Praha – Rusko se zlobí kvůli sestřelení svého letadla a na Turecko útočí dvojím způsobem. Prvním jsou ekonomické sankce, druhým hlasité označování Turků za spojence Islámského státu.
Prezident Vladimir Putin dokonce prohlásil, že má důkazy o tureckém nákupu ropy od džihádistů.
Jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan žádá, aby byly důkazy předloženy. Zároveň tvrdí, že tím, kdo u Islámského státu nakupuje, je syrský režim Bašára Asada. Tedy ruský spojenec.
Z dostupných svědectví je jasné jedno: přes prostředníky a řidiče cisteren se surovina vytěžená z polí kontrolovaných Islámským státem dostává všude do okolí.
Pašuje se do Turecka, kde se dál prodává na černém trhu. Používají ji syrské povstalecké skupiny nepřátelské Islámskému státu (IS), stejně tak jako syrský režim. Rovněž putuje do oblastí v Iráku, které IS nemá pod kontrolou.
Ropu vytěženou na severovýchodě Sýrie a severozápadě Iráku si přebírají dopravci, jejichž cisterny a kamiony čekají u nalezišť v dlouhých frontách. Denně jich s nákladem odjíždějí stovky.
Prodejci ji pak distribuují dále po celém území ovládaném Islámským státem i za jeho hranice. Rebelové bojující u Aleppa jak proti Asadovi, tak proti Islámskému státu nedávno v rozhovoru pro deník Financial Times přiznali, že tento způsob je jedinou možností, jak mohou získat palivo.
Paradoxně tak platí těm, proti kterým bojují.
Produkci Islámského státu odhadují experti na 30 000 až 40 000 barelů ropy denně, což představovalo donedávna příjem přibližně dvou milionů dolarů denně (nyní ceny ropy poklesly).
Vedle daní, které vybírají od podnikatelů a obchodníků, jde pro džihádisty o důležitý zdroj financí.
Radikálové se snaží na práci v ropných terminálech nalákat odborníky příslibem vysokých platů. Podle svědectví jednoho ze Syřanů, který uprchl, pracuje v ropném sektoru pod vládou IS například egyptský specialista, který předtím dlouho žil ve Švédsku.
Bombardéry mezinárodní koalice zatím na lokality spojené s ropou útočily málo, ve snaze nepoškodit zařízení. Aby bylo po porážce IS možné zprovoznění veškeré techniky.
Islamisté od roku 2013 pečlivě plánovali svůj teritoriální rozmach v Sýrii a Iráku tak, aby se dostali k co největšímu počtu ropných polí a zajistili tam pevnou obranu. O některá naleziště ale přišli v bojích s Kurdy a iráckou armádou v Iráku.
V květnu speciální komando amerického námořnictva zastřelilo během operace u východosyrského Dajr az-Zúru Tunisana Abú Sajjáfa, který měl ve vedení Islámského státu na starosti právě obchodování s ropou.
V domě Američané nalezli dokumenty obsahující informace o tom, jakým způsobem organizace touto cestou získává finance.