nemohli dočkat, však naráželi na ty, kteří se už unavení vraceli. Mnoho lidí se chtělo ze stísněného prostoru dostat tím, že vylezli na bariéry kolem přístupové cesty. Někteří se však zřítili z několikametrové výšky do davu.

Ačkoli zdravotníci konstatovali u několika návštěvníků Love Parade smrt, party nebyla přerušena. Reportéři německých televizí, kteří poskytovali informace přímo z místa, uváděli jako důvod to, že se organizátoři obávají ještě větší paniky.  

Křeslo duisburského primátora se houpe

V ohnisku kritiky stojí vedení města Duisburgu v čele s primátorem Adolfem Sauerlandem. Policejní prezident v Bochumi Thomas Wenner oznámil, že na Sauerlanda podá žalobu. Policie podle serveru Zeit Online již dříve upozorňovala, že podmínky pro konání Love Parade v Duisburgu jsou nevyhovující.

Podle serveru RP Online chtěl primátor světově známou Love Parade využít k propagaci města. I proto údajně město nechtělo konání akce ohrozit příliš tvrdými bezpečnostními opatřeními.    

Love Parade, která se poprvé konala v roce 1989, se už v dalších letech neuskuteční ani v jiném městě. Organizátoři uvedli, že by se nad celou akcí vznášel už navždy stín tragédie z roku 2010. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy